Soutěžící jsou rozdělení do čtyř kategorií podle věku, a to od nejmenších do 17 let včetně. Jejich výkony ohodnotí odborná porota, jejíž složení se každoročně lehce obměňuje. „Letošní výkony soutěžících budou posuzovat koncertní pianista, profesor HAMU v Praze a Pražské konzervatoře a umělecký ředitel soutěže Broumovská klávesa Ivo Kahánek a další klavíristé a představitelé předních kulturních institucí, jako jsou předseda poroty Jan Simon, dále David Mareček, Milan Langer a Eliška Novotná. Zahraniční porotce letos reprezentují polský koncertní pianista a pedagog Marian Sobula a německý koncertní pianista, pedagog a umělecký ředitel festivalu Geizetenkonzerte Matthias Kirschnereit," vyjmenovala Michaela Mašková z Agentury pro rozvoj Broumovska.

Muzeum Náchodska v květnu naplno odstartuje návštěvnickou sezónu.
Květen v Muzeu Náchodska: Výstavy, workshopy, sedánky a mnoho dalšího

Je to pro mě velká čest být součástí poroty na mezinárodní soutěži pro mladé klavíristy v Broumově. Moc se těším, až uslyším všechna soutěžní vystoupení. Vedle profesionality a techniky provedení je pro mě nejdůležitějším aspektem hudby objevování jejího ducha,“ uvedl Matthias Kirschnereit, který je zároveň letošním rezidenčním umělcem festivalu Za poklady Broumovska.

Broumovská klávesa zahajuje oficiálně v pátek 3. května v 9 hodin nejstarší 4. kategorií v multifunkčním sále Dřevník na koncertní klavír Petrof. Dvě mladší kategorie pak soutěží celou sobotu a klavírní „maraton“ uzavírá nedělní soutěžní klání 3. kategorie. O vysoké úrovni soutěže svědčí jak mezinárodní účast, tak podpora stálých partnerů. „Broumovská klávesa si za dobu svého konání vysloužila renomé špičkové mezinárodní soutěže s vysokou úrovní soutěžících. Jsme rádi za dlouhodobou podporu Královéhradeckého kraje i dalších partnerů, kteří soutěž podporují od jejího počátku a zajišťují tak i vysokou kvalitu organizace a přesah za hranice regionu,“ říká za organizátory soutěže Tereza Kramplová.

Ilustrační foto
Přemýšlíte, kam na pálení čarodějnic? Máme pro vás tipy na akce na Náchodsku

Na vítěze všech kategorií čekají nejen finanční odměny, ale především živá vystoupení. Broumovská klávesa pokračuje v loni navázané spolupráci s festivalem Dvořákova Praha, který má pro vybrané laureáty možnost zúčastnit se vystoupení na Bořislavce. Mezi další tradiční koncertní příležitosti patří vystoupení na Slavnostním koncertu laureátů v Praze – letos na Polské ambasádě v říjnu 2024, na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska nebo v rámci sezony Karlovarského symfonického orchestru.

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa vznikla v roce 2011. Jejím cílem je pořádání soutěže pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí.