Současné chátrající objekty se začaly v minulém týdnu bourat, majitel chce na jejich místě postavit obchodní centrum. Někteří upozorňují, že město by se mělo pokusit záměr regulovat v rámci možností územního plánu.

Večerní debatu zorganizovalo sdružení Sbor dobrovolných občanů a je určena zejména náchodské veřejnosti. Diskutovat budou mimo jiné místostarosta Tomáš Šubert, vedoucí odboru výstavby a územního plánování městského úřadu Andrea Lipovská, člen architektonické huti Martin Kloda či právnička Hana Sotoniaková. Debaty se zúčastní též opoziční zastupitel Jan Ježek. Pozváni byli i zástupci investora, společnosti JTH Holding, které objekty mezi supermarketem a plhovským sídlištěm patří.

„Hlavní spor se nyní vede o to, zda je záměr hypermarketů v souladu s územním plánem, či nikoli. Oblast je definována jako „smíšené území centrální", přičemž v souhrnné zprávě a vyhlášce k územnímu plánu je pro širší centrum jasně stanoveno, že by při dostavbách měla být výstavba blokového charakteru s městským systémem ulic a náměstí. Pro obchody tohoto typu je pak v územním plánu vyhrazena kategorie „plochy občanské vybavenosti"," tvrdí Michal Kudrnáč, člen Sboru dobrovolných občanů.

Po představení projektu se diskutující mají věnovat nejprve problematice hypermarketů z hlediska urbanistiky, ekonomiky a sociologie města, poté bude následovat část, věnovaná správní problematice a územnímu řízení. Závěr debaty pak bude patřit publiku. Organizátoři avizovali, že chtějí udělat průzkum, zda se během debaty povedlo změnit názor některých účastníků na tuto problematiku.

Náchodský deník v minulém týdnu přinesl rozhovor se zástupcem vlastníka, společnosti JTH. Ten tvrdí, že o hypermarkety v místě nepůjde. „Nebudou zde budovány hypermarkety. Vznikne zde obchodní jednotka společnosti Spar a několik obchodů doplňující potravinový sortiment. V další etapě plánujeme výstavbu obchodu pro kutily, stavebníky a zahrádkáře," uvedl minulý týden pro Deník Jan Grüner za JTH Holding. Sdělil také, že výstavbu první etapy chce společnost zahájit ihned po vydání stavebního povolení, předpokládá, že to bude ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Náchodský deník žádal o vizualizaci, avšak společnost ji chce poskytnout až po vydání územního rozhodnutí. Na jejích internetových stránkách už se však několik vizualizací, jak by zhruba asi areál mohl vypadat, nachází.

Město se dlouho snažilo přimět vlastníka k zahájení demolice současných zchátralých objektů bez toho, aby bylo vydáno územní povolení na obchodní centrum. V následujících dnech čeká také náchodské zastupitele mimořádná debata o tom, co na místě Tepny bude.

„Budeme se bavit o tom prostoru a možnostech, jaké město ve vztahu k investorovi má," uvedl starosta Jan Birke. Podle něj bude město účastníkem územního řízení a může se tedy k projektu vyjadřovat.

„Město může výstavbu v areálu Tepny regulovat a územní plán přitom vůbec měnit nemusí. Hypermarkety zde mají totiž vzniknout na území, které spadá do kategorie tzv. smíšeného území centrálního. Tato kategorie slouží dle územního plánu především pro městské integrované bydlení a celoměstskou občanskou vybavenost. Mohou zde být i obchody, ale jak už napovídá označení kategorie „smíšené území", nemělo by zde žádné rozsáhlejší území sloužit jenom jednomu, v tomto případě prodejnímu, účelu. Hypermarkety mají v územním plánu svoji vlastní kategorii tzv. plochu občanského vybavení. Areál Tepny pro svoji polohu v centru města v této kategorii ovšem z pochopitelných důvodů není. Záleží tedy jen na městu, jaké si dá podmínky a jak moc vyjde investorovi vstříc," upozornil Jan Ježek, náchodský zastupitel.

Problémy s Tepnou začaly před několika lety, kdy areál koupil teplický podnikatel Jaroslav Třešňák. Začal zde plánovat výstavbu hypermarketů Obi a Interspar. Později své plány upravil na současný záměr obchodního centra.

„Je mi líto, že město před osmi lety, když dostalo nabídku na odkup těchto strategických pozemků, je nekoupilo. Pak by s nimi mohlo nakládat, jak by chtělo," dodal starosta.