Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Technik Gripenu Nývlt přivezl stříbrného tygra

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ – Tak jako mají hokejisté každý rok mistrovství světa, i mezi armádními piloty existuje s nadsázkou řečeno malé mistrovství.

1.12.2010
SDÍLEJ:

Technik Gripenu Aleš Nývlt se mohl potěšit vítěznou trofejí.Foto: Michal misha Fanta

Elitní letky členských států NATO se každým rokem slétají na největším cvičení v Evropě zvaném Tiger Meet, aby soutěžili o populární cenu zvanou Silver Tiger Trophy.

Mezi elitní tygří letky není jednoduché se dostat - plnohodnotnému členství předchází zkušební doba, v níž musí při nejrůznějších cvičeních uchazeči prokázat, zda jsou hodni nosit titul tygří letka.

O tom, jak takové setkání probíhá a jak je složité první místo získat jsme si povídali s novoměšťákem Alešem Nývltem, technikem letounu JAS-39 Gripen 211. taktické letky v Čáslavi.

„K létání a letadlům mne to vždycky táhlo, jenže musím nosit dioptrické brýle a z praxe vím, že bych se právě proto nedostal na vojenskou pilotní školu, tak jsem si zvolil tento směr,“ vysvětluje Aleš Nývlt, jak se po vystudování novoměstské průmyslovky rozhodl studovat na leteckého mechanika na učilišti v Aeru Vodochody.

Hned po studiích se uchytil právě u armády, kde se postupem času s nástupem nových leteckých technologií jako jsou Gripeny dostal na post technika právě tohoto supermoderního stroje. „Přeškolení z technika starých Migů na moderní Gripeny bylo opravdovou změnou. U Gripenů v kokpitu pilota nenajdete jediný mechanický přístroj, vše jsou jen obrazovky a elektronicky řízené součásti,“ prozrazuje technik a se smíchem dodává: „Jediným mechanickým přístrojem je tlakoměr kyslíku na sedadle pilota, budík velký jako náramkové hodinky“.

Že jsou tato letadla opravdu moderními stroji dokládá i další informací: „Dříve musel pilot věnovat 80% pozornosti právě ovládání stroje a 20% mu zbylo na plnění úkolů: Dnes je to přesně naopak“. Aleš jako technik musí kontrolovat celý stroj takzvaně od hlavy až k patě a připravit ho pro plnění úkolů. „V práci technika dnes je samozřejmostí i právě práce s počítačem, jelikož elektronika v letadle je tím nejdůležitějším“.

Setkání Tygrů

Setkání všech elitních letek NATO zvaných tygří probíhá každý rok a těší se veliké pozornosti. Letošní ročník se konal v Holandském Volkelu a účastnilo se ho na 50 letadel a vrtulníků.

Z české republiky přijela již přijatá tygří letka „vrtulníkářů“ z Náměště nad Oslavou a samozřejmě i 211. letka z Čáslavi jako člen ve zkušební době.
„Být v tygří letce je určitě velká čest, velmi nás překvapilo, že po dvouleté zkušební době jsme byli hned druhý den cvičení v Holandsku přijati za plné členy tygří asociace,“ popisuje situaci na cvičení, a dodává, že na setkání bylo letos z Čech vysláno na dvaadvacet vojáků z řad pilotů, techniků, mechaniků a odborných inženýrů. Mezi těmito lidmi byl právě i Aleš Nývlt jako technik Gripenu.

Celé setkání je zaměřeno hlavně na výcvik ve vzduchu, kde se při jednotlivých misích plní různé úkoly jako je například doprovod bombardérů, vrtulníků, podpora pro pozemní vojska i vzdušný souboj…

Nejvyšší ocenění Silver Tiger Trophy

Po celou dobu cvičení se jednotlivé letky setkávají v podstatě na každém kroku, navzájem pak hodnotí nejlepší letku celého cvičení, která je následně oceněna putovní cenou v podobě stříbrného tygra ze světoznámého londýnského zlatnictví Mappin and Webb. Na tuto cenu, podobně jako třeba na Stanley cup, si vítězové dávají štítky.

Kritéria získání ceny popisuje Aleš takto: „Hodnotí se komplexně jak celkové výsledky letové části, tak celkové vystupování letky a samozřejmě se hodnotí i spolehlivost a připravenost techniky na jednotlivé letové akce. Letky spolu soutěží i na neformálních akcích jako je například sportovní den, kde se soutěžilo v přetahování lanem a kde zvítězili naši kolegové z Náměště. Další částí hodnocení je zbarvení letadel do tygřího kabátu. Na každý rok se vymýšlí nové motivy a k vidění jsou na cvičeních opravdové skvosty.“

Česká 211. letka nese i významné prvenství, kdy jako jediná dokázala získat prestižní cenu současně s plnohodnotným přijetím do tygří asociace, což celá třiceti tří letá historie Silver Tiger Trophy nepamatuje.

„Každý den se létaly dvě mise a cvičení trvalo dva týdny, proto to bylo hodně náročné i pro nás techniky, jelikož letadla se musela stále držet v maximálně dokonalé provozuschopnosti,“ potvrzují slova Aleše Nývlta náročnost akce Tiger Meet.

Cenu si všichni z vítězného týmu předávají, a tak dorazila s Alešem Nývltem i do Nového Města nad Metují. Vy se můžete na to, jak cenná soška vypadá, podívat na fotografiích.

Kam dál?

Nad otázkou, zda má ještě vysněný nějaký jiný cíl, Aleš odpovídá: „Dělám technika u Gripenů, což je to nejlepší, co česká armáda má, tahle práce mě hodně baví, i když je to občas na úkor osobního života, rozhodně bych neměnil!“

Další Tiger Meet se bude konat již v květnu roku 2011 a to v Cambrai ve Francii. A jaké jsou ambice české 211. letky? „V příštím roce bychom rádi obhájili titul, ale zatím se to myslím nikomu nepodařilo, takže bychom byli opět první,“ říká se smíchem Aleš Nývlt.

I ty můžeš českým tygrům pomoci

211. letka z Čáslavi se připravuje na další cvičení pilně, proto již nyní zvažuje tygří zbarvení na svá letadla. Vyhlásili soutěž o nejlepší návrh tygřího zbarvení letadel. Pokud vyhrajete, uvidíte váš návrh na letadle a to přímo na základně v Čáslavi. Výherce totiž jako cenu získá prohlídku základny. Veškeré info o soutěži i letce naleznete na stránkách www.211squadron. cz. (Michal misha Fanta)

1.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení