Tankodrom, mezi šoféry velmi neoblíbený, by se měl letos konečně opravit. Po letech slibů, lamentování řidičů a trápení se místních obyvatel, kteří trpí hlukem okolo cesty a vibracemi.

Značka, upozorňující na nerovnosti, toho zatím mnoho nevyřešila. Náchodskou ulicí přitom proudí tisíce aut denně. Přestože je cesta silnicí třetí třídy, jezdí po ní totiž velká část automobilů a téměř veškeré náklaďáky a kamiony od Náchoda směrem na Rychnov nad Kněžnou a obráceně. Je totiž v podstatě objížďkou silnice první třídy, která je jinak trasována centrem města, kudy však náklady projíždět nesmí.

Silnice patří Královéhradeckému kraji, který o jejím stavu dobře ví. „Pokud se chce člověk vyhnout centru, není průjezd Novým Městem nad Metují ve směru od Rychnova nad Kněžnou na Náchod příjemným řidičským zážitkem. Vozovka v místní části Krčín totiž dlouho volala po radikálním zásahu," stojí dokonce v nedávné tiskové zprávě kraje, která informovala o tom, že vedení kraje schválilo výsledek veřejné zakázky, z níž vzešel dodavatel stavebních prací na opravy klíčové cesty. Konečně.

„Snad se toho opravdu dočkáme. To přece není možné, že k opravě dojde až po tak dlouhé době. Co pamatuji, mám tady obavy, že na prohlubni a hrbolech uprostřed cesty urvu kolo," popisuje jeden z řidičů Vladimír P..

Vítězná firma už zakázku na opravu cesty vysoutěžila za 35,4 milionu korun. Rekonstrukce se dotkne i mostu přes železniční trať, který se nachází u někdejšího Stavostroje na výjezdu směrem na Vrchoviny. A to proto, že když na něj najíždí nákladní automobily či autobusy, tak vozy v protisměru musí zastavit a někdy vyhnout se vyjde jen o chlup. Zlepšil by se tedy rádius vjezdu. Dále budou opravy komunikace zahrnovat přeložky inženýrských sítí, úpravy okolí a nasvícení přechodů pro chodce. Práce mohou podle kraje trvat nejvýše třicet týdnů. Kdy začnou, o tom bude kraj informovat.

Na realizaci zakázky se společně s krajem podílí Nové Město nad Metují. Zatímco kraj opraví silnici, město při té příležitosti zrekonstruuje chodníky, veřejné osvětlení a další záležitosti ve své kompetenci. Postaví ale třeba i novou cyklostezku, aby se cyklisté dostali například do práce bezpečněji.

„Náchodská ulice je jedním z nejpalčivějších problémů Nového Města nad Metují již několik let. Jsme moc rádi, že kraj přistupuje k její opravě a jsme projekčně i finančně připraveni na souběžnou rekonstrukci přilehlých chodníků a parkovacích stání a vybudování cyklostezky," sdělil novoměstský starosta Petr Hable.

Město a jeho představitelé volali po opravě už hodně dlouho. A podle předběžných zpráv se možná dočkají i pokračování rekonstrukce i v dalším kritickém úseku. „Máme pozitivní zprávy, že by oprava současného průtahu městem neměla skončit rekonstrukcí Náchodské ulice, ale měla by pokračovat v brzké době až do Spů," uvedl Petr Hable. Oprava by podle něj měla být provedena v přímé souvislosti s rozvojem průmyslového areálu automobilky Škoda Auto v Kvasinkách.

„Další dopravní stavby a rekonstrukce silnic, které jsou plánovány v návaznosti na rozvoj tohoto průmyslového areálu a případná dostavba dálnice D 11 do Jaroměře, by se mohly příznivě projevit na počtu kamionů projíždějících naším městem," míní Petr Hable.