Akce odstartovala už v pátek 4. července na náměstí v Jičíně a jejím včerejším cílem byl Hradec Králové. Trať dlouhou 444 kilometrů rozdělenou do tří etap absolvovalo pětadvacet unikátních veteránů. V čele kolony jela navíc i závodní Tatra řízená šestinásobným vítězem závodu Paříž-Dakar, Karlem Lopraisem.

Spanilá jízda Trofeo Niké Bohemia 2008 zavítala do Broumova, Ratibořic či okolí Adršpašsko – teplických skal a sobotní druhou etapu zakončila na náchodském náměstí. Zde se s obrovským zájmem setkalo vozidlo s označením MG, vyrobené v roce 1955. Přijel s ním Jiří Janošek z Veterán klubu Ostrava. „Vůz byl sice určen i pro běžnou jízdu po silnici, ale právě tento je v závodním provedení,“ říká Jiří Janošek. „Tento konkrétní kus navíc skutečně závodil, a to v roce 1957 ve francouzském Le Mans,“ dodal majitel unikátu.

Na Náchodsku jezdci z několika evropských zemí navštívili například Adršpašsko-teplické skály, Broumov, zámky Ratibořice a Nové Město nad Metují.

Spanilá jízda veteránů se na náchodském náměstí setkala s obrovským zájmem diváků. I když kolona vozidel přijela s téměř 1,5 hodinovým zpožděním, diváci neodešli a trpělivě čekali. Odměnou jim byla přehlídka unikátních vozidel, které lze už vidět pouze v muzeu. V koloně historických vozů početní diváci viděli například legendární červenou „airovku“ Aero 50 z roku 1935 nebo oku lahodící BMW 326 Cabrio o čtyři roky mladší či EMW 340, který sjel z výrobní linky v roce 1953. Zaslouženou pozornost budil i vůz Tatra 87 z roku 1949 nebo Jaguar E-Type vyrobený v roce 1964.

Cílem projektu Trofeo Niké Bohemia 2008 ovšem nebylo jen ukázat historická vozidla. „Zaměřili jsme se zejména na podporu turistického ruchu. Hlavní cílem byla propagace měst a obcí Královéhradeckého kraje, a to na pozadí exkluzivních historických vozidel,“ sdělila koordinátorka projektu Taťána Farrag. „Trasa jejich spanilé jízdy byla proto vybrána tak, aby procházela nejzajímavějšími místy kraje, kde jsou přírodní krásy, nebo technické a kulturní památky. To vše s důrazem na regionální tradice a gastronomii,“ dodala Taťána Farrag.

Z náchodského okresu včera spanilá jízda pokračovala na Rychnovsko, odkud se přes pevnost Josefov vydala do krajské metropole, kde v Regiocentru Nový pivovar svoje turné zakončila. Jiří Máslo