„Samozřejmě ta účast je menší než třeba na jaře. Podíl na tom má špatné počasí a také to, že lidi už během sezóny navštívili hodně podobných srazů a jsou přesycení. Přijeli jen ti největší nadšenci," řekl hlavní organizátor srazu Martin Kaufman. Odhadl, že pochlubit se svými krasavci na čtyřech kolech dorazila více než stovka příznivců tuningu.

Že je tuning životní styl, potvrdil Kamil Janásek ze Svitav, který divákům naservíroval svou upravenou Fiestu. „Co je tuning? Je to vzrušující záležitost, dobrodružství, je to jako první rande s holkou," rozplýval se nad svým koníčkem Kamil, který se mu věnuje více než deset let a nedá na něj dopustit. „Moji známí si myslí, že jsem asi blázen, ale já to vidím jinak. Jsem hravý," směje se.

Účastníci srazu většinou nechali své vozy otevřené, aby si je mohl kdokoliv prohlédnout i zevnitř. Oko diváka pak obdivovalo krásné čalounění, vyšperkované motory i pulsující hifi soupravy v místech, kde je obvykle kufr. „Není to levná záležitost," připouští další tuningový nadšenec Petr Zvoníček z Turnova, „za poslední dva roky mě to stálo už přes půl milionu korun. Nelituji ale."

S nevídanou péčí se na srazu o vůz svého přítele Jirky starala dvacetiletá Veronika. S hadříkem v ruce rotovala kolem černého Passata a neustále ho leštila.

„To víte, musí vypadat k světu. Na první pohled to vypadá, jako když doma leštíte nábytek, ale v případě auta je to něco víc," zazáří v očích Veronice a přeleští skvrnu na dveřích, kterou vidí jenom ona.

Tuningový sraz nabídl i rozmanité soutěže. Nejinak tomu bylo i v sobotu. Do klání East Tuning Challenge se hlásila vozidla staršího i novějšího data výroby, a to například české Škody nebo Octavie, auta Volkswagen, Audi, Seat, Opel, Ford, Mercedes, BMW, Alfa Romeo, Fiat, Peugeot, Ranault, Citroen a další značky.

Součástí soutěže je tak zvaný Show & Shine, při němž se hodností stylingové úpravy exteriéru a interiéru, motoru a podvozku. Důraz je kladen na vzhled, jako například zajímavý lak karoserie, bohaté chromování a zlacení, interiér přešitý do kůže včetně multimediálního příslušenství. „Je to pro nás srdeční záležitost, proto srazy pořádáme," dodal organizátor Kaufman.

HYNEK ŠNAJDAR