V Hradci Králové se projekt koná již potřetí a jedním z jeho partnerů je centrum Sion. Národní týden manželství zakončí v neděli 19. února od 16.30 hodin v centru Sion Valentýnské setkání pro manželské páry. Podvečer v příjemné romantické atmosféře při svíčkách je připraven nejen pro rodiče dětí ZŠ a MŠ Sion, ale je přístupný i dalším hostům, kteří si chtějí přijít užít čas bez dětí a všedních starostí. Pro děti bude připravený samostatný program s promítáním. Hosté se mohou těšit na valentýnskou nabídku kavárny, zábavu a společné povídání.

Jak včera Hradeckému deníku řekl mluvčí Národního týdne manželství Jan Frolík, statistiky hovoří jasnou řečí: rozvedených párů neustále přibývá.

„Nejčastějším důvodem, které partneři při rozvodu uvádějí, je, že si nerozumějí. Proto pravidelně připomínáme, že by manželé měli spolu hovořit, posadit se a alespoň chvíli se sobě věnovat. Manželství není přece o tom, že se potkáte v předsíni a zeptáte, jak si vedou děti ve škole, nebo co máte či nemáte zaplatit. Rádi bychom, aby spolu partneři hovořili nejen tento týden kolem sv. Valentýna, ale celý rok. Abychom páry, obrazně řečeno, probudili,“ poznamenal Jan Frolík.

Jak vidí rozvody statistika? Podle předběžných výsledků Sčítání lidu, domů a bytů v Královéhradeckém kraji se loni oproti roku 2001 zvýšil počet rozvedených mužů o čtyřicet procent a žen o téměř pětatřicet procent.

Nejčastěji se přitom rozváděly páry na Trutnovsku, kde se rozpadlo manželství 10,5 procenta mužů a 12,4 procenta žen. Následuje Královéhradecko a Náchodsko.

Zajímavostí je, že ve sčítání byla také nově otázka na registrované partnerství osob stejného pohlaví, ke kterému se v Královéhradeckém kraji přihlásilo 61 lidí. Dalších dvanáct uvedlo, že jejich partnerství zaniklo rozhodnutím soudu.

Jak vyplývá z výsledků Krajské správy Českého statistického úřadu v Hradci Králové zvyšuje se také podíl svobodných žen a mužů. Z celkového počtu mužů bylo svobodných 43,8 procenta. Podíl svobodných žen je výrazně nižší než u mužů, dosahuje pouze 34,3 procenta. (pov)