„Sešli jsme se zde proto, že právě tady před 60 lety byl první ročník zimního stanování na Ostaši," připomněl Petr Scholz, který pořadatelskou štafetu převzal po svém otci. „Jsem hrozně rád, že jste tady vy - trampíři, protože toto táboření mi dává smysl právě u trampingu. Vzpomeňme na Broumováky, kteří zimní stanování zakládali pod hlavičkou Meopta Hynčice a na všechny ty, kteří již jsou nahoře," připomněl v krátkosti historii zimního táboření, které zejména v poslední dekádě o sněhu jen snilo. Nyní ale zima udeřila s plnou vervou.

„Napadlo mě teď to Cimrmanovské ,Zkrať to, je tu zima´," zmínil s úsměvem polický starosta Jiří Škop v souvislosti s ryze zimním počasím známou hlášku z Dobytí severního pólu.

Celé táboření si přijela užít trojka táborníků z Trutnovska. „Vždycky jsme si přáli, aby to táboření bylo opravdu zimní a letos se to povedlo," prozradil Luboš, mluvčí skupiny, která si připsala letos čtvrtou účast. „Pojali jsme to jako závěrečný tramp sezóny. Dříve jsme jezdili jinam, ale tady to máme v podstatě za humny, tak jsme vyrazili sem," doplnil, že přijeli z Úpice, Batňovic a Malých Svatoňovic.

Letošní závěrečný koncert celého cyklu se bude konat 3. prosince v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě a diváci se tam mohou těšit na Světlanu Nálepkovou, Annu Julii Slováčkovou, Josefa Vágnera, Michaelu Noskovou a Tomáše Magnuska.
Adventní koncerty: Anna Julie Slováčková zpívá svou novou vánoční píseň

Na první ročníky odehrávající se právě ještě na Ostaši zavzpomínal Jaromír Matějec z Bukovice. „Jako asi 15letý kluk jsem se zúčastnil třetího ročníku. To se spalo nahoře na Frýdlantské skále, kde byly postavené stany a hořely ohníčky. Natáhli jsme si s kamarádem mezi stromy síťovou houpačku a když šel někdo okolo, tak nás rozhoupal a měli z toho hroznou srandu," vyprávěl s úsměvem.

Oficiální zahájení zimního táboření je v sobotu

Zdejší akce je jedním z nejstarších zimních táboření v České republice. O dva roky starší je pouze podobná akce Klíč v Lužických horách. V sobotu vyrazili někteří účastníci na výlet po bělostných hřebenech Broumovských a Polických stěn a oficiální zahájení zimního táboření je naplánováno na sobotní podvečer v 16:30, kdy bude zapálena slavnostní vatra. Navečer se účastníci mohou těšit na společenskou zábavu s trampskou kapelou Slaveňáci.

Jako každý rok bude vyhlášen nejstarší, nejmladší a nejvzdálenější účastník či nejpočetnější parta. Neděle bude ve znamení ukončení zimního táboření, úklidu a loučení s kamarády.

Zdroj: Jiří Řezník