Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tóny koled se rozezní už zítra

Náchodsko - Už zítra 10. prosince nastane dlouho očekávaná chvíle, kdy se v jeden čas ponese nejen celým Českem, ale i několika místy v zahraničí zpěv koled a všichni pospolu si budou moci se svým regionálním Deníkem vychutnat příjemnou předvánoční atmosféru.

9.12.2014
SDÍLEJ:

Česko zpívá koledy. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Zpívat se bude od 18.00 hodin i na Náchodsku, a to ve vstupní hale náchodské knihovny, u kašny na českoskalickém Husově náměstí, u vánočního stromu na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují a před zvonicí v Černčicích.

V Náchodě, stejně jako vloni, zahraje místní oblíbená kapela Klapeto a připojí se i děti ze Střediska volného času (SVČ) Déčko. Akce se uskuteční spolu s vánoční výstavou Děti pro zvířátka SVČ Déčka, která ve foyer knihovny začala už včera.

„Ještě se s dětmi chystáme, že si koledy předem zazpíváme. Těší nás, že spolu s námi budou zpívat i rodiče, protože se akce koná v dobu, kdy už nejsou v práci. Užijeme si příjemnou předvánoční chvíli a doufáme, že se zpívání vydaří stejně jako v loňském roce, kdy jsme se do haly náchodské knihovny sotva všichni vešli," řekla s úsměvem Tereza Išová z Déčka.

Také Martin Tomek z kapely Klapeto se na středeční podvečer velmi těší. „Vloni to bylo moc pěkné. Líbilo se nám, jak jsme si s lidmi zazpívali. Letos si dokonce obohatíme repertoár o novou koledu Den přeslavný jest k nám přišel, kterou jinak nehrajeme," řekl Tomek. Doufá, že tradice bude pokračovat. Je podle něho fajn, když se lidé v předvánočním spěchu sejdou, zastaví se, zazpívají si a naladí se vánočně.

V České Skalici se příznivci pohodové vánoční atmosféry mohou sejít u kašny na Husově náměstí, a to spolu s pěveckým sborem Pěnice, který místo do celé akce přihlásil.

O akci se prý sbor dozvěděl z webových stránek Náchodského deníku. „Zdálo se nám to jako dobrý nápad, aby se lidé před Vánocemi sešli a společně si zazpívali. Abychom tam nezpívaly samy, hned jsme se pustily do propagace," uvedla jedna z českoskalických Pěnic Magda Michalová a dodala: „Nechaly jsme vytisknout plakátky, které jsme rozvěsily po městě. Všem známým jsme poslaly textové zprávy a e-maily a také jsme informovaly na sociální síti," popsala Michalová. Ohlas je prý velký, proto počítají, že se na náměstí u kašny sejde alespoň stovka lidí.

Pěvecký spolek Pěnice z České Skalice je složený z deseti žen, které se věnují převážně písním z třicátých let, filmovým melodiím, ale nepohrdnou ani jiným žánrem. Nic prý pro ně není cizí. Hodně vystupují v kostelech, ale i na festivalech a různých dalších akcích.

O akci Česko zpívá koledy se na internetových stránkách Náchodského deníku dozvěděly také děti z krčínské základní školy. Po dohodě s vedením města, které bylo vstřícné, iniciovaly akci na náměstí v Novém Městě nad Metují. Hned začaly konat a vyrobily plakáty, které poutají na akci po celém městě. O události informuje také městský rozhlas.

„Zpívání vánočních koled s Náchodským deníkem se konalo ve městě už před dvěma roky a jelikož o něho byl značný zájem, tak ho chceme zopakovat. Děti z Krčína pozvaly všechny ostatní děti ze všech škol a školek ve městě, a tak by účast mohla být velká. Alespoň předběžné reakce na to ukazují," řekl Václav Kupka z novoměstského městského úřadu. Sbor z MŠ a ZŠ Krčín se postará i o kytarový doprovod.

Zpívat se bude také před zvonicí v Černčicích, kde se nechali inspirovat nedalekým Novým Městem nad Metují. „Děti z místní školy nyní koncertovaly v kostele a při této příležitosti pozval náš pan starosta všechny přítomné na společnou akci Česko zpívá koledy," vysvětlila místostarostka Černčic Markéta Poláčková, která zároveň učí ve zdejší základní a mateřské škole.

„Máme tady velmi šikovné děti, které nás při zpívání koled doprovodí nejen na flétničky, ale i na kytaru či klarinet," chválila místostarostka. Ta také nelenila a vyvěsila ve vesničce plakáty s pozvánkou a informovala i prostřednictvím sociální sítě.

Česko bude zpívat koledy s regionálním Deníkem už počtvrté, na Náchodsku potřetí. Tisíce lidí budou ve středu v jeden okamžik zpívat pět koled Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel a Pásli ovce valaši. Poslední koledu vybrali čtenáři hlasováním. Na závěr jako přídavek budou opět znít populární Vánoce, Vánoce přicházejí.

Přihlášeno je téměř 500 míst po celé republice, z toho jich je několik v zahraničí. Tam se k domácím tradičně připojí krajané na trzích v Mnichově, v Madridu Česká škola a Klub Čechů a Slováků, nově budou zpívat spolky krajanů v Istanbulu, Milánu, Athénách a Norsku. Partnerem akce je v Královéhradeckém kraji Český rozhlas Hradec Králové.

Autor: Regina Hellová, Jiří Mach

9.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
9

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Provoz na pěší zóně Kamenice 
se bude regulovat sloupkem

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Náchod - Když se čtyřiačtyřicetiletý muž z Náchoda svým Oplem Corsa vracel o půl jedné v noci domů, zastavila ho jen kousek před cílem policejní hlídka pořádkové policie.

Obrat v zápase režíroval Klesl

Náchod - Prvoligoví házenkáři Náchoda zvládli další klíčový podzimní zápas, když na domácí palubovce přehráli Zlín.

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení