V Hradci Králové třem králům požehná v úterý ráno v osm hodin v katedrále Sv. Ducha generální vikář Mons. Jan Paseka. „Své koledníky vysílají do ulic měst i okolních vesnic charity v Hradci Králové, v Náchodě, v Červeném Kostelci, v Trutnově, ve Dvoře Králové nad Labem, v Jičíně, v Rychnově nad Kněžnou, v Dobrušce a v Novém Městě nad Metují. Někde již koledníci procházeli o víkendu, jinde se na svou cestu teprve připravují,“ říká Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové.

Do tradiční sbírky na pomoc nemocným a potřebným se zapojují tisíce dobrovolníků - školáci, skauti, farníci a rodiče s dětmi. Jen v Královéhradeckém kraji se jedná o více než 1500 trojic. „Koledující skupinky tří králů putují dům od domu, přejí lidem vše dobré v novém roce a přitom prosí o dar na pomoc potřebným v nouzi. Koledníky Charity poznají lidé podle toho, že vybírají příspěvky do úředně zapečetěné pokladničky s charitním logem a obdarovávají dárce cukříky a kalendáříky. Vedoucí skupinky má u sebe průkaz,“ připomíná Jana Karasová.

Podle novoročních slov premiéra Babiše se lidé mají dobře. Projevuje se to i na jejich štědrosti? „Tříkrálová sbírka v loňském roce vynesla v hradecké diecézi přes 18,4 miliónu korun. Výtěžek je každým rokem vyšší díky štědrosti dárců a také díky tomu, že se připojují nové obce, kam chodí tři králové koledovat. Velmi si vážíme toho, že lidé projevují solidaritu s nemocnými a potřebnými, kterým naše Charity pomáhají, i v dobách krize,“ těší Janu Karasovou, která potvrzuje, že darované peníze pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi v tísni především v regionech, kde se sbírka koná. „Na Hradecku z výtěžku letošní sbírky podpoří domácí hospicovou péči a také projekt výstavby lůžkového hospice ve Stěžerách pro nevyléčitelně nemocné. Ve Dvoře Králové nad Labem a okolí budou lidé přispívat na centrum Klubko, které pomáhá pěstounským rodinám. Oblastní charita Červený Kostelec z vybraných peněz vymění stará okna v Domově sv. Josefa pro nemocné s roztroušenou sklerózou v Žirči,“ uvedla místní příklady, kde peníze od dárců pomohou a dodala, že přehled všech záměrů je uveřejněn na webu Královéhradecké charity.

Část výnosu sbírky bude věnována na humanitární pomoc do zahraničí. „Část výtěžku věnujeme na i na projekty v Indii, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové. Jedná se o kvalifikační kurzy pro mladé lidi bez vyučení a dětské večerní vzdělávání v Bangalore a také na projekt Univerzita v Belgaum,“ konkretizuje Jana Karasová směr zahraniční pomoci.

Tříkrálovou sbírku doprovodí další akce - koncerty a průvody, živé betlémy a soutěže. V Dobrušce to bude 12. ledna Zpívání koledníků a Tříkrálový koncert zazní 11. ledna v Jaroměři.

Sbírka letos slaví kulatiny a proto organizátoři připravili i několik novinek. Charita ČR vyhlásila k 20. výročí tříkrálovou fotosoutěž pro koledníky na sociálních sítích. Od 1. ledna mohou koledníci posílat na e-mail tks@charita.cz své fotky z koledování, na kterých originálně znázorní, že Tříkrálová sbírka slaví dvacáté narozeniny - například vyrobit ceduli s blahopřáním, upéct dort nebo dvacítku třeba vyšlapat do sněhu a podobně. Tříkrálová sbírka má také nový web www.trikralovasbirka.cz a na tříkrálovém facebooku už od prosince probíhá pohádková kampaň se slavnými trojicemi.

Oceněna bude i nezištná podpora tříkrálových skupinek, bez nichž by to nešlo. „Za pomoc při Tříkrálové sbírce chystají pro koledníky Charity v Hradci Králové, ve Dvoře Králové nad Labem i dalších městech poděkování. Například v krajském městě se mohou koledníci těšit na promítání pohádky Ledové království 2 v Kině Bio Central 8. února,“ dodala Jana Karasová.

Jiří Řezník