Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Systémem Dvakrát a dost zatočilo město s neplatiči

Náchod – Městu došla trpělivost s neplatiči a situaci vyřešilo striktním zavedením zcela nového systému Dvakrát a dost, jenž v současnosti úspěšně funguje více než půl roku. Pravidlo spočívá v tom, že v případě dvojího nezaplacení nájmu přijde neplatič o městský byt.

19.8.2011
SDÍLEJ:

Jan Birke.Foto: DENÍK/ Věra Sýkorová

Dluhy občanů na nájemném, nezaplacených poplatcích za odpad, psy nebo uložené pokuty stále více rostly, až v součtu přesáhly 14 milionů korun. Z toho částku vyšší než dva miliony představovaly právě neuhrazené nájmy v městských bytech.

Nastávaly i situace, kdy lidé záměrně zdržovali platby za bydlení a uhradili je vždy až těsně před vypršením nájemní smlouvy a navyšovaly se tak další náklady s tím spojené, například na administrativu.

„Všichni nájemníci dostali již na začátku letošního roku informativní dopis, ve kterém se dozvěděli o tomto novém systému – pokud dvakrát nezaplatí bydlení, mohou o něj lehce přijít,“ uvedl starosta města Jan Birke.

Dalším důležitým krokem, jenž město podniklo v boji proti neplatičům nájemného v městských bytech, se staly přísnější kontroly dodržování nájemních smluv a jejich uzavírání na dobu určitou. Délka je různá, od jednoho měsíce až na půl roku.

Nájemník musí platit pravidelně

„Délka smlouvy někdy závisí i na tom, jestli nájemníci v minulosti platili nájem řádně, nebo už měli s placením problémy,“ řekla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. Jak dodala, vzhledem k systému Dvakrát a dost je třeba platit pravidelně, jinak po druhém upozornění při neuhrazení nájmu dojde k okamžitému soudnímu vystěhování a to i v připadě pozdějšího uhrazení dluhu.

Největší neplatiči, kteří nedokázali své závazky plnit, již město opustili. Byli buď vystěhováni nebo odešli sami, což ale nepotěšilo sousední obce, kam se tito problémoví občané postupně přemístili.

Po porušení může dojít i k soudu

Pokud tedy nájemník městského bytu poruší systém Dvakrát a dost, přichází na řadu Okresní soud v Náchodě, který velmi rychle situaci řeší a vydává nejen exekuční příkazy, ale i návrhy na vystěhování. „Neplatiči sice byty opouštějí, ale jejich dluhy zůstávají neuhrazené. Naštěstí už nedochází k jejich dalšímu navyšování,“ dodal k této problematice starosta města Jan Birke.

Autor: Regina Hellová

19.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení