Sváteční atmosféru tam navodila prodejní Tradiční řemeslná výstava hrnčířky Petry Bláhové a módní návrhářky Kateřiny Hornychové, která navázala na sedmnáctiletou tradici výstav ve sklepeních ratibořického zámku. Obě autorky svoje práce nabízejí také v obchodu Krása – česká móda a řemesla v Hradci Králové, který výstavu zastřešil.

„Oslovily jsme i další řemeslníky, jejichž práci tady také prezentujeme. Letos jsme se navíc spojily s Evou Záhrobskou, která napsala úžasnou knihu Cesty za oceán. V rámci vernisáže jsme představily i tuto knížku,“ uvedla hrnčířka Petra Bláhová.

close Velikonoční i jiné dekorace, keramika, ale i praktické předměty – jako šaty, trička, kabelky, módní doplňky či bižuterie – to vše bylo o prodlouženém velikonočním víkendu k vidění na zámku v Novém Městě nad Metují. info Zdroj: Irena Voříšková zoom_in

Eva Záhrobská společně s manželem v roce 2011 procestovala dvanáct zemí od Salvadoru po Patagonii na jihu Argentiny. V Ekvádoru, Peru a Bolívii naprosto propadla barvám místních látek a šperků. Po návratu domů na mateřské s prvním synem spustila e-shop Latamer.cz, protože si chtěla barevnými látkami vyzdobit dům, ale ty se nedaly se v České republice koupit. Proto se rozhodla je sama dovážet. Když povyrostl její druhý syn, začali do Střední Ameriky cestovat všichni čtyři.

Záhrobská přivezla na novoměstský zámek i další zajímavost, a to skleněné kolibříky, které prý přinášejí štěstí, harmonii a optimismus. Kolibřík, jeden z nejmenších ptáčků na světě, má schopnost létat ve všech směrech, zastavit se na místě a jeho křídla opisují číslici osm – symbol nekonečna. Indiáni věří, že kolibřík jako posel radosti má za úkol nám ukázat jak přijmout svou minulost, nelitovat svých chyb, ale brát je jako zkušenost.

Tradiční řemeslná výstava na novoměstském zámku. | Video: Irena Voříšková