Vedle toho se letos rozhodne, kdo z dvojice Broumov – České Budějovice získá titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. V případě vítězství by se tak sedmitisícový Broumov stal nejmenším městem v historii, který by se tímto mohl titulem pyšnit.
Opravy broumovských sakrálních staveb jsou v plném proudu. „Všechny kostely už mají opravenou střechu, což bylo naprosto klíčové pro další fázi rekonstrukce. Nyní se pozornost stáčí na zrestaurování interiérů, mobiliářů či kostelních varhan. V současnosti také probíhají velké přípravy na podání žádosti o peníze z grantu Evropské unie, které by se využily na opravu kostelů ve Vižňově a Heřmánkovích,“ uvádí otec Lanži, díky kterému se myšlenka záchrany zdejších kostelů začala uskutečňovat.

Podle Lanžiho bude následovat spousta další práce. "Neupouštíme od snahy o zařazení celého Broumovska včetně kostelů na seznam UNESCO. Chceme jít však krok po kroku, proto se naše pozornost stáčí k zisku Označení Evropského dědictví pro náš region,“ dodává. Problémy jsou naopak s broumovskou farou, která se potýká se špatnou statikou. „Čekáme na další odborné závěry. Pevně věřím, že se faru podaří zachránit,“ doplňuje Lanži.
Podle europoslance Zdechovského (KDU-ČSL), který region často navštěvuje, je každý rok vidět obrovský vývoj. Opravy podle něho rychle pokračují. "Aktuálně je však potřeba napnout všechny síly k tomu, abychom pro kostely sehnali další finance z EU, bez kterých se další fáze neobejde,“ říká europoslanec, podle kterého je prestižní označení Evropské unie pro Broumovsko zase o něco blíž.

Snahu zachránit zdejší barokní chrámy ocenila také europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která nedávno navštívila Broumovsko v doprovodu faráře Lanžiho. „Prohlídka kostelů a místního kláštera mě přesvědčila o tom, že si tyto památky zaslouží evropského i světového ocenění. Seznámila jsem se s postupem obnovy těchto pamětihodností, které jsou jedinečnými památkami zejména z dílny Dientzenhoferů. Za nejdůležitější ale považuji, že je zde vidět velké odhodlání spolupráce mezi všemi klíčových aktéry – od vlastníka, kterým je Benediktinské opatství, přes farnost až po město, kraj a Agenturu pro rozvoj Broumovska. Z toho, co jsem mohla vidět je zřejmé, že všichni už udělali velký kus práce a mají můj obdiv,“ uvádí Šojdrová.
Označení Evropské dědictví se uděluje památkám, které oslavují a symbolizují evropskou historii a ideály. Prestižní ocenění Evropské unie doplňuje další iniciativy, mezi které patří například UNESCO nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy. (Adam Baštinec, reh)