To je také čas, kdy přichází svátek všech horolezců a příznivců lezení – „Mezinárodní horolezecký filmový festival". Jeho 31. ročník bude slavnostně zahájen dnes v 18.00 hodin tradičně v prostorách kina v Teplicích nad Metují.

Na zahájení naváže křest velmi očekávané knihy ze života lezkyně Diny Štěrbové „Touhy a úděl", první ženy na osmitisícovkách, který bude doplněn o zajímavou besedu s autorkou, jež by si návštěvníci neměli nechat ujít.

Hlavní náplní festivalu zůstává i nadále soutěžní přehlídka filmů převážně s lezeckou tematikou, i když neustále přibývají filmy zaměřené i na další sporty a také život v přírodě. V letošním ročníku se představí celkem jednačtyřicet snímků z dvanácti zemí.

Neodmyslitelnou součástí horolezeckého festivalu se staly také přednášky a besedy se zajímavými hosty.

Jaké jsou připraveny taháky letošního festivalu a co by si návštěvníci neměli v žádném případě nechat uniknout, prozradila ředitelka festivalu Marie Jirmannová.

„Určitě bych návštěvníkům doporučila návštěvu sobotní přednášky o třicátém výročí čtyř expedic, která bude od 10.00 hodin v kině. Besedovat budou samotní členové expedic jako například Josef Rakoncaj, Dina Štěrbová, Zoltán Demján, Josef Rybička a řada dalších. Uvádět ji bude Jiří Novák. To by si neměl nikdo ze zájemců o horolezectví nechat ujít. Překvapením festivalu bude přítomnost Radka Jaroše, který se nedávno vrátil z Himaláje. Beseda s ním se bude konat v neděli ve 12.00 hodin. Svou účast už potvrdil a měl by být v Teplicích už na zahájení," uvedla Marie Jirmannová.

Zajímavé budou ale všechny besedy. Festivalu se totiž zúčastní také řada hostů z ciziny. Například ze Španělska přijedou sourozenci Iker a Eneko Pou, kteří budou besedovat v sobotu v 18.00 hodin v kině. S lidmi si popovídá rovněž Paul Berntsen, který je zároveň členem poroty. Přednášku bude mít v neděli v 10.00 hodin v kině. Významným hostem a celebritou bude rovněž předseda poroty Alan Formánek. Žije v Kanadě, kde je také pořadatelem horolezeckých festivalů.

Program festivalu myslí na všechny

Připraven je rovněž bohatý doprovodný program, kde si přijdou na své návštěvníci všech věkových skupin. Ten se bude konat na náměstí, v parku a na hřišti.

„Řada doprovodných akcí bude po celou dobu probíhat v parku, kde si přijdou na své všechny generace. Bohatá zábava je připravena i pro děti. Ty se mohou těšit například na program před školní jídelnou, kde je připraven workshop ve spolupráci s pořadateli výstavy PLAY Broumovsko. Zajímavý bude rovněž Český pohár v boulderingu," doplnila Marie Jirmannová.

Hlavní částí je ale stále promítání soutěžních snímků, které jsou rozděleny zhruba do dvouhodinových bloků. První dvouhodinový blok projekce začne už dnes večer ve 22.00 hodin v kině. Reprízově bude probíhat také v sálu místní školy.

Při projekcích budou mít možnost i diváci získat řadu cen, ale také se mohou zařadit do velké festivalové tomboly tím, že vyplní lístek s diváckou anketou.

Pamatováno je i na odpočinek

Pro odpočinek jsou určeny zóny čajovny v parku a kafírny nad zámeckou zdí. Pro dobrou zábavu je zase na hřišti připravena řada koncertů známých a oblíbených kapel. Koupí festivalového trička hráči získají žolíka, který jim může pomoci na cestě k vysněnému autu. Pro fyzicky zdatné je připraven tradiční nedělní La Sportiva cross , 21. ročník Běhu Teplickými skalami. Ten odstartuje v 9.30 hodin před kinem.

Vyhlášení Výstupu roku a vyhlášení výsledků 31. MHFF a projekce vítězných filmů se bude konat v neděli od 14.00 hodin v kině. Poslední tečkou bude slavnostní zakončení letošního ročníku festivalu.

PROGRAM festivalu: 

ČTVRTEK 28.8

17.00 výstavní síň MěÚ
Vernisáž výstavy fotografií Josky Rakoncaje „Himálajská Odyssea"
18.00 kino
ZAHÁJENÍ 31. MHFF, Projekce filmů: „Co se dělo na třicítce" a „Honnold 3.0"
20.00 kino
Host MHFF: Dina Štěrbová – 30 let od ženského prvovýstupu na Čo-Oju (beseda) a křest knihy „Touhy a úděl"

PÁTEK 29.8.

9.30 – 12.30 park
Singing Rock Speedline (soutěž – kvalifikace, finále)
9.30 infocentrum
Vernisáž výstavy fotografií Jakuba Šedivého „Langa Khola"
10.00 – 18.00 park
Lezení pro veřejnost, Singing Rock bouldrovka, Hudy Drytooling, Mammut Rescyou a pletení lanových hlav
12.00 škola
Host MHFF: Jakub Šedivý (beseda)
12.30 – 14.00 park
Gibbon Contest, třetí závod Českého poháru v Trickline
14.00 – 16.00 park
Spára (soutěž – kvalifikace, finále)
16.00 – 20.00 park
soutěže Silák John a Věšák
18.00 kino
Host MHFF: Marek Holeček (beseda)
19.30 – 02.00 hřiště
koncerty kapel Heebie Jeebies, Tři sestry Banditos a Poletíme?
21.00 hřiště
Nesoutěžní projekce: La Dura Dura

SOBOTA 30.8.

8.00 – 20.30 park
Rock Point Český pohár v Boulderingu (kvalifikace a finále)
10.00 kino
Hosté MHFF: Vzpomínka na 30. výročí čtyř expedic v roce 1984 – Cho Oyu, Lhotse Shar, Everest, Dhaulagiri (beseda s účastníky)
10.00 – 18.00 park
Lezení pro veřejnost, Singing Rock bouldrovka, Hudy Drytooling, Mammut Rescyou a pletení lan. hlav
12.00 škola
Host MHFF: Janek Bednařík (beseda)
16.00 – 18.00 park
Hudy Bumerang, Drytooling
Hudy Mistrovství světa ve stavění
18.00 kino
Hosté MHFF: Eneko a Iker POU (beseda)
21.00 – 02.00 hřiště
Nesoutěžní projekce: Petzl Roc trip China a koncerty kapel Švihadlo a Vyhoukaná sowa

NEDĚLE 31.8.

8.00 kostel sv.Vavřince
Bohoslužba za zemřelé horolezce
9.30 před kinem
La Sportiva cross – 21. ročník Běh Teplickými skalami
10.00 kino
Host MHFF: Paul Berntsen
11.30 před kinem
La Sportiva cross (vyhlášení výsledků závodu)
14.00 kino
UKONČENÍ 31. MHFF Vyhlášení Výstupu roku Vyhlášení výsledků 31. MHFF a projekce vítězných filmů