Tento program umožní všem základním a středním školám zajistit zvýšit úroveň znalosti cizích jazyků. Financování je podpořeno z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost spolufinancovaným Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Polygrafická škola byla jako jedna z prvních, která se vzdělávacího programu zúčastnila.

Pobyt byl zaměřen především na výuku anglického jazyka s britskými lektory, ale studenti poznali i zdejší památky.

Program pobytu měli studenti nabitý

„Studenti měli program opravdu nabitý a rozplánovaný po minutách. Všichni si pobyt ale užívali s nadšením a každý den jim přinesl spoustu nových dojmů," uvedla učitelka SŠPTP Renata Lelková.

A jak celý pobyt probíhal. I přes dlouhou a únavnou cestu první den začal hned z rána návštěvou londýnských památek v centru města zvaném City. Zde si žáci prohlédli dominantu města katedrálu sv. Pavla a místní mrakodrapy s podivnými názvy Střep a Okurka. Nahlédli také do útrob otevíracího mostu Tower Bridge a pokračovali okolo pevnosti Tower na tradiční oběd fish and chips. Po obědě se vydali metrem do Přírodopisného muzea v části Kensington, kde strávili odpoledne nad expozicemi dinosaurů, savců a jiných živočišných druhů. Navečer zamířili do hostitelských rodin na večeři a nocleh.

Druhý den v ranních hodinách si vyjeli prohlédnout přímořské letovisko na jih od Londýna Brighton, kde všechny zaujalo velké vyhlídkové kolo na pláži, spousta mušlí a barevných kamenů. Při procházce městem si stačili zakoupit suvenýry a vyfotit si tamní královský palác. Odpoledne patřilo první společné výuce jazyka ve škole v Londýně. Následující den skupinu odvezl autobus do části Greenwich, kde si prošli nádherný park s Královskou observatoří a proslulým nultým poledníkem. Podívali se také do Námořního muzea a projeli se lodí po řece Temži. Odpoledne se znovu vrátili do školy na další výuku a obdrželi certifikát z jazykového kurzu. Po výuce se opět vrátili do hostitelských rodin.

Poslední den byl celý věnován návštěvě centra Londýna. Žáci viděli sídlo britské královské rodiny Buckinghamský palác a prošli se parkem svatého Jakuba. Poté se vydali na nábřeží Temže k budově Parlamentu a na náměstí Trafalgar Square, kde měli možnost podívat se na vzácné sbírky umění do Národní galerie nebo do okolních ulic oblasti Soho a Čínské čtvrti. Společně také pokračovali na kruhové náměstí Piccadilly Circus známé svými velkými reklamami. Navečer již odjížděli autobusem od O2 Arény směrem na Dover a podmořský vlak, který je opět přepravil na břeh Francie. Všichni se vrátili domů unaveni, ale plni nových zážitků a znalostí.

A jaké dojmy si z cesty do Anglie za poznáním přivezli sami žáci?

Za všechny účastníky pobytu dejme slovo Radanu Marelovi a Patricii Volné ze 3. ročníku oboru Reprodukční grafik.

„Když jsem se dozvěděl, že jsem byl vybrán na vzdělávací pobyt do Anglie, šokovalo mě to, ale taky obrovsky potěšilo. Chvíli jsem váhal, ale když jsem se seznámil s programem pobytu, bylo rozhodnuto. V plánu byly všechny známé turistické destinace, které v Londýně a okolí jsou. Co ale vybrat jako největší zážitek? Na Tower Bridge je v průchozích mezi věžemi úžasná skleněná podlaha, v Brightonu oblázková pláž a ruské kolo, z Greenwiche je zase krásný výhled na centrum Londýna, Big Ben s Buckinghamským palácem, tady snad netřeba víc dodávat a na Trafalgaru obrovský pomník admirála Nelsona s fontánami. Ačkoli nejsem typický turista, který fotí vše, co se hýbe, na tomto zájezdu jsem se tak trochu turistou stal. Lhal bych, kdybych řekl, že jsem si focení neužíval. Každý z nás přece rád poznává svět kolem sebe," konstatoval Radan Marel.

To Patricie se více všímala lidí kolem sebe. „Měli jsme čas se na chvíli zastavit a sledovat tamní obyvatele. Zprvu mě ohromilo, jak aktivní Angličané jsou. Kudykoliv jdete, především v ranních či dopoledních hodinách, probíhá okolo vás spousta sportovních nadšenců v tričku a šortkách, zatímco vy se i v bundě mírně chvějete zimou. Dalším překvapením pro mě bylo, že převážnou většinu lidí vidíte v obleku nebo v šatech. Když jsem porovnávala naše hlavní město a Londýn, našla jsem spoustu rozdílů. Ze sta lidí mají jen zhruba čtyři cigaretu, pouze dva jsou obézní a čtyřicet si nese kávu či snídani v papírové tašce z kavárny. Vypadají klidně a vyrovnaně. Bylo pro mě opravdu příjemné pozorovat ten klid a pořádek. Tamní obyvatelé jsou dle mého názoru rozhodně mnohem spokojenější a vyrovnanější. Jsou ochotni vám pomoci, usmějí se na vás a číší z nich pohoda," ocenila Angličany Patricie Volná.

Největší zážitek byla architektura

A jako poslední se zamyslela nad přínosem pobytu Kateřina Šitinová ze 4. ročníku oboru Grafický design: „Největší zážitek? Mohla bych dlouze vyprávět o pohledu na spoustu nádherných památek, při kterém se mi tajil dech. Jsem velká obdivovatelka architektury a zrovna v Anglii, přímo v Londýně, je té nádhery neskutečné množství. To bych tu básnila ještě dlouho. Londýn má nespočet zajímavých míst, památek a podobných pokladů. Ovšem ten největší jsem nalezla v lidech. Netuším, zda jsem zrovna měla to štěstí, nebo to tam tak skutečně většinou chodí, ale s ochotou, přívětivostí a slušností, jakou jsem zažila v Londýně, jsem se ještě nesetkala. Nezaznamenala jsem jediného člověka, který by měl mrzutý výraz, byl protivný nebo nevlídný. Lidé si všude navzájem vyhověli a mysleli jeden na druhého. Tato zkušenost se stala mojí velkou inspirací. A já se nebojím a snažím se šířit dobrou náladu, slušnost, přívětivost, ohleduplnost a příjemnou atmosféru i zde v Čechách," uzavírá optimisticky své dojmy z jazykově-vzdělávacího pobytu Kateřina.

Podrobnosti o pobytu a zážitcích studentů popsali učitelky Střední škola propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí Zuzana Kovářová a Renata Lelková.