VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti by vdechli městu život

Náchod /FOTOGALERIE/ - Nevzhledné uličky, nevyužité prostory a zákoutí, prázdnotou zející tržnice, náměstí, veřejné záchody či některá zpustošená místa centra města si vzali do parády studenti architektury Technické univerzity v Liberci.

4.10.2012
SDÍLEJ:

Den architektury v Náchodě.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Výsledky své týdenní práce představili spolu s náchodským architektem Viktorem Vlachem při nedělní procházce městem. Ta se uskutečnila při příležitosti Dne architektury. Velký zájem veřejnosti potvrdil, že loňský nultý ročník měl úspěch.

„V Náchodě jsou místa, která by si zasloužila nápravu. Každý ze studentů si vybral jednu lokalitu, která ho zaujala, a připravil si projekt," vysvětlil na úvod Viktor Vlach. Jak dodal, soustředili se sice na drobnější zásahy ve městě, ale projekty by se mohly do budoucna rozvíjet i dál a hlouběji.

První kroky vedly do ulice Příkopy, která spojuje město a sídliště Plhov. „Nezdá se mi vůbec hezká," ohodnotil ulici lemovanou řadou garáží student Andreas a vzápětí přednesl svůj návrh. „Garáže bych zboural a místo nich by mohl vzniknout sto metrů dlouhý pavilon, taková kolonáda, která by nabízela například kavárnu, pétanque či pískoviště pro nejmenší. Možností by se našlo nespočet," plánoval student. Cílem by bylo zpříjemnit lidem cestu, aby se pro ně stala spíše zážitkem než pouhým přesunem.

S nápadem, jak zakončit Karlovo náměstí, zaujal student Štěpán Matějka: „Udělal bych dva zásahy. Dlažbu z náměstí, lavičky, stromy a osvětlení bych protáhl až na samý konec náměstí. Auta by parkovala pouze za Billou. V místech, kde začíná nevzhledný porost by vzniklo schodiště, které by sloužilo i jako amfiteátr."

Tento nápad, jenž by prostor zásadně změnil, ocenili snad všichni přítomní. Schodiště, které by se postupně zužovalo, by bylo vhodné k sezení a sledování různých kulturních akcí. Navazovala by na něho cesta k zámku.

Studentka Veronika Krystová přišla s nápadem, jak vyřešit prostor v ulici Weyrova, která spojuje Karlovo náměstí s Masarykovým. Součástí projektu se staly dvě budovy mateřská škola a dům pro seniory.

Tržnice Pod zámkem i obnova kopce

Nedalekou tržnicí Pod zámkem se zabývala další ze studentek Milada Vorzová. „Jednotlivé osm metrů vysoké stánky by tvořily jakési atrium. Mohly by se tu konat farmářské trhy, uvnitř bloku by se nacházely lavičky, zeleň a stromy," plánovala Vorzová.

Skutečnost, že cesta z náměstí na zámek není nejlepším spojením s touto kulturní památkou, potvrdila Mirka Baklíková. „Turisté se špatně orientují, nevědí kudy se mají vydat. První část trasy dokonce slouží i k zásobování restaurace. Zámecký kopec by měl projít obnovou, schody by doplňovala odpočinková místa, upravila by se i spousta neudržovaných cestiček," uvedla Baklíková.

Místo nevyužitého parčíku za Masarykovým náměstím by Matyáš Fialka postavil věž. Ta by plnila funkce majáku, orloje, centrálního klepače, pranýře, prádelní věže, sušáku na stříkací hadice, zvonice či parkování kočárků s miminky.

Ukáže čas, zda se některé ze studentských projektů ujmou a jakým směrem se bude vývoj města ubírat. 

Autor: Regina Hellová

4.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení