Na řadu přišlo balení a loučení. Členové souborů se vrací zpátky do svých domovů – do Itálie, Francie, Maďarska, Portugalska či Izraele, ale i exotických končin, jakými jsou Mexiko, Venezuela a Indonésie. Odvážejí si spoustu vzpomínek a nových zážitků. Čechům pak zanechaly pestrobarevné vzpomínky s příchutí exotiky. Jejich kroje ve víru hudby a tance poutaly pozornost na první pohled.

„V České republice jsme byli poprvé a moc se nám tady líbilo. Na rozdíl od typických indonéských měst je tady hodně velký klid. Oproti nám je vaše republika méně zalidněná,  proto jsou ulice skoro prázdné. V Indonésii je všude velký ruch a zmatek, tak jsme si tady užívali klidu. Líbila se nám také pohoda a upřímnost místních lidí. Rádi bychom se k vám ještě někdy vrátili, loučení je těžké," svěřili se členové souboru z daleké Indonésie.

Skvělé zážitky si odvážejí také Mexičané. „Velmi se nám tady líbilo. Je to pěkné malé městečko oproti tomu, kde bydlíme my. Je tu ale až moc velký klid. Jsme však nadšeni z celého prostředí a především z krásné přírody. Jsme poprvé jak v České republice, tak i v Evropě, je to pro nás něco jiného a hlavně nového. Domů si odvážíme spoustu zážitků a určitě bychom se sem chtěli ještě někdy vrátit," pochvalovali si Mexičané.

Nedělní program zahájil dopolední průvod městem. Při něm se soubory představily krátkými ukázkami přihlížejícím obyvatelům a návštěvníkům, kteří zcela zaplnili ulice a prostor na náměstí.

Na podívanou se pravidelně sjíždějí lidé ze širokého okolí. Závěrečný program přišel na řadu v pravé poledne v přírodním amfiteátru. V prvním vstupu se divákům představily lidové muziky. Po nich se zaplněnému hledišti naposledy předvedly všechny soubory se svými vystoupeními. Po posledních tónech a tanečních krocích už přišel čas na závěrečný ceremoniál.  Všechny soubory naposledy nastoupily na pódium a poklonily se spokojenému publiku.

Na řadu přišlo také vyhlášení výsledků divácké soutěže, která se konala po dobu trvání celého festivalu. Diváci měli možnost zvolit si nejoblíbenější soubor a nejhezčí kroj. Za favorita si publikum zvolilo pražský soubor Rosénka, po něm následoval soubor tanečníků z Itálie a na třetí místo diváci nominovali soubor Dúbrava ze Slovenska.

Starosta se s diváky neshodl

Červenokostelecký starosta  Petr Mědílek se letos s diváky neshodl a cenu starosty předal praporečníkům z Itálie. Z krojů se nejvíce divákům líbily soubory z Mexika, Indonésie a Francie.

59. Mezinárodní folklorní festival zhodnotili kladně nejen diváci, ale i pořadatelé. „Letošní ročník nám vyšel nad očekávání dobře. Po celou dobu festivalu nám bylo příznivě nakloněno počasí a nemuselo se žádné představení rušit nebo přesunovat do krytých prostorů a improvizovat.  Výborné bylo i publikum a návštěvnost byla lehce nadprůměrná. Soubory držely od samého začátku při sobě a vytvořily tak báječně spolupracující kolektiv, který čítal přes šest set  lidí. Celý festival se obešel bez větších problémů a ty drobné se hned operativně vyřešily ke spokojenosti všech. Je samozřejmé, že na všem má veliký podíl a zaslouží si pochvalu celý organizační a technický tým, který pracoval na plné obrátky. Takže ze všech stran bylo vše  k velké spokojenosti," zhodnotila s úlevou akci ředitelka festivalu Iva Ceprová.

Pro pořadatele je to však  oddechnutí jen na chvíli. Pomalu už totiž musí začít připravovat další, tentokrát jubilejní šedesátý ročník. Slibují, že by měl být ještě lepší a především slavnostnější, než ten letošní.