VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teplárnu na sídlišti nechtějí, mají obavy

Náchod - Na sídlišti SUN u náchodské nemocnice má ve stávající výměníkové stanici vyrůst moderní teplárna s elektrárnou.

12.5.2017
SDÍLEJ:

MODERNIZACE TEPLÁRNY na sídlišti SUN má zlepšit kvalitu ovzduší v Náchodě. Práce už začaly.Foto: DENÍK/Regina Hellová

Vyrobené teplo by měli využívat zimní stadion, oblast kolem Atasu, krytý bazén i obyvatelé sídliště. Právě těm se však plánovaná stavba nezamlouvá. Nelíbí se jim vidina třech třicetimetrových komínů a rozměrné akumulační nádrže. Lidé se obávají hluku i spalin a tvrdí, že jejich byty s takovým výhledem z oken ztratí na hodnotě.

„Zásadně nesouhlasím s výstavbou komínů, nádrže a dalších věcí s tím spojených! O tomto projektu jsem se dozvěděl až 3. května. Když si uvědomím, jaké následky z této výstavby nás čekají… Pravidelné ohrožení zdraví kvůli vysoké hlučnosti, vypouštění spalin, znečistění ovzduší s dalšími důsledky," reagoval Petr W. na internetových stránkách, které vyjadřují odpor ke stavbě. Muž bydlí v Zelené ulici a netěší se ani na budoucí výhled z oken.

Proti plánované technologii se rozhodl informovat a postavit muž, který na facebooku vystupuje pod jménem Viktor Vikyes Středa. Je autorem internetových stránek, na kterých se problematice podrobně věnuje.

Upozorňuje například i na skutečnost, že komíny měly být původně o polovinu nižší, stěžuje si i na nedostatečné povědomí o stavbě mezi tamními obyvateli.

„Tato stavba mi není ukradená a snažím se proti ní něco udělat," napsal v diskuzi.

PROJEKT PŘIPOMÍNKOVALO JEN MĚSTO

Mluvčí náchodské radnice Nina Adlof sdělila, že dubnu loňského roku společnost innogy Energo oslovila v rámci úprav v distribuční soustavě tepla Město Náchod se žádostí o souhlas s umístěním výrobny elektřiny a plynových kotlů v objektu výměníku na sídlišti u nemocnice, jehož je město spoluvlastníkem.

„Z důvodu připomínek k projektu si radní vyžádali osobní vysvětlení od vedení společnosti o chystaných technických úpravách v distribuční soustavě tepla a objasnění navržených změn pro koncové uživatele. Na základě předložených argumentů a koncepce město v září souhlasilo s umístěním výrobny za podmínek dodržení veškerých požadovaných limitů," uvedla mluvčí.

Ve stejném měsíci se investor rozhodl zvýšit komínové těleso z plánované výšky 15 metrů na 30 metrů. „Z důvodu eliminace možných nepříznivých vlivů na obyvatele sídliště SUN rada města souhlasila i s následnou změnou projektu a zásahem do pozemku města," konstatovala Adlof.

O měsíc později pak společnost innogy Energo podala žádost o stavební povolení a po doplnění žádosti v lednu stavební úřad zahájil stavební řízení, ve kterém podle mluvčí informoval všechny dotčené účastníky.

„Podle našich informací byla veškerá potřebná vyjádření v průběhu řízení kladná. Souhlas vyslovil i odbor životního prostředí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Jediným, kdo v rámci řízení projekt připomínkoval, bylo město Náchod," míní Nina Adlof.

MODERNIZACE ZLEPŠÍ KVALITU OVZDUŠÍ

K problematice se vyjádřil i zástupce společnosti innogy Energo Martin Chalupský. „Modernizace teplárny je významným příspěvkem innogy ke zlepšení kvality ovzduší v Náchodě. Město je dlouhodobě zatíženo emisemi z narůstající tranzitní dopravy a také právě spalováním uhlí v dosluhujícím zařízení teplárny. To je také hlavní důvod, proč jsme zvolili přechod na ekologický zemní plyn," vysvětlil a dodal, že kompletním přechodem na zemní plyn dojde k výrazné ekologizaci celého provozu.

„Dramaticky poklesnou emise tuhých znečisťujících látek, oxidů síry a dusíku. Přechod na plyn také znamená nižší dopravní zátěž města zhruba o 900 vagonů uhlí ročně a s tím související odstranění prašnosti při manipulaci s uhlím," připomněl Chalupský.

Díky využití vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny v kogeneraci má dojít k podstatnému zefektivnění výroby. Modernizace parovodních rozvodů na teplovodní podle Chalupského zajistí snížení ztrát v síti a efektivnější dodávky tepla zákazníkům.

Zástupce společnosti také zdůraznil, že se nejedná o výstavbu teplárny, ale pouze modernizaci stávajících provozů. Nová technologie bude umístěna ve stávající výměníkové stanici. „Oproti rozptylové studii, která počítala s komíny vysokými 15 metrů, jsme se rozhodli učinit vstřícný krok a zvýšili jsme je na 30 metrů, aby převyšovaly okolní budovy a výrazně redukované zplodiny se mohli ještě lépe rozptýlit," objasnil. Zdůraznil také, že záměr modernizace teplárny prošel standardním schvalovacím procesem s možností vyjádření všech dotčených.

Společnost předpokládá, že moderní a ekologická výroba tepla pouze s využitím zemního plynu zahájí v Náchodě od 1. ledna příštího roku.

Autor: Regina Hellová

12.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci 1. třídy ze ZŠ Dolní Radechová

NAŠI PRVŇÁCI z Dolní Radechové a Velkého Dřevíče

NOVÁČEK fotbalové I. B třídy, SK Česká Skalice (ve žluto-modrém), zakončil podzim na druhé příčce.

Bederka: Máme zájem o jednoho konkrétního hráče

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

U Vlkova obnovují alej starých odrůd jabloní

Vlkov - Nové vysokokmeny starých odrůd jabloní dosadili o víkendu v aleji vedoucí od Vlkova k tzv. Vachkovu mostku vlkovští občané spolu se členy Českého svazu ochránců přírody ze Smiřic, kteří tuto akci na jaře letošního roku iniciovali.

Podvodníci v kraji stále častěji využívají důvěřivosti seniorů

Královéhradecko - Podvodů na seniory v kraji v posledních týdnech přibývá. Pachatelé používají většinou stejný trik. Své oběti zavolají a představí se jako vnuk.

Jan Birke v únoru (ne)odejde z vedení ČSSD

Náchod - Po volebním propadáku u posledních voleb padají v ČSSD hlavy. Kromě celého vedení v čele s Bohuslavem Sobotkou, který dá svoji funkci k dispozici na únorovém sjezdu strany v Hradci Králové, odejde z vedení strany i současný místopředseda a zároveň starosta Náchoda Jan Birke.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT