VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatý Martine, vítej, uctíme tě husou a vínem

Východní Čechy – Pečená husa, svatomartinské víno… Jen ten Martin na bílém koni letos asi opět nepřijede.

11.11.2009
SDÍLEJ:

Svatomartinské vínoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Pravdou ale je, že východočeští katolíci svatého Martina obecně příliš neslaví. Významnější jsou pro ně v tomto období jiné svátky, třeba blížící se 20. výročí svatořečení Anežky České.

„Svatomartinská tradice v diecézi místy žije v podobě posvícení, zábav či pečení husy. V místech, kde je zasvěcen kostel sv. Martinu, se slaví poutní slavnost vázaná na titul kostela. Rozhodně není tato tradice tak silná jako v sousedním Bavorsku a vůbec Německu, protože v našich zemích sv. Martina jako dobrodince dětí zastiňuje sv. Mikuláš a tradice mikulášské nadílky,“ uvedl královéhradecký biskup Dominik Duka.
Obnova martinské tradice může ale podle něj přispět při hledání našich duchovních křesťanských kořenů.

„Císař Josef II., který zredukoval v mnoha ohledech církevní život, nebyl rád tomu, že lidé příliš slaví, a proto jim dal na výběr – slavit buď svatohavelské či svatomartinské posvícení. Alespoň v našem regionu to prý bylo tak, že v nížinách, kde končí zemědělská sezona dřív, dali lidé přednost sv. Havlu, v horách, kde vše dozrává později, slavili sv. Martina,“ dodal biskup Duka.
Nic na tom nemění, že v celé královéhradecké diecézi je svatému Martinovi zasvěceno 26 kostelů.

Martin Tourský se narodil roku 316 n. l. v dnešním Maďarsku jako syn pohanského římského důstojníka. Jak píše server ceske–tradice.cz, legenda říká, že jedné chladné noci viděl promrzlého nahého žebráka. Martin neváhal a svým mečem rozetnul svůj plášť na dvě poloviny, z nichž jednu podal žebrákovi. Následující noci se mu zjevil Kristus, oděný právě do poloviny jeho pláště. Díky této události je vzýván na ochranu proti chudobě. Martin se poté nechal pokřtít, žil jako poustevník a v roce 372 se stal biskupem ve francouzském Tours. Přesto žil nadále v chatrči u Loiry. Svatý Martin je dodnes patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Nejčastěji bývá vyobrazován na koni s půlkou pláště a žebrákem.

A proč pořekadlo o Martinovi a bílém koni? Právě v době, kdy tento světec slaví svůj svátek, prostě přichází zima. Vyobrazení Martina na běloušovi však souvisí se sněhem pravděpodobně jen nepřímo, symbolicky.

Venkov žil příchodem zimy

Svátek sv. Martina měl pro život na východočeském venkově význam jako symbolický mezník příchodu zimy.
„Měla být dokončena práce venku a práce se stěhovala pod střechu. Byl to svátek, kdy hospodyně měla upéci k slavnostnímu obědu husu a martinské rohlíky z kynutého těsta plněné mákem, tvarohem nebo řepou. Byly velké zahnuté a měly připomínat podkovy, jež Martin ztrácel na svém koni,“ řekla etnografka a vedoucí skanzenu na Veselém Kopci Ilona Vojancová.

Z kostí husy pak hospodář usuzoval, jaká bude zima. Tmavé věštily mlhavou a vlhkou, světlé naopak mrazivou a plnou sněhu.

Na bílém koni přijel od roku 1921 jen pětkrát

Letos Martin na bílém koni, jak praví oblíbené, ale nepříliš pravdivé rčení, na východ Čech opět nepřijede. Padat bude jen v nejvyšších polohách nad 800 metrů.

Historická databáze meteorologů hovoří za vše. Od roku 1921 sněžilo 11. listopadu v Hradci Králové jen pětkrát. Nepočítají se ovšem do toho dny, kdy tady sníh ležel z předcházejících dnů.

Rok / kolik sněhu napadlo
1943 / 2 cm
1952 / 2 cm
1976 / 3 cm
1981 / 4 cm
2007 / 13 cm

Na meteorologickou stanici v Deštném v Orlických horách přitom svatý Martin nejezdil o mnoho častěji. Tady ale statistika sahá jen do roku 1961:

Rok / kolik sněhu napadlo
1965 / 3 cm
1972 / 2 cm
1991 / 3 cm
1993 / 4 cm
2007 / 12 cm

„Rčení vychází ze zkušenosti lidí v 18. a 19. století, kdy byly zimy tvrdší a přicházely dřív. Rozhodně to neodpovídá současnosti,“ uvedl Zdeněk Mrkvica z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Ochutnávka z východočeských akcí vztahujících se ke sv. Martinovi

Hradec Králové: Dnes se koná akce Martin na bílém koni opět pod Bílou věží. Město představí nové logo, proběhne křest horkovzdušného balonu i ochutnávky svatomartinského vína a rohlíčků.
Náchod:
Na Karlově náměstí se dnes koná Martinský řemeslný trh. Odpoledne se tu budou vyrábět lampionky pro průvod sv. Martina, chybět nebudou bubeníci a žongléři.
Trutnov: Martin a plamínek štěstí je akce, která se dnes uskuteční na Krakonošově náměstí. Děti se mohou těšit na lampionový průvod, každý může rovněž zapálit svůj plamínek štěstí.
Jičín: Dnes se koná ve volnočasovém středisku K-Klub tvůrčí dílna Svatý Martin.

V městech východních Čech je i během nadcházejícího víkendu plánována celá řada dalších akcí. Se speciálním menu pečených hus a svatomartinských vín lákají zákazníky desítky restaurací.


Autor: Kamil Dubský

11.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení