Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stoletý buk musel k zemi, ohrožoval lidi

Broumov - Statný buk, který odhadem 13O let rostl před nynější broumovskou poliklinikou, patřil k nejstarším stromům v centru města. Proto jeho pokácení vyvolala rozčarování některých obyvatel města, kteří svůj nesouhlas dávali hlasitě najevo.

12.4.2017
SDÍLEJ:

Stoletý buk musel k zemi, ohrožoval lidiFoto: Archiv

„To si snad dělaj pr…," rozčiloval se u pařezu starší muž. A nebyl sám – podobné reakce se rychle donesly i na nedaleký MěÚ.

„Pro rozhodnutí o pokácení takto významného stromu byl vypracován odborný posudek certifikovaným arboristou a vyžádali jsme si i odborné vyjádření Národního památkového ústavu. V obou případech se odborníci shodli na tom, že se jedná o strom nebezpečný, s výrazně zhoršenou vitalitou a zdravotním stavem," reagoval na kritiku broumovský starosta Jaroslav Bitnar s tím, že na prvním místě je a vždy bude bezpečnost občanů.

„Nechceme riskovat, že dojde ke zranění, z jiných měst jsou známy i případy zranění smrtelných. Tomu jsme chtěli předejít," vysvětluje starosta, proč buk musel být pokácen.

Podle odborného posudku certifikovaného arboristy byl buk z hlediska životnosti ve stadiu odumírání. V nemalé míře tomu přispěl nepropustný povrch nad celou kořenovou zónou, nadměrná zátěž a samozřejmě věk stromu.

NA ODUMŘELÝCH VĚTVÍCH SE „KRMILY" HOUBY

„Snížením vitality došlo k tomu, že strom nebyl schopný vyživovat své okrajové partie – většinou vrcholové," vysvětlil arborista, proč došlo k odumírání větví a ústupu koruny.

Navíc na většině suchých větví byly objeveny plodnice dřevokazné houby Stereum hirsutum (Pevník chlupatý), která rozkládala mrtvou dřevní hmotu a tím dřevo křehne. Riziko, že může kdykoliv dojít k nepředpokládanému zlomu větví nebo i kmene bylo podle arboristy vysoké.

PŘI KRITICE „POPRAVY" NEBRALI SERVÍTKY

„Když už jsme měli posudek arboristy, že hniloba jde od vrchu, tak bylo jasné, že už strom neuhájíme," říká Marcela Žouželková, vedoucí odboru životního prostředí, který v minulosti již dvakrát městu záměr pokácet strom rozmluvil.

Marcela Žouželková má zkušenosti s reakcemi dvojího druhu: „Když při nějakém větším větru padaly dolů suché větve, tak nám přišli hodně hrubě vyčinit, že důležitější než strom je lidský život. A když se strom pokácel, tak jsme si vyslechli ještě víc. Některé telefonáty byly opravdu hodně vulgární. Bohužel nedalo se už nic dělat," říká.

O BUKOVÉ DŘÍVÍ BYL MEZI LIDMI ZÁJEM

Pár obyvatel Broumova volalo kvůli pokácenému buku i ředitelce Technických služeb města Daně Hejnišové. Ti měli ale prozaičtější starosti. „Volalo několik lidí, ale ti měli zájem o odkup kvalitního tvrdého dřeva na palivo. Jelikož byl hodně veliký, tak viděli, že z toho nějaká masa bude, tak je nejvíce zajímalo, jestli si z toho můžou něco koupit," říká Dana Hejnišová, která ale zájmu volajících vyhovět nemohla. „Máme pořadník na dřevo a snažíme se zájemce vykrývat postupně jak se hlásí v průběhu roku. Nikoho nepřeskakujeme. Ono to dřevo nakonec ani nebylo moc kvalitní, protože bylo hodně napadený."

Každá mince má ale dvě strany. Díky tomu, že buk zmizel tak mají nyní snadnější pozici pacienti se sníženou pohyblivostí, kterým řidiči mohou lépe přistavit sanitku.

Stoletý buk musel k zemi, ohrožoval lidi

Stromy se kácely i na Hradecku, Jičínsku a Trutnovsku

Plánovaná výstavba dalších úseků dálnice D11 a rozsáhlý unikátní archeologický výzkum mají na Hradecku na svědomí obrovské kácení stromů. Padnout jich musely tisíce. V prvním případě šly k zemi desítky dřevin u Všestar, kde se kvůli rozšiřování dálnice od krajského města na Trutnov bude stavět mimoúrovňová křižovatka. O poznání větší zásah pak potkal stromy na dalším plánovaném úseku výstavby dálnice D 11 – z Hradce Králové do Jaroměře. Motorové pily nekompromisně skolily přes dva tisíce dřevin a to i v souvislosti s právě probíhajícím archeologickým průzkumem, který předchází samotné výstavbě budoucí autostrády.

Správa železničních a dopravních cest plánuje v Hradci Králové modernizaci železniční trati na Pardubice. Má ovšem háček. Nelíbí se spolku Kaštanka, který bojuje za zachování kaštanového stromořadí. To by – minimálně z poloviny – mělo padnout za oběť navrženému řešení rozšiřování trati.

Kácení stromů se nevyhnulo ani lázeňskému městu Lázně Bělohrad na Jičínsku. V lipové aleji muselo být v březnu poraženo odhadem šedesát lip. Původní plán přitom hovořil pouze o polovině, ale vzhledem k jejich špatnému stavu, bylo městu doporučeno vykácet dvojnásobek.

I z náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích mizí zeleň. Z kácením se začalo na konci března. Z centra letos bude odstraněno čtrnáct višní chloupkatých a šest kulových javorů. Krok byl podle vedení města nevyhnutelný, a to kvůli stáří a špatnému stavu stromů, které rovněž způsobovaly nadzvedávání chodníků.

Kvůli obnově arboreta Bukovina v Českém ráji, jednoho z nejstarších v republice, musí lesníci pokácet na dvě stovky stromů v chráněné krajinné oblasti mezi Hradem Valdštejn, Sedmihorkami a Hrubou Skálou. Stromy jsou poškozené a ohrožují zdraví. Kácet se začalo v polovině března.

Autor: Jiří Špreňar

12.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení