VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svátek práce, výročí osvobození... A není to totéž?

Východní Čechy - Současná mládež nemá o výročí konce války často ani ponětí. A neonacisté jsou pro ni totéž, co fotbaloví hooligans. Kde se stala chyba?

8.5.2009
SDÍLEJ:

Netrouchnivět v archivech se vyplácí vedení památníku obětem války v Ležákách. Tam neustrnuli a šli s dobou. Moderní internetová prezentace jim teď vodí nové mladé návštěvníky.Foto: Karel Dvořák

Mladí lidé z východních Čech nevědí, proč je osmého května státní svátek. Neznají ve svém okolí žádný památník obětem. Problematika genocidy je nezajímá. Neonacisté jsou pro ně totéž, co fotbaloví hooligans.

Turista se zájmem o válečnou historii v informačních centrech moc nepochodí. Měl by se před návštěvou neznámého města sám předem vzdělat.

Tak zvané „projektové dny“ v základních školách mají všechna možná témata, jen válku ne.

Soubor zarážejících zjištění posbíral Deník od náhodných respondentů, žáků a ředitelů základních škol, na městských odborech kultury a v informačních centrech větších měst východních Čech.
Ramínko váhy lehce nadzvedávají pozitivní informace z nemnoha míst: Při využití regionální historie a moderních technologií lze docílit, že mládež zná a ví.

Osvobození: Ticho po pěšině

Téměř všechny základní školy jsou rády, když se nich „píše v novinách“. A tak jsou okresní redakce Deníku přesně zpraveny o všech mikulášských, vánočních a velikonočních merendách, školních superstar a opékání buřtů.
„Žádná ze škol nás nezvala ani neinformovala o nějaké akci, která by se vztahovala k výročí konce války,“ říkají unisono šéfredaktoři všech východočeských mutací Deníku.

Při tvorbě vzdělávacích plánů mají pedagogové poměrně volnou ruku. A k dispozici mají tak účinný nástroj, jako jsou tak zvané projektové dny, kdy je veškerá výuka motivována jedním tématem.
„Měli jsme naposledy projektový den ke členství v Evropské unii. Válce není věnován žádný,“ to sice sdělil ředitel pardubické školy Spořilov Josef Novák, ale pod stejnou odpovědí by mohl být dlouhý seznam jmen a škol regionu.

Přátelství mezi národy, Poznáváme svět, Evropská unie, Den Země.
Témata jako Proč se bát sílícího neonacismu a podobná se alespoň v Deníkem dotázaných školách do projektových dní jako hlavní téma nepromítají.


Náchodské děti na Březinku trefí
V některých oblastech regionu využívají učitelé jako působivého prostředku výchovy místní historické události.

Náchod a válka, to je pevnost Dobrošov. „Za školní docházku si vojenskou památku prohlédne každý žák několikrát. Chodíme tam hlavně v září při výročí mnichovské dohody. Průvodci dětem ukazují pevnost Březinku,“ říká ředitel náchodské školy Plhov Vladimír Honzů. „Nedávno jsme se věnovali problematice holocaustu. Děti besedovaly s ženou, která přežila Terezín. Setkání na ně silně působilo. Válečné téma se často objevuje i jako námět písemných prací nejstarších žáků.“

Skauti v Hradci Králové ctí Šimka
Proč slavíme výročí osvobození je motiv celodenní činnosti dětí z šestých až devátých tříd v hradecké Základní škole Úprkova. „Zahrnuje poznatky z dějepisu, občanské nauky, češtiny a hudební nauky,“ sdělila pracovnice odboru školství hradeckého magistrátu, která Deníku pomohla při pátrání po školních akcích věnovaných druhému květnovému svátku. Terezínskému odkazu se věnují žáci devátých tříd ze školy Josefa Gočára v Hradci Králové. Královéhradečtí skauti drží tradičně čestnou stráž u pomníčku v místě, kde padl jejich „kolega“, mladý junák Karel Šimek. „Jmenuje se po něm naše středisko,“ věděla dvanáctiletá skautka Tereza. „A také hradecké Šimkovy sady jsou podle něho.“

V Holicích znají "své" padlé
Z regionální historie těží rovněž základní školy v Holicích, místě květnového povstání v roce 1945. „Žáci holickou historii dobře znají. Stalo se zvykem, že se děti z družiny starají o pomníčky padlých. Před květnovým výročím je znovu obcházejí, kontrolují, jestli jsou v pořádku, doplňují a vyměňují květiny. Tak znají i jména padlých,“ říká ředitel ZŠ Komenského v Holicích RomanMatoušek. „Při pietním aktu v den výročí obvykle vystupuje školní pěvecký sbor. A také mezi děti chodí přímí účastníci odboje, ještě jich několik žije,“ vysvětluje způsob vzdělávání mimo výuku, který se v místě sám nabízí.


ANKETA: Osmý květen? Hmm, to bylo něco s tankama, ne?

Petr Kyncl, 23 let, zaměstnanec
No, minulý pátek byl Svátek práce, to vím, teď bude taky nějaký svátek, ale jaký, to opravdu nevím. Něco s druhou světovou válkou, ale přesné důvody opravdu neřeším, nezlobte se.

Andrea Hostovská, 17 let, SŠ
Ještě před týdnem jsem ani nevěděla, proč máme v pátek volno ve škole. Nevím, jaký to je svátek. Jestli Svátek práce? Nevím. (nápověda ve formě termínu 2. světová válka nepomáhá – pozn. redakce)

Kateřina Nováková, 16 let, SŠ
Učili jsme se o tom, ale je to už dávno a musela bych si to znovu přečíst. Stalo se něco.. nebyla to ta vojska, jak vjela do Prahy? Vím, že to bylo v květnu, někdy ve 40. letech 20. století.

Jiří Fejfar, 14 let, zákl. škola
Já o tom nic nevím, mne se ani neptejte. My se teď ve škole učíme první světovou válku, ale o druhé světové válce nevím opravdu nic. Proč je v pátek státní svátek, to také nevím. (kim)

„Památky musíme najít na internetu,“ říkají v infocentru

„Jaká místa v regionu nabídnete turistovi se zájmem o historii druhé světové války,“ ptali jsme se v informačních centrech. „Asi bych je poslala na Zámeček,“ přemýšlí pracovnice pardubického „ička“.
„A pak bych se musela podívat na internet.“ Na internet by se asi turista podíval sám bez rady.

A možná by se nechal zlákat k vědomostní soutěži a následné návštěvě památníku v Ležákách. „Musím říci, že se oproti předchozím letům zvedla návštěvnost,“ hodnotí Kamila Chvojková z ležáckého muzea. „Jezdí k nám tak pět školních výprav týdně.“
Vedení památníku vsadilo na nové technologie. Školy přilákal internet. A přitom si děti na místě uvědomují hrůzu totální likvidace.

Internet může být pomocníkem i při hledání jiných památných míst v regionu. Například na webových stránkách Spolku pro vojenská pietní místa lze nalézt, na co mnohde ve škole nezbyl čas a co informační centra nevědí.

Autor: Zuzana Plocková

8.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI, POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovněprávní vztah: pracovní poměr na dobu neurčitou, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti (odměna po zapracování 80,- Kč - 100,- Kč/hod.)., Náplň práce: pomocné práce v kuchyni, výdej hotových jídel., Požadavky: praxe v pohostinství, pracovitost, samostatnost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Zaměstnavatel nabízí stravování., Kontakt - p. Bernard Tomáš, tel.: 774 263 983, e-mail: bernardtomas@centrum.cz (zaslání životopisu) nebo osobně v Restauraci U Pilouse.. Pracoviště: Tomáš bernard - restaurace u pilouse, Dvorská, č.p. 229, 549 31 Hronov 1. Informace: Tomáš Bernard, +420 774 263 983.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení ELEKTROMECHANIK/-ČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ELEKTROMECHANIK/-ČKA - pracovník/-ice na montážní práce a navíjení, jemná ruční práce., Pracovní poměr na dobu neurčitou. Hrubá měsíční mzda po zaučení 19.000,- Kč. , Zaměstnanecké výhody: 1 týden dovolené navíc, stravenky., Kontakt e-mailem: personalistika@atas.cz, Místo výkonu práce: Žďárecká 199, 549 32 Velké Poříčí.. Pracoviště: Atas elektromotory náchod a.s. - závod velké poříčí, Žďárecká, č.p. 199, 549 32 Velké Poříčí. Informace: Ing. Peterková, Bc. Lepš, tel: 491446494, 604527636, +420 491 446 490,604 211 467.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 20 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou)., Nástupní hrubá měsíční mzda od 20.000,- Kč., Kontakt osobně po předchozí telefonické dohodě - p. Chmelík, p. Čapek, tel.: 727 983 672.. Pracoviště: Tank ono, s.r.o. - pracoviště čs ono vysokov u náchoda, 549 12 Vysokov. Informace: Chmelík, Čapek, +420 727 983 672.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 500 Kč

Prodavači v prodejnách POKLADNÍ / PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného (v případě zkráceného pracovního úvazku se jedná min. o 32 hodin týdně). Nástup možný ihned., Zaměstnavatele nabízí: stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na důchodové připojištění, benefitní cafeterie., Kontakt - p. Rybín Michal, tel.: +420 601 349 232, e-mail: michal.rybin@penny.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Penny market s.r.o. - pracoviště červený kostelec, 5. května, č.p. 1238, 549 41 Červený Kostelec. Informace: Michal Rybín, +420 601 349 232.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Český oštěpař Petr Frydrych na Zlaté tretře.

Oštěpařská bomba explodovala předčasně, na mítink bohužel nedorazí

Josef Ostřanský a Vladimír Václavek  (v popředí) znovu spojili své síly.

Do broumovské čajovny Hvězda a Tygr v pátek vpluje Dunajská vlna

Svatostánky se začaly opravovat

Broumovsko - Začala rekonstrukce tří svatostánků z broumovské skupiny kostelů za 42 milionů korun. Kostely ve Vernéřovicích, Ruprechticích a Heřmánkovicích dostanou nová okna, odvodnění, rovněž se bude částečně restaurovat mobiliář.

Letní divadlení je pod střechou

Broumov - Broumovské Malé letní divadlení, které mělo tento týden oživit dění ve venkovních prostorách kláštera, se muselo kvůli nepříznivému počasí přesunout do městského divadla.

„Nováč“ propojí čtyři kontinenty

Nově Město nad Metují – Gambie, Indie, Japonsko, Kanada, Saudská Arábie. Skoro to vypadá na nějaké mistrovství světa a ne na závod v deseti tisícovém městě na východě Čech.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT