Na Pohádkových Vánocích na novoměstském zámku jsme mohli potkat řadu prodejců z regionu, i z Rychnovska. Například Jansovi z Pohoří nabízeli formičky a tvořítka na vánoční cukroví, vedle Ondřej Matouš ze Zákraví prezentoval med, včelí produkty a svíčky z včelího vosku, naproti, hned vedle stánku dobrušského rodinného Pivovaru Rampušák, předváděl svoje umění kovář Ondřej Požár z Lična. Ten provozuje historickou kovárnu v Dobrušce, kam zval kolemjdoucí na bronzovou neděli na akci zpívání s dětským sborem z Lična.

V prostorách zámku byly k vidění i šperky a textilie Ivy Francové z Mokrého, nebo šperky Jany Doskočilové z Ateliéru Jaňule, která je aktuálně do konce prosince prezentuje v dobrušské knihovně na výstavě Barvy pro zimní královnu.

„V Dobrušce jsem byla nadšená z prostoru, který tam je, a z atmosféry. Poprvé v životě jsem dělala vernisáž. Dále chci na výstavě ukázat úplně nové obrazy vytvářené technikou pouring a jí tvořené šperky. Výstava je prodejní, takže můžete udělat sobě i svým blízkým radost nějakým tím originálním dárečkem,“ zve na výstavu do Dobrušky Jana Doskočilová.

Zdroj: Irena Voříšková

Ručně vyrábí šperky z cínu v kombinaci s polodrahokamy, skleněnými korálky a fusingovým sklem vlastní výroby. Každý šperk je díky ruční práci a použitým materiálům unikátní originál, tak jako nikdy nenaleznete dva úplně stejné kameny nebo skla.

Na novoměstském zámku vedle prodeje šperků také malovala na přání jména na vánoční kouličky.

O to byl velký zájem, protože kdysi se touto činností zabývalo v regionu vícero, dá se říct umělců, například Jana Vostřezová z Dobrušky, ale dnes už ji prakticky nikdo nenabízí.

Na zámku nechyběla ani Oldřiška Myšáková z Kostelce na Orlicí. Její vánoční zvonečky a svíce doslova mizely pod rukama. Zboží by ji mělo stačit ještě na trhy v Ústí nad Orlicí. A hned po Vánocích začne malovat velikonoční kraslice. Na svátky jara už má připravené vejdunky. 

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce