Učinili tak v den 57. výročí potlačení tibetského povstání proti čínské okupaci, čímž vyjádřili solidaritu s utlačovaným národem a upozornili na porušování lidských práv na „Střeše světa", jak se Tibetu také přezdívá. Město se tak symbolicky připojilo k akci Vlajka pro Tibet.

Účastníci neformálního setkání si na místě připomněli tragické potlačení povstání v roce 1959 v tibetské Lhase, kterou o devět let dříve obsadila čínská armáda a kde okupace trvá dodnes.

„Žijeme v zemi, která má s okupací zkušenosti, kterou mnozí z občanů pamatují, proto si važme svobody, kterou máme!" prohlásil směrem k naslouchajícím spoluobčanům Martin Staněk, starosta města.

Na českoskalické radnici se nacházejí dva praporové stožáry. Obvykle zde visí česká státní vlajka a prapor se znakem města. Počínaje včerejškem a až do 17. března státní vlajku nahradí vlajka Tibetu.

„Naše republika není jednotná v postoji vůči Tibetu a Číně. Proto chceme ukázat, že je to Česká Skalice, která vyjadřuje podporu okupovanému Tibetu," vysvětlil starosta města.

Jan Holý