K protestu se přidali také zemědělci ze ZEPO a.s. Bohuslavice. „Vyjeli jsme v devět hodin ráno a vrátili se v poledne,“ řekl nám předseda představenstva zemědělské společnosti ZEPO Bohuslavice Josef Lukášek.

S celkem 20 vozidly projeli zemědělci velice nízkou rychlostí – cca 15 km/h. – trasu o délce 32 km. Kolona putovala mezi Bohuslavicemi, Městcem, Novým Městem nad Metují a Dobruškou. Jel v ní i speciální pásový traktor s gumovými pásy. Zemědělci nechávali mezi svými traktory, bagry a cisternami rozestupy, takže je řidiči ostatních aut mohli předjíždět.

„Nikde jsme se nesetkali ani s tou nejmenší nevolí řidičů,“ řekl nám Josef Lukášek. Dodal, že byl velice potěšen přístupem České Policie, která se jim snažila pomoci a například v Novém Městě nad Metují – Krčíně či v Městci u Nahořan řídila dopravu.

Snad i díky transparentu připevněnému na prvním voze z kolony, na němž si mohli kolemjedoucí řidiči přečíst: LIDI, NEZLOBTE SE NA NÁS! NÁM JDE O ŽIVOT!, proběhla celá protestní akce na Náchodsku v klidu. Nikdo netroubil, nevyhrožoval a nevykřikoval z oken aut sprostá slova, jak tomu bylo včera při protestech například na Svitavsku. „Řidiči byli opravdu ukáznění. Abychom všem vysvětlili, proč protestní akci vůbec děláme, a aby nás lidé pochopili, vyslali jsme do Náchoda dvě auta plné letáků, které se rozdávali lidem,“ uvedl Lukášek.

Akce splnila podle předsedy bohuslavického ZEPO svůj účel, jímž bylo upozornit veřejnost i vládu na bezvýchodnou situaci výrobců mléka.
„Letošní ztrátu z mléka v našem podniku odhadujeme na 12 milionů korun. Hrozí, že za dva měsíce už nebudeme mít ani na výplaty. Není možné litr mléka za devět korun vyrábět a za šest korun prodávat,“ vysvětlil předseda ZEPO Bohuslavice. Ten prý horší situaci než panuje nyní za celých 45 let nepamatuje a podle svých slov se bude do poslední chvíle snažit krachu jejich společnosti zabránit.

S asi deseti farmářskými stroji vyjeli protestovat také zemědělci z Policka. I jízda této kolony brázdící silnice mezi Policí nad Metují a Broumovem se obešla bez jakýchkoliv komplikací.

(Věra Sýkorová)