Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studničtí bojovali za ředitele školy

Studnice /FOTOGALERIE/-Bouřlivá atmosféra panovala27.červnavečer v místní sokolovně, kterou zcela zaplnili obyvatelé obce. Zastupitelstvo totiž mělo rozhodnout, zda odvolá ředitele základní a mateřské školy Jaroslava Bašeho. Někteří zastupitelé ho vinili z toho, že řádně neplnil povinnosti vyplývající z jeho funkce a porušil povinnost kontroly hospodaření tohoto vzdělávacího zařízení.

29.6.2011
SDÍLEJ:

Studničtí bojovali za ředitele školy.Foto: Hynek Šnajdar

Pod velkým tlakem zúčastněné veřejnosti a petice proti odvolání jinak úspěšného ředitele většina zastupitelů hlasovala, že ředitele neodvolá z funkce do doby, než případ vyšetří policie a rozhodne soud. Pokud uzná Bašeho vinu, bude z postu ředitele odvolán.

Ve škole se delší čas ztrácely peníze na obědy a částka dosáhla výše zhruba 440 tisíc korun. Svůj podíl viny ředitel uznává a je si vědom toho, že za chod školy zodpovídá on. „Bývalá paní účetní vedla účetnictví špatně. Vznikla ztráta, kterou jsem uhradil, aby nevznikl schodek na účtu školy. Půjčil jsem si na to peníze,“ řekl Deníku Baše. Na schodek přišla Česká školní inspekce, která zkoumala peníze na platy, a při té příležitosti vyšlo najevo, že účetnictví je v katastrofálním stavu. „Na to, že chybí peníze, jsem přišel na konci minulého roku,“ uvedl ředitel.

Pondělní mimořádné zasedání zastupitelstva, na němž se za vydatné účasti veřejnosti ve zcela zaplněna sokolovně debatovalo o osudu ředitele tamější školy Jaroslava Bašeho, se uskutečnilo na žádost šesti zastupitelů z jedenáctičlenného nejvyššího orgánu obce. Případ zpronevěry sice už projednávalo minulé zastupitelstvo, ale po zaplacení chybějících peněz z Bašeho kapsy, se věcí přestalo zabývat. Noví členové však celou věc znovu otevřeli.

Petice podpořila ředitele

Starostka Helena Toldová sice občany žádala, aby se chovali civilizovaně, mluvili věcně, stručně a k danému tématu, ale nemohla zabránit emocím, které jednání provázelo. Většina přítomných totiž hájila ředitele Bašeho a nechtěla, aby byl z funkce odvolán.

Své názory také podpořilo svým podpisem pod petici 426 občanů a rodičů žáků školy z aktuálních 835 voličů. „Nesouhlasíme s odvoláním ředitele školy Jaroslava Bašeho. I přes nedostatky v managementu školy, které se v uplynulých měsících projevily, ho považujeme za vysoce kvalitního pedagoga a člověka na svém místě. Jsme přesvědčeni, že nenese sám plnou odpovědnost za chyby v řízení školy,“ domnívají se signatáři petice.

Zastupitel Jan Kranát, který ještě před zasedáním označil petici občanů pro udržení Bašeho ve funkci za pologramotnou, se jejím signatářům veřejně omluvil.

V této souvislosti kritizoval, že byly mezi dětmi ve škole šířeny petiční archy na podporu ředitele. „My dospělí můžeme mít mezi sebou spory, ale děti se do toho tahat nesmějí,“ prohlásil zastupitel.

Jeho prohlášení odměnila přítomná veřejnost pískotem. Navíc se později ukázalo, že si děti vytvořily vlastní petici. Potom z jeho úst následoval výčet pochybení ředitele školy, jejž měl vést k jeho odvolání. „Pan Baše je jako ředitel školy odpovědný za použití finančních prostředků státního rozpočtu v souladu s účelem, na který byly přiděleny. Má také zajistit předběžnou kontrolu plánovaných a připravovaných operací ve škole, což podle inspekce nezajistil. Jím zavedený kontrolní systém nebyl způsobilý zjistit, vyhodnocovat a minimalizovat vznikající rizika,“ uvedl Kranát některé důvody k odvolání. Podle něj byly neprůkazné účetní doklady zjištěny již v minulých letech.

Přijali opatření, aby se to neopakovalo

Starostka Toldová v této souvislosti upozornila, že si bývalé zastupitelstvo bylo vědomo kvalit ředitele a ponechalo ho ve funkci s tím, že mu bylo na rok odejmuto osobního ohodnocení. „Nyní nastoupila nová účetní, která má na starosti hlavně účetnictví školy, a přijata opatření, aby se situace neopakovala,“ poznamenala starostka.

Policista přišel s presumpcí neviny

Zlomem v jednání bylo vystoupení policisty Vlastimila Richtera, který zpochybnil obvinění ředitele Bašeho s poukazem na presumpci neviny. „Věc stále vyšetřuje policie. Do té doby je třeba ctít presumci neviny nejen pana Bašeho, ale i účetní. Teprve potom, až o vině či nevině rozhodne soud, by mělo zastupitelstvo rozhodnout, zda bude ředitel odvolán či nikoliv,“ upozornil policista.
K tomuto názoru se přiklonil i zastupitel Pavel Tolárek, který byl původně pro odvolání ředitele.

V bouřlivé atmosféře se nakonec zastupitelé dohodli, že Baše do rozhodnutí soudu odvolán nebude. „Velmi mě překvapilo, kolik lidí za mnou stálo,“ poděkoval občanům ředitel školy Baše, který však připouští, že se dopustil pochybení. I když na bývalou účetní podal trestní oznámení, sám je ale skeptický, zda ji policie něco dokáže.

PROTI ŘEDITELI:
„Už v roce 2006 byly ve škole v účetnictví nesrovnalosti, na které byl pan ředitel upozorněn. V roce 2009 zjistila Česká školní inspekce takové nedostatky, že každý majitel firmy by odvolal jak ředitele firmy, tak i účetní. Proto jsem byl pro odvolání ředitele.“
Pavel Tolárek, zastupitel

PRO ŘEDITELE:
„Ve škole se sice špatně vedlo účetnictví, ale nikomu žádná škoda nevznikla. Není tam problém, že by chyběly nějaké peníze a ředitel si žádné peníze neodnesl. Navíc pan Baše uhradil ztrátu ze svého. Proto budu nadále trvat na setrvání ředitele školy ve funkci.“
David Línek, zastupitel

(Hynek Šnajdar)

29.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení