„V našem zájmu je odklonit veškerou tranzitní dopravu mimo město a z centra vytvořit klidovou zónu, tak jako tomu je například nyní po vybudování obchvatu v České Skalici," vysvětlil místostarosta Nového Města nad Metují Michal Beseda.

Na základě toho byl odborné firmě zadán požadavek na vypracování studie. Ta navrhla k porovnání šest možných variant pro vybudování přeložky silnice. Hodnotící komise vybrala do dalšího kola tři návrhy, a to včetně původního, který pochází ze sedmdesátých letech minulého století.

„Původní trasa přeložky byla navržena před čtyřiceti lety. Od té doby se v dopravě hodně změnilo. Je tak potřeba dokumentaci zkontrolovat a popřípadě přepracovat, tak aby vyhovovala současnému provozu. Tři postupující dopracované návrhy má firma předložit do 18. listopadu," informoval místostarosta.

Z předložených návrhů vybere odborná komise definitivní verzi, která bude nejoptimálnější a nejvhodnější pro realizaci.

Všechny varianty počítají s tím, že Nové Město se nechá obejít pouze z jedné strany. Rozdílné je tak místo napojení na silnici mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují. U původní varianty vyšlo najevo, že silnice vedoucí kolem nádraží by nesplňovala současné hygienické normy. Tam by musela být vozovka zapuštěna pod zem.

„Neznamená to, že když se letos vybere nejoptimálnější varianta, že se hned příští rok začne stavět. Bude to začátek úřednické mašinérie. Na řadu přijde i výkup potřebných pozemků, zhotovení projektové dokumentace a řešit se bude zcela určitě i řada odvolání. Ještě také nevíme, jak se k tomu postaví petiční výbor," popsal další postup místostarosta.

Majitelé pozemků prý už desítky let vědí, že přes toto území je naplánovaná přeložka silnice, která by měla odvést dopravu z centra Nového Města.

„Pro nikoho to není žádná novinka. Problémy ale určitě budou. Věříme, že stát bude k majitelům přistupovat férově a nabídne jim výhodnou cenu, aby své pozemky prodali. Víme i o jednom tradičním stěžovateli z Vrchovin, který už prohlásil, že ať dopadne kterákoliv varianta, tak bude vždy proti," doplnil místostarosta.