Proč právě já jsem alergik? Mohu se alergii nějak vyhnout? Jak mohu předejít astmatickým záchvatům? Mohu přenést alergii na své děti? Jak se alergie pozná? Jak se určí příčina alergie? Jaká je léčba alergie?


Ani náchodskému okresu se alergie nevyhýbají . Blíží se jaro a s ním začnou mít potíže zejména ti, kteří jsou alergičtí na pyly. „Alergie se může projevit silným svěděním očí, nosu a pocitem svědění či pálení v krku. Může se také projevit vodnatým výtokem nebo naopak ucpáním nosu. Časté jsou záchvaty kýchání, někdy i kašle,“ říká na svých webových stránkách lékařka Rita Michalíková z alergologie v Náchodě. Ta v tomto případě mimo jiné doporučuje omezit vycházky z domu za slunečných a větrných dnů, přičemž nejvhodnější částí dne pro pohyb mimo domov je časné ráno, naopak maximum pylů bývá v ovzduší kolem poledne. Pro vycházky je dobré využít déšť či doby těsně po dešti, kdy je v ovzduší minimální množství pylu a je nutné se vyhýbat okraji lesa fungujícím jako filtr, ve kterém se koncentruje pyl. Kromě toho lékařka Michalíková doporučuje sledovat pylové zpravodajství.


Řada lidí také trpí alergií na roztoče, na některé druhy potravin, hmyzí bodnutí a samostatnou kapitolou jsou astmatici. „Přišlo to docela náhle. Začala jsem mít chronickou rýmu, kašel a nemohla jsem dýchat. Musela jsem vyhledat lékaře, který mě doporučil na alergologii. Ukázalo se, že nejsem na nic konkrétního alergická, ale mám astma. Je to nepříjemné, ale nedá se nic dělat. Kvůli lepšímu dýchání používám zejména před spaní m foukátko,“ řekla nám Dana Štěpánová z České Skalice, která trpí astmatem více než dva roky.


V České republice dnes žije zhruba 900 tisíc lidí, kteří trpí nějakým druhem alergie – tedy téměř desetina populace. „V evidenci se ovšem nemusí objevit všichni, třeba slabý alergik ani nemusí alergologa navštěvovat. Ve skutečnosti může být u nás alergiků mnohem více,“ shodují se lékaři. Studie Státního zdravotního ústavu prokázala, že alergii má každé třetí dítě do čtrnácti let. Lidé v Česku nejčastěji trpí kožními alergiemi, alergickou rýmou a průduškovým astmatem. S alergií se člověk nemusí narodit. Naopak statistické údaje z posledních let hovoří o tom, že řada lidí se potká se svojí alergií až ve vyšším věku. Alergie mohou být lehkého charakteru, ale těžkým alergikům mohou zdravotní potíže velmi zkomplikovat život. Ti, kteří jsou na něco silně alergičtí, musejí často podřizovat svému hendykepu svůj životní rytmus: denní režim, vycházky, stravu a podobně.


Alergie je považována za fyzickou nemoc, ale nemusí tomu tak být vždycky na sto procent. „Zajímavé je, že alergie funguje i psychicky. Když ukážete člověku, který má v letním období alergii na růže, fotku růže v zimě, začne kýchat a nemoc se u něj okamžitě projeví,“ uvedl lékař Zdeněk Mareš.

(hyš, ška)