„Není to majetek města, ale budeme v jednáních a výzvách pokračovat ostře. Už nyní jsme razantně vyzvali vlastníky, aby situaci řešili. Tepna nám během posledního měsíce skoro každý týden hořela. Do budovy přiléhající k ulici Příkopy, která patří jinému vlastníkovi než velká budova, se nastěhovali bezdomovci a squateři. Naštěstí tam majitel zareagoval okamžitě a během osmačtyřiceti hodin státní a městská policie budovu zajistily a máme klid. Není ale možné, aby se situace opakovala ohledně velké budovy Tepny," uvedl starosta.

Zloději kovů ohrožují obyvatele

Velká budova bývalého podniku se totiž nestala jen cílem bezdomovců, ale také zlodějů kovů. A ti představují mnohem vážnější nebezpečí pro kolemjdoucí občany.

„Někteří spoluobčané si pletou to, že když se někam mohou jen tak dostat, tak že krást je prostě normální. Z bývalé velké budovy Tepny už zmizela futra. Co je horší, začaly se tam vybourávat traverzy. Je velké nebezpečí, že to někoho zabije. Vedle už stojí kompletně zrekonstruovaná fabrika za padesát milionů, která je tím také ohrožena," uvedl starosta Birke.

Jak vypadá areál bývalého podniku, to zlobí nejednoho obyvatele. „Bývalá Tepna je ostudou Náchoda. Když už nezajistili, aby to bylo dále v provozu a nechali to tak zplundrovat, tak už to mělo být dávno zbourané. Kdysi to bývala pěkná fabrika, která zaměstnávala spoustu lidí," uvedla seniorka Anna Semeráková.

Lidem vadí právě také bezdomovci či nepřizpůsobiví občané, které areál přitahuje. „Je špatné, že se to rychle nesrovnalo se zemí. Postupně se to tady rozkrádá, stahují se tam pochybné existence a pro hry areál využívají děti. Zřejmě se čeká, až to někoho zavalí. Potom to půjde zbourat hned," posteskl si Václav Jirman.

Pokusy o krádeže kovů město zaznamenalo i při bourání objektů na vlakovém nádraží, kde se nyní buduje nový autobusový terminál. „Po zahájení stavby měly v pondělí přijet bagry a začít bourat. Z ničeho nic jsme před tím v sobotu dostali hlášku, že parta našich spoluobčanů začala vybourávat železo, začala nám krást železná futra. Dal jsem hned za úkol městské policii, aby jim sebrali alespoň káry, aby to neměli na čem odvézt," sdělil zastupitelům starosta Birke.

Vlastníci bývalé Tepny nedávno městu slíbili, že letos dojde k demolici. Město obdrželo dopis, kde společnost, které chátrající budova patří, informuje, že k demolici areálu dojde ještě v letošním roce.

V měsících září až říjnu se čeká vydání územního rozhodnutí, hned poté by bylo možno začít bourat, což by mělo trvat jeden až dva měsíce. Podle radnice společnost už řadu měsíců pracuje na územním řízení pro připravované obchodní centrum, které na místě Tepny plánuje postavit a bude napojené na Plhovskou ulici.

Jak tomu ale nakonec bude, to se teprve uvidí. Část bývalé Tepny v minulých letech už zmizela.