Novomanželé Ludmila a Martin Jarošovi z Rychnova nad Kněžnou vybírali datum svatby sedm let. Nestihli loňský 11. listopad, ani předloňský 10. říjen. „Letos to už konečně dopadlo a sešli jsme se tu v Náchodě na radnici, a to dokonce dvanáct minut po dvanácté," oddychl si ženich.

Na magická čísla oba věří. „Máme kamarádku astroložku, ale raději jsme jí předem nevolali, protože by nám byla schopná říct, že blbneme a možná bychom i věřili tomu, co by nám předpověděla," shodli se oba se smíchem.

To novomanželé Lenka a Lukáš Rouskovi z Kramolny u Náchoda se chtěli původně brát už 1. prosince. „Bohužel, ten den už měli plno, tak nám nabídli jiný termín. A tím byl právě dvanáctý prosinec. Rozhodně to nebyl záměr," prozradila Lenka Rousková a uznala, že pokud by jim toto datum mělo přinést štěstí, bylo by to fajn. „Chtěli jsme takovou tajnou rodinnou svatbu, tak jsme si říkali, že třeba ve středu by to šlo. Že budeme v novinách nás opravdu nenapadlo," smáli se ženich s nevěstou.

Starosta Náchoda Jan Birke, který oba páry oddával, na magická čísla věří. „Čísla hrají v našich životech velkou roli. Včerejší datum bylo skutečně magické a mělo obrovskou výhodu v tom, že ho ženich a nevěsta nikdy nezapomenou. Na rozdíl ode mě, kterému musí manželka dva týdny předem výročí připomínat," žertoval starosta.

Zatímco v Náchodě se obě svatby uskutečnily v poklidu a radostné atmosféře, v Hronově se svatba málem nekonala. Magické datum si pro svůj vstup na společnou cestu životem vybrali snoubenci Aleš Vincenc a Šárka Vejrková. Konání svatebního obřadu ale bylo v ohrožení. „Ženich se nebyl schopný legitimovat, jelikož postrádal občanský průkaz a nenašel ani svůj cestovní doklad," prozradila starostka Hronova Hana Nedvědová. Když zjistil, že nemá občanský průkaz, tak si chtěl narychlo nechat vystavit nový, ale u úředníků nepochodil. Vzpomněl si že si před pěti lety zařizoval nový cestovní průkaz, ale nevyzvedl si ho. Naštěstí byl jeho doklad stále ve složce na pasovém oddělení, a tak už nic nebránilo tomu, aby se obřad mohl uskutečnit.

Do obřadní síně vstupovali oba snoubenci v pravé poledne a už s humorem. Věří, že jim magické dvanáctky přinesou po dvanáctileté známosti štěstí. „Svatba byla neplánovaná, jednou jsem se prostě špatně vyspal a své partnerce jsem podlehl a slíbil, že si ji vezmu, o což se ona snažila nejméně deset let. Když už jsem se k tomuto kroku odhodlal, chtěl jsem, aby to bylo výjimečné," zdůvodnil své rozhodnutí šťastný novomanžel. (reh, jim)