Od minulého týdne je však všechno jinak. Na několik sloupů veřejného osvětlení, nejen přímo v Suchém Dole, ale také v sousední osadě Slavný, byl totiž nainstalován bezdrátový rozhlas. Tento způsob informovanosti obyvatel se do obce vrací po dlouhých dvanácti letech, kdy v roce 1996 došlo ke zrušení starého rozhlasu z důvodu jeho havarijního stavu.

„Na vytipované sloupy veřejného osvětlení bylo v minulém týdnu upevněno celkem 16 kusů bezdrátových hlásičů a 36 tlakových reproduktorů. Instalace se obešla ve většině případů bez problémů. S nepochopením jsme se setkali jen u jednoho chalupáře na Slavném, který upevnění rozhlasu nepovolil, neboť sloup se nachází na jeho pozemku. Museli jsme proto hledat jiné místo,“ sdělil nám starosta obce Vítězslav Vítek a dodal, že po napojení elektrické energie z veřejného osvětlení a po revizi se nyní rozhlas uvede do zkušebního měsíčního provozu. Po uplynutí této doby budou občané vyzváni, aby podali své připomínky k nastavené míře hlasitosti.

„Výhodou nového rozhlasu je zejména také to, že může být využíván určitou dobu i v době, když by nešel proud. Na sloupech jsou totiž umístěny také akumulátory napájené z rozvodu veřejného osvětlení. I když dojde k výpadku elektrické energie, může díky těmto akumulátorům rozhlas fungovat ještě 72 hodin. To se jistě bude hodit pro informovanost obyvatel při případných živelných katastrofách,“ je přesvědčen Vítězslav Vítek.

Podle něj s příchodem rozhlasu do obce budou již méně využívány vývěsní tabule. Dbát se však bude i nadále na aktuálnost úřední desky ve středu vesničky, což je dané zákonem o obcích.

Suchodolští si mohli bezdrátový rozhlas pořídit díky dotaci ve výši 986 110 korun, kterou se podařilo získat z operačního programu rozvoj venkova ČR. Samotný rozhlas přišel asi na 532 tisíc korun. Další peníze byly dle domluvy použity na opravu místní komunikace k bývalé mateřské školce. „Ze zmíněné celkové částky činila spoluúčast obce pouze deset procent,“ doplnil Vítek.

(Zuzana Kubečková)