Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti - Politik na zkoušku přímo v Poslanecké sněmovně

Je tomu rok, co se naše škola - Střední škola Academia MERCURII v Náchodě - stala účastníkem soutěže Junior Achievement ČR. Součástí tohoto programu bylo založení firmy se snahou o co nejnápaditější podnikatelský záměr.

11.10.2008
SDÍLEJ:

Vláda na svém mimořádném úterním zasedání posvětila poslanecký návrh zákona o zkrácení funkčního období sněmovny. Vzhledem k tomu, že volby v ČR se vždy konají v pátek a sobotu, přichází nejreálněji v úvahu termín 9. a 10. října.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Odměnou za předchozí úsilí se nám formou simulace dostala možnost účasti na zákonodárném procesu - schvalování zákonů - a to přímo v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Dveře k tomu nám otevřela vysoká škola CEVRO Institut vyučující obory Politologie mezinárodní vztahy a Veřejné správy. Jak to všechno probíhalo?

Celému procesu předcházelo rozdělení do pěti fiktivních poslaneckých klubů. Na mne připadl klub KSČM a na mého spolužáka klub KDU-ČSL. V takto vytvořených sekcích si každý zvolil svého předsedu. Celý schvalovací proces, v realitě trvající mnohdy i několik let (v našem případě jeden den), probíhá v tak zvaných třech čteních. Čtení první – předložení zákona, čtení druhé – předložení pozměňovacích návrhů k předloženému návrhu, v třetím čtení pak dochází na základě všech předložených návrhů k hlasování o konečné podobě zákona. V případě naší simulace nám byl předložen zákon o důchodové reformě, který se svým obsahem blížil reálným podkladům.

Každý člověk má své názory a ideály, a tak musím říci, že z minuty na minutu uvažovat tak jako například mně určenému mandátu poslance KSČM bylo dost obtížné. Avšak prostředí Sněmovny a atmosféra v ní byla natolik reálná, že v duchu stanovisek jednotlivých klubů, jež jsme obdrželi ve zjednodušeném verzi, se každý snažil přijmout svoji roli a podle ní také uvažovat. Nejdříve dostali slovo předsedové, kteří patřičně představili svou stranu a přednesli úvodní komentář k prvotní podobě návrhu. Druhé čtení by se dalo charakterizovat jako eskalace čtení prvního. Každý, opírající se o svůj „jediný správný“ pohled na věc, nešetřil kritikou druhé, a již zde se ukázalo jak rozdílné pohledy na tutéž věc mohou být. Nicméně za nemalého ruchu přišlo na řadu vyjednávání a snaha o podporu hlasování ve prospěch třetího závěrečného hlasování.

To už byl ale čas na polední přestávku v rámci níž nám byla umožněna prohlídka s bohatým výkladem. Po této prohlídce jsme opět zasedli na ,,svá místa“ a předseda Sněmovny dal souhlas k hlasování. Ze všech návrhů byl odhlasován pouze jeden, a to ze strany ODS. Blížila se třetí hodina odpolední a všichni jsme měli pocit naprostého vyčerpání. V závěru „pracovního“ dne se konala tisková konference, během které jsme byli „my poslanci“ vydáni na pospas novinářům. Roli novinářů zastali naši profesoři, kteří naši činnost celý den bedlivě sledovali. Vlastně by se dalo říci, že po celou dobu jsme ve Sněmovně pracovali pod dohledem odborných poradců, kteří průběh jednání vysvětlovali, komentovali a hodnotili jednotlivé kroky. Každý z nás si zkusil, jaké to je mluvit do mikrofonu před obecenstvem, což nebylo vůbec jednoduché. Byla nám umožněna schopnost vyjednávat, pracovat v týmu a zaujmout v něm různé role.

Vlastně celý den vnímám jako jednu velkou zkušenost. I díky ní mi začalo najednou vrtat hlavou, proč tak zásadní starost, jakou je vytvoření úspor na naše vlastní stáří, máme nechávat v rukou politiků. Proč lidi, kteří na rozdíl od jiných (celý ten den to jasně ukázal), mají zcela odlišné představy o životě, mají rozhodovat o druhých, když by si o těchto a dalších ryze osobních věcech mohl rozhodovat, troufám si tvrdit že i lépe, každý z nás sám.
Své škole a škole CEVRO Institut bych ráda za tuto možnost dalšího rozhledu moc poděkovala. Vzdělávání je celoživotní proces a určitě stojí za to se právě takovémuto vzdělávání věnovat. Za jediný den jsme získali neocenitelné zkušenosti, které jistě zúročíme nejen v dalším studiu, ale i v osobním životě…

(Klára Lhotová, studentka)

11.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení