Jubilejní 15. ročník Mezinárodních závodů historických kluzáků, „Hronovské Orlíkovské přeháňky", pořádaný Aeroklubem Hronov za podpory Královéhradeckého kraje byl minulou na konci minulého týdne zakončen slavnostním vyhlášením vítězů.

Během osmidenní soutěže, která byla velkým úspěchem pro místní hronovský aeroklub, bylo odstartováno celkem pět disciplín v kategorii „Orlíků" a šest v kategorii „Kombíků".

I když počasí nebylo po celou dobu pozitivně naladěno na přání pilotů, tak si všichni týdenní maraton v oblacích pochvalovali. Nejvíce radosti měli domácí, když v hlavní kategorii obhájila loňské vítězství Klára Teichmannová z hronovského aeroklubu.

KLÁRA TEICHMANNOVÁ OBHÁJILA VÍTĚZSTVÍ

Týdenní souboj pilotů s termikou je u konceZdroj: Archiv akce„Cítím se báječně a jsem šťastná, že jsem obhájila loňské vítězství. Pohár zůstal na domovském letišti, a to považuji za velký úspěch. Na počasí si moc nestěžuji, i když byly chvíle, kdy to vypadalo hodně špatně, ale nakonec to vždy dopadlo," svěřila se vítězka kategorie Orlíků Klára Teichmannová. Jak dodala, tak prý je úžasný pocit zvítězit nad piloty, kteří už mají hodně zkušeností a létají celý život.

„O to cennější to je, že mám o kategorii horší letadlo, než na jakém létají ostatní. Závody jsem si užívala a s tímto letadlem ráda létám," řekla pilotka. Spokojeni byli i piloti doplňkového závodu o „Pohár Petra Fialy". V něm si poměřilo síly celkem 17 závodníků. Jejich větroně jsou novější, plastové a o hodně výkonnější.

„Létalo se krásně a opět tu byla perfektní atmosféra. Zorganizované to bylo také super a závody tak neměly chybu. Celkem vyšlo i počasí, které je základem pro plachtaře. Užíval jsem si to tady. I když dvakrát bylo pro létání nevhodné počasí, že bych doma neotevřel ani dveře hangáru, tak tady se letělo. Létaly se i dlouhé tratě, bylo to fakt super. Na závodech jsem v Poříčí už po páté a rád se sem vracím a doufám, že budu i nadále. Sejde se tady vždy dobrá parta, vládne tady perfektní atmosféra a je to tak výborná oddychová dovolená," pochvaloval si s nadšením závody vítěz kategorie kombíků Zdeněk Borůvka.

ZÁVODY JSOU HODNOCENY JAKO NEJLEPŠÍ

Prý to byly podle pořadatelů jedny z nejlepších závodů. I když počasí nebylo stále ideální a hlavně bylo špatně čitelné, tak sestavovaly dost dlouhé tratě a piloti si nenaříkali.

„Podle mého posouzení to byly, díky počasí, jedny z nejlepších závodů, které se letos v republice pořádaly. Tratě byly opravdu kvalitní. Důležité je, že se během závodů nic nestalo a vše se obešlo bez větších problémů. Letělo 42 závodníků a všichni se chovali jak měli. Po letové stránce bylo také vše super. Síly si tu poměřili piloti od nováčků až po zkušené mazáky," zhodnotil závody hlavní rozhodčí Antonín Teichmann a ještě k tomu doplnil: „Poprvé v historii byl obhájen pohár a zůstal doma. Mám z toho velkou radost a ještě o to větší, že to vyhrála moje dcera."

Na závěr závodů si oddechl i jejich ředitel Petr Jirásek, která byl spokojený, že se vše obešlo bez konfliktů.

PŘÍŠTÍ ROK BUDOU CHYBĚT DVA MÍSTNÍ PILOTI

„Nyní nás čeká ještě konečné papírování a uzavření letošního ročníku. Potom už nastane plánování dalšího ročníku, který se bude konat v příštím roce opět ve stejném termínu. Jediný problém máme, že nám závody kolidují s Mistrovstvím světa juniorů v Litvě, kterého se budou účastnit naši dva piloti. Za českou reprezentaci poletí David Mach i Klára Teichmannová. Zřejmě tam pojede i Tonda Teichmann, tak se s tím budeme muset poprat. Tradici ale nepřerušíme. O hladký průběh se postaráme," uzavřel Petr Jirásek.

Pořadí HOP

1. Klára Teichmannová, VT-16 Orlik
2. Jan Šindelář, VT-116 Orlik 2
3. Wolfgang Sluka, VT-116 Orlik 2

Pořadí PPF

1. Zdeněk Borůvka, LS 8 15m (voda)
2. Carsten Tietz, Ventus 2cxm 18m (voda)
3. Michal Malý, ASW 20 (A)+F/ 15 m WL (voda)

(jim)