VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti z polygrafické školy byli na jazykovém pobytu

Velké Poříčí - Koncem září odcestovalo čtrnáct studentů Střední školy propagační tvorby a polygrafie do Londýna na jazykově-vzdělávací pobyt. Využili tak nově vyhlášenou výzvu číslo 56, kterou na jaře letošního roku spustilo Ministerstvo školství.

16.10.2015
SDÍLEJ:

JAZYKOVĚ-VZDĚLÁVACÍ pobyt byl pro studenty časově náročný, ale pořídili se nejen zdokonalit v angličtině, ale prohlédnout si i velké množství památek. Foto: archiv školy

Tento program umožní všem základním a středním školám zajistit zvýšit úroveň znalosti cizích jazyků. Financování je podpořeno z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost spolufinancovaným Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Polygrafická škola byla jako jedna z prvních, která se vzdělávacího programu zúčastnila.

Pobyt byl zaměřen především na výuku anglického jazyka s britskými lektory, ale studenti poznali i zdejší památky.

Program pobytu měli studenti nabitý

„Studenti měli program opravdu nabitý a rozplánovaný po minutách. Všichni si pobyt ale užívali s nadšením a každý den jim přinesl spoustu nových dojmů," uvedla učitelka SŠPTP Renata Lelková.

A jak celý pobyt probíhal. I přes dlouhou a únavnou cestu první den začal hned z rána návštěvou londýnských památek v centru města zvaném City. Zde si žáci prohlédli dominantu města katedrálu sv. Pavla a místní mrakodrapy s podivnými názvy Střep a Okurka. Nahlédli také do útrob otevíracího mostu Tower Bridge a pokračovali okolo pevnosti Tower na tradiční oběd fish and chips. Po obědě se vydali metrem do Přírodopisného muzea v části Kensington, kde strávili odpoledne nad expozicemi dinosaurů, savců a jiných živočišných druhů. Navečer zamířili do hostitelských rodin na večeři a nocleh.

Druhý den v ranních hodinách si vyjeli prohlédnout přímořské letovisko na jih od Londýna Brighton, kde všechny zaujalo velké vyhlídkové kolo na pláži, spousta mušlí a barevných kamenů. Při procházce městem si stačili zakoupit suvenýry a vyfotit si tamní královský palác. Odpoledne patřilo první společné výuce jazyka ve škole v Londýně. Následující den skupinu odvezl autobus do části Greenwich, kde si prošli nádherný park s Královskou observatoří a proslulým nultým poledníkem. Podívali se také do Námořního muzea a projeli se lodí po řece Temži. Odpoledne se znovu vrátili do školy na další výuku a obdrželi certifikát z jazykového kurzu. Po výuce se opět vrátili do hostitelských rodin.

Poslední den byl celý věnován návštěvě centra Londýna. Žáci viděli sídlo britské královské rodiny Buckinghamský palác a prošli se parkem svatého Jakuba. Poté se vydali na nábřeží Temže k budově Parlamentu a na náměstí Trafalgar Square, kde měli možnost podívat se na vzácné sbírky umění do Národní galerie nebo do okolních ulic oblasti Soho a Čínské čtvrti. Společně také pokračovali na kruhové náměstí Piccadilly Circus známé svými velkými reklamami. Navečer již odjížděli autobusem od O2 Arény směrem na Dover a podmořský vlak, který je opět přepravil na břeh Francie. Všichni se vrátili domů unaveni, ale plni nových zážitků a znalostí.

A jaké dojmy si z cesty do Anglie za poznáním přivezli sami žáci?

Za všechny účastníky pobytu dejme slovo Radanu Marelovi a Patricii Volné ze 3. ročníku oboru Reprodukční grafik.

„Když jsem se dozvěděl, že jsem byl vybrán na vzdělávací pobyt do Anglie, šokovalo mě to, ale taky obrovsky potěšilo. Chvíli jsem váhal, ale když jsem se seznámil s programem pobytu, bylo rozhodnuto. V plánu byly všechny známé turistické destinace, které v Londýně a okolí jsou. Co ale vybrat jako největší zážitek? Na Tower Bridge je v průchozích mezi věžemi úžasná skleněná podlaha, v Brightonu oblázková pláž a ruské kolo, z Greenwiche je zase krásný výhled na centrum Londýna, Big Ben s Buckinghamským palácem, tady snad netřeba víc dodávat a na Trafalgaru obrovský pomník admirála Nelsona s fontánami. Ačkoli nejsem typický turista, který fotí vše, co se hýbe, na tomto zájezdu jsem se tak trochu turistou stal. Lhal bych, kdybych řekl, že jsem si focení neužíval. Každý z nás přece rád poznává svět kolem sebe," konstatoval Radan Marel.

To Patricie se více všímala lidí kolem sebe. „Měli jsme čas se na chvíli zastavit a sledovat tamní obyvatele. Zprvu mě ohromilo, jak aktivní Angličané jsou. Kudykoliv jdete, především v ranních či dopoledních hodinách, probíhá okolo vás spousta sportovních nadšenců v tričku a šortkách, zatímco vy se i v bundě mírně chvějete zimou. Dalším překvapením pro mě bylo, že převážnou většinu lidí vidíte v obleku nebo v šatech. Když jsem porovnávala naše hlavní město a Londýn, našla jsem spoustu rozdílů. Ze sta lidí mají jen zhruba čtyři cigaretu, pouze dva jsou obézní a čtyřicet si nese kávu či snídani v papírové tašce z kavárny. Vypadají klidně a vyrovnaně. Bylo pro mě opravdu příjemné pozorovat ten klid a pořádek. Tamní obyvatelé jsou dle mého názoru rozhodně mnohem spokojenější a vyrovnanější. Jsou ochotni vám pomoci, usmějí se na vás a číší z nich pohoda," ocenila Angličany Patricie Volná.

Největší zážitek byla architektura

A jako poslední se zamyslela nad přínosem pobytu Kateřina Šitinová ze 4. ročníku oboru Grafický design: „Největší zážitek? Mohla bych dlouze vyprávět o pohledu na spoustu nádherných památek, při kterém se mi tajil dech. Jsem velká obdivovatelka architektury a zrovna v Anglii, přímo v Londýně, je té nádhery neskutečné množství. To bych tu básnila ještě dlouho. Londýn má nespočet zajímavých míst, památek a podobných pokladů. Ovšem ten největší jsem nalezla v lidech. Netuším, zda jsem zrovna měla to štěstí, nebo to tam tak skutečně většinou chodí, ale s ochotou, přívětivostí a slušností, jakou jsem zažila v Londýně, jsem se ještě nesetkala. Nezaznamenala jsem jediného člověka, který by měl mrzutý výraz, byl protivný nebo nevlídný. Lidé si všude navzájem vyhověli a mysleli jeden na druhého. Tato zkušenost se stala mojí velkou inspirací. A já se nebojím a snažím se šířit dobrou náladu, slušnost, přívětivost, ohleduplnost a příjemnou atmosféru i zde v Čechách," uzavírá optimisticky své dojmy z jazykově-vzdělávacího pobytu Kateřina.

Podrobnosti o pobytu a zážitcích studentů popsali učitelky Střední škola propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí Zuzana Kovářová a Renata Lelková.

Autor: Jiří Mach

16.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 27 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, jednosměnný provoz. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné a osoby se zdravotním postižením s max. 2 stupněm invalidity., Nabízené výhody: 50% příplatek na obědy., Zaměstnavatel požaduje předem seznámení s provozem a ústní pohovor o nabízeném zaměstnání. , Kontakt - p. Rejchrt Václav, tel.: 603 806 291, e-mail: info@opravarenstvi.cz. Pracoviště: Opravárenství rasošky s.r.o., 552 21 Rasošky. Informace: Václav Rejchrt, +420 603 806 291.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 80 Kč

Pomocní skladníci PRACOVNÍK/-ICE EXPEDICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 80.8 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost PROMA REHA, s.r.o., český výrobce vybavení pro zdravotnická zařízení, hledá pro výrobní závod v Meziměstí posilu do svého týmu - pracovníka/-ici na pozici "PRACOVNÍK EXPEDICE". Jeho hlavním úkolem bude opatřování výrobků expedičními dokumenty, jejich balení a zajištění nakládky při expedici., Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Nástup možný ihned. Hrubá mzda od 80,80 Kč do 85,- Kč/hod., , Náplň práce: balení výrobků dle balících předpisů; přiřazování expedičních dokumentů k jednotlivým výrobkům; manipulace s výrobky v rámci expedičního skladu; nakládka výrobků při expedici., , Požadavky: vysoké pracovní nasazení; samostatnost a spolehlivost; loajalita a časová flexibilita; fyzická zdatnost., , Zaměstnavatel nabízí: samostatnou i týmovou práci; po zapracování stravenky; ohodnocení závislé na kvalitě odvedené práce., , V případě zájmu o uvedenou pracovní pozici zašlete svůj strukturovaný životopis na e-mail: kariera@promareha.cz, tel. kontakt: 775 776 094.. Pracoviště: Proma reha, s.r.o. - pracoviště meziměstí, Tovární, č.p. 84, 549 81 Meziměstí u Broumova 1. Informace: Iveta Prokopová, +420 775 776 094.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené Sociální pracovník/pracovnice péče o duševně postižené. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pracovního místa:, , - Práce metodami case management a psychosociální rehabilitace pro podporu zotavení lidí s dlouhodobou duševní nemocí, jako je schizofrenie nebo afektivní poruchy, , - Individuální práce s klientem ambulantní nebo terénní formou, , - Práce v týmu, s klienty ve vážnějším stavu pracuje více lidí současně, , - Práce s rodinou klienta a dalšími lidmi a subjekty (úřady, zaměstnavatelé, lékaři, kamarádi, sousedé), , - Vedení skupinových aktivit, nácvik dovedností klientů, , Nabízíme:, , 1. Zajímavou, různorodou a smysluplnou práci., , 2. Průběžné vzdělávání, podporu profesního růstu – možnost dalšího odborného rozvoje., , 3. Práci v malém, příjemné kolektivu a podporu formou vnitřní a vnější supervize., , 4. Pružnou pracovní dobou, možnost sick days a administrativní práce z domu., , 5. Služební mobil, PC a notebook., , Požadujeme:, , 1. Vzdělání VŠ/VOŠ vzdělání v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost nebo VOŠ zdravotní sestra se specializací v psychiatrii., , 2. Praxe v oblasti sociálních služeb vítána., , 3. Zodpovědnost a základní komunikační dovednosti pro práci s lidmi s duševním onemocněním., , 4. Bezúhonnost., , 6. Řidičský průkaz skupiny B. Pracoviště: Péče o duševní zdraví - středisko náchod, Tyršova, č.p. 59, 547 01 Náchod 1. Informace: , .

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 12 200 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s předpokladem prodloužení, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. Možnost pracovněprávního vztahu i na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné a osoby se zdravotním postižením s max. 2. stupněm invalidity. , Zaměstnanecké výhody: po zapracování benefitní systém, 5 týdnů dovolené, obědy za zvýhodněnou cenu. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: novakova@pro-charitu.cz. Pracoviště: Pro-charitu s.r.o. - pracoviště, 5. května, č.p. 1170, 549 41 Červený Kostelec. Informace: Martina Nováková, +420 491 610 366.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Podivný večírek ukončil příjezd hlídky. Bývalý policista za něj dostal podmínku

Oštěpařská bomba explodovala předčasně, na mítink bohužel nedorazí

Nové Město nad Metují – Olympijský vítěz Keshorn Walcott se zranil a místo na Velkou cenu Nového Města nad Metují letěl k lékaři do Finska.

Do broumovské čajovny Hvězda a Tygr v pátek vpluje Dunajská vlna

Broumov - Útulnou čajovnou Hvězda a Tygr v pátek v podvečer od 19 hodin budou znít temně podmanivé písně v podání skupiny Dunajská vlna. Na kytary zahrají a zazpívají písně legendární skupiny Dunaj Josef Ostřanský a Vladimír Václavek.

Svatostánky se začaly opravovat

Broumovsko - Začala rekonstrukce tří svatostánků z broumovské skupiny kostelů za 42 milionů korun. Kostely ve Vernéřovicích, Ruprechticích a Heřmánkovicích dostanou nová okna, odvodnění, rovněž se bude částečně restaurovat mobiliář.

Letní divadlení je pod střechou

Broumov - Broumovské Malé letní divadlení, které mělo tento týden oživit dění ve venkovních prostorách kláštera, se muselo kvůli nepříznivému počasí přesunout do městského divadla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT