Organizované bandy zlodějů stromečků, kteří před Vánoci vyplenili třeba hektar lesa, jsou už minulostí. Lidí, kteří se vydají s pilkou do lesa pro smrček nebo borovičku, je však stále dost. Porosty v okolí krajského města proto nyní hlídají městští policisté. Vyzrát na zloděje se snaží i lesníci.

„To, že někdo vyrazí do lesa pro stromeček, se samozřejmě stává. Na celém majetku Městských lesů Hradec Králové je to podle mého odhadu do sta kusů. Je to relativně častý jev, ale když si někdo vyřízne jeden, tak to většinou ani nepoznáme. Horší bylo, když nám před lety jezdily do lesa organizované skupiny a řezaly stromky ve velkém na prodej. To jsme naštěstí v poslední době nezaznamenali,“ řekl vedoucí výroby Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. I drobné krádeže jednotlivých stromečků podle něho v posledních letech ustupují.

Se zloději se potýkají také Lesy České republiky. „Naši lesníci proto činí různá preventivní opatření, aby ohrožené porosty chránili,“ sdělil mluvčí státního podniku Radek Drahný. Vysvětlil, že základem prevence je zvýšená přítomnost pracovníků na místech, která by zloděje mohla lákat.

„Některé mladé lesní kultury jsou postříkány chemickým roztokem, který není vidět ani cítit. Tato látka však při pokojové teplotě silně zapáchá. Abychom perspektivní stromy ochránili, odstraníme některé boční větve nebo nastříkáme špičku, větve a kmínek barevným sprejem,“ uvedl mluvčí. Postih, který za krádež stromku v lese hrozí, je podle něho až patnáct tisíc korun.

V lesích v katastru krajské metropole se v současnosti často pohybují také strážníci městské policie. Ve dne i v noci hlídají stromečky, někdy i za pomoci psa. „Letos jsme ještě nikoho nechytili. Pokud se to stane, předáváme takové případy ke správnímu řízení na magistrát,“ řekla mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková. Pozůstatky v podobě částí stromků ale strážníci v lesích nacházejí.