VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U VÁS NA NÁVŠTĚVĚ: Na slovíčko, paní starostko

Nové Město nad Metují - Starostka města Mgr. Bronislava Malijovská byla do své funkce zvolena 2. listopadu 2006. Absolventka Fakulty tělesné výchovy University Karlovy v Praze, původním povoláním středoškolská učitelka, pracovala až do svého zvolení v různých managerských funkcích v malých, středních a nadnárodních firmách.

19.9.2009
SDÍLEJ:

Starostka Nového Města nad Metují Bronislava Malijovská.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Co se Vám ve funkci již podařilo uskutečnit?
Během uplynulých tří let se nám podařilo podat řadu žádostí o finanční prostředky z nejrůznějších fondů, včetně fondů Evropské unie. Díky získaným financím tak můžeme zrealizovat investiční záměry, které se v důsledku nedostatku prostředků nedařilo městu realizovat řadu let.

Patří mezi ně například rozsáhlá rekonstrukce Husova náměstí. V těchto dnech byla úspěšně dokončena její první etapa. Při rekonstrukčních pracích byla na náměstí objevena řada nálezů, ať již se jedná o různé střepy nebo torzo dřevěného vodovodu. Mezi nejdůležitější nálezy ale bezesporu patří zbytky studny ze 16. století. V současné době probíhají projektové práce a jednání s památkáři – chceme, aby se z tohoto historického nálezu stal objekt, který naše město ještě více zatraktivní a stane se lákadlem pro návštěvníky.

Ze Státního fondu kinematografie jsme získali prostředky na rekonstrukci sálu Kina 70, promítacích místností a dalšího technického zázemí. Návštěvníky loňského Festivalu české filmové a televizní komedie „Novoměstský hrnec smíchu“ jsme tak již mohli přivítat v novém, útulném a příjemném prostředí.
Dalším z našich úspěšných projektů je vytvoření nového multikulturního centra v historické budově, postavené na základě projektu známého architekta Jindřicha Freiwalda. V tomto multikulturním zařízení se po jeho rekonstrukci bude nacházet městská knihovna, internetové pracoviště a bude zde i sídlo dalších kulturních institucí. Umístění budovy v centru města, nedaleko autobusového nádraží, dává záruku toho, že centrum bude po své dostavbě dostatečně využíváno.

Za finanční podpory Krajského úřadu Královéhradeckého kraje se nám také podařilo vyřešit havarijní stav novoměstských skal, kde hrozilo zřícení skalních pilířů. Sanace novoměstských skal je dlouholetým problémem, neboť v důsledku nejrůznějších vlivů dochází k jejich soustavnému narušování, takže i v budoucnu bude nutné vynaložit nemalé náklady na jejich zpevnění.

Finance jsme získali i na zateplení a další úpravy Mateřské školy Na Františku, Mateřské školy Rašínova a Základní školy Malecí nebo na vybudování kanalizace ve Vrchovinách a rekonstrukci Klosovy ulice a ulice Čs. Legií. V září tohoto roku budou započaty práce na rekonstrukci chodníků i před obchody na Rychtě. V našem městě se jedná o jedno z nejexponovanějších míst, po kterém denně procházejí nejen naši návštěvníci, ale především stovky malých a velkých obyvatel na své cestě do školy, do zaměstnání, k lékaři, na autobusové nádraží atd. Na rekonstrukci těchto chodníků byly získány finanční prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Již dlouhou dobu jednáme rovněž o ekologické zátěži ELTON, která ohrožuje vodní zdroj Hradce Králové, Litá. Město spolupracuje s odborem životního prostředí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a s Ministerstvem životního prostředí v Praze a chystá žádost na doprůzkum této zátěže. Královéhradecký kraj se usnesením svého zastupitelstva dne 10. září 2009 zavázal, že pokryje neuznatelné a ostatní náklady, a to do maximální výše 8 miliónů korun, ostatní prostředky by město mělo získat z dotace. Celkový objem prací podle projektové dokumentace by neměl přesáhnout částku 50 miliónů korun.

Potřebné částky se nám podařilo získat i v oblasti sociálních věcí, ať již se jedná o Komunální plánování, preventivní programy zaměřené na školy a práci s mládeží, nebo na podporu činnosti nízkoprahového zařízení Mandl.

Zvýšila se rovněž upravenost města, ke které přispěla nová zeleň a nové květinové záhony na hlavní třídě a v dalších městských částech.
Zastupitelstvo schválilo výstavbu koupaliště, na které byl následně vytvořen i potřebný projekt. Koupaliště, které našemu městu již dlouhá léta velice chybí, by mělo sloužit nejen všem našim obyvatelům, ale mělo by do našeho turisticky velmi zajímavého a atraktivního města přilákat také další návštěvníky. To, kdy dojde k samotné realizaci, bude nyní již záležet na finanční situaci.

Město přispělo také značnými částkami na dofinancování rekonstrukcí novoměstských sportovišť – na atletický a zimní stadión, na fotbalové hřiště a tenisové kurty.

Za své aktivity jsme v loňském roce obsadili druhé místo v celokrajské soutěži „Město pro byznys“, kterou pořádá prestižní časopis EKONOM. V letošním roce jsme v této soutěži získali dokonce nejvyšší ocenění.

Co se naopak nedaří a proč?
Jako většinu měst a obcí v naší republice nás trápí špatný stav komunikací. Jejich majiteli jsou obvykle příslušné krajské úřady a opravy a rekonstrukce silnic jsou tak závislé na uvolňování prostředků z jejich finančních rozpočtů.

Velkým problémem je komunikace I/14, která prochází nejen středem našeho města, ale dokonce i středem jeho historického náměstí. Každodenně, v době ranní špičky, když přes tuto silnici přecházejí stovky žáků novoměstských základních škol a studentů středních a odborných škol, zajišťují jejich bezpečnost na přechodech dobrovolníci a příslušníci Městské policie.

Situaci by vyřešila přeložka této komunikace mimo osídlené oblasti – tím by se značně ulevilo nejen našemu městu, ale i dalším městům a obcím, které nadměrná dopravní frekvence silnice I/14 také nepříjemným způsobem zatěžuje. I zde však realizace této stavby závisí na dostatečném množství financí.

Uvítali bychom rovněž řešení problému komunikace na úseku Spy - Vrchoviny. Majitelem této komunikace je Krajský úřad , který v současné době vyhotovil potřebnou projektovou dokumentaci. Město uhradilo náklady projektové dokumentace na vybudování cyklostezky, která povede paralelně s touto silnicí a která by měla jednak zvýšit bezpečnost cyklistů, jednak separací cyklistické dopravy zjednodušit provoz na této silnici. Realizace stavby bude ale i zde záležet na dostatku finančních prostředků kraje.

Dalším z problémů, který se nám zatím nepodařilo vyřešit, jsou prázdné objekty kasáren. Byla ale vytvořena pracovní skupina, která se otázkou smysluplného využití kasáren, intenzivně zabývá.

Jak rozvíjíte spolupráci s partnerskými městy v zahraničí, ale i s okolními městy v rámci regionu?
Nové Město nad Metují je zakládajícím členem Dobrovolného svazku obcí Region Novoměstsko, který sdružuje na třicet obcí. Jejich představitelé se pravidelně scházejí a vyměňují si zkušenosti v nejrůznějších oblastech samosprávy. K předávání zkušeností a seznamování se s řešení problémů v jiných městech, dochází i při našich pravidelných setkáních se starostkami a starosty Náchoda, České Skalice, Červeného Kostelce, Broumova, Police nad Metují atd.

Pokud se týče mezinárodní spolupráce, naše město je členem sdružení Nových Měst, jehož členy jsou Nová Města z Německa, Rakouska, z České republiky, Slovenska, Polska, Slovinska a z dalších zemí. Také tato města se pravidelně, jedenkrát ročně, scházejí v jednom z členských měst. V roce 2010 se takové setkání uskuteční v Novém Městě na Moravě. Naše město se v loňském roce stalo členem předsednictva tohoto sdružení.

Smlouvu o partnerské spolupráci máme podepsánu s anglickým městem Warrington, polským městem Duszniki Zdrój a německým městem Hilden.
S naším polským partnerem, se kterým jsme v loňském roce oslavili deset let trvání spolupráce, jsme zrealizovali řadu projektů, na které jsme získali zajímavé finanční prostředky z fondu česko-polské příhraniční spolupráce Glacensis. Byly mezi nimi kulturní akce, kterých se zúčastnily především naše i polské děti, vydávání společných propagačních materiálů pro polské turisty – potenciální návštěvníky Nového Města, akce zaměřené na vzájemné poznávání obou kultur a řada dalších zajímavých akcí a činností.

Co podle vás patří mezi největší pozitiva města, které spravujete?
Nové Město nad Metují mělo při svém vzniku neobyčejné štěstí, neboť bylo založeno na velmi atraktivním místě. Dalším štěstím bylo, že v průběhu doby byla tato jeho atraktivita nadále rozvíjena a nepoškodila ji ani průmyslová výroba, která byla umístěna v průmyslové zóně nebo v okrajových městských částech. Díky tomu je město v současnosti zasazeno do jedinečného a zdravého přírodního prostředí.

Město má řadu historických památek včetně zámku – Národní kulturní památky. Unikátní je historické renesanční náměstí, které nemá obdobu v celém Královéhradeckém kraji.

Pro návštěvníky je k dispozici ubytování v různých cenových relacích a v různých kategoriích. Útulné kavárničky a cukrárny v historickém centru nabízejí příjemné prostředí včetně výhledu do údolí nad řekou Metují. K výletům zvou i okolní města včetně měst a míst blízkého polského souseda.

Zajímavý pobyt tak zde mohou prožít rodiny s dětmi, senioři nebo milovníci nejrůznějších sportů, pro které je k dispozici řada sportovních zařízení včetně letiště.

Vedle řady kulturních programů, výstav a pořadů mohou návštěvníci navštívit hudební festival Smetanovské dny, v letních měsících jsou zváni na trhy uměleckých řemesel nebo zámecké kulturní léto a v polovině září na Novoměstská setkání.

Nesmím zapomenout ani na Festival české filmové a televizní komedie „Novoměstský hrnec smíchu“, který se každoročně vedle filmů stává i příležitostí k setkání se známými filmovými herci či režiséry.

Myslím, že mohu říci, že jsme městem, které svým obyvatelům nabízí příjemné, klidné a bezpečné bydlení a kam se jeho návštěvníci rádi a opakovaně vracejí, ať již se jedná o jednodenní návštěvu, spojenou s poznáváním zajímavostí našeho města, nebo o vícedennní pobyty, zaměřené na poznávání jeho nevšedního okolí.

Autor: Jiří Špreňar

19.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/-KA - ZAHRADNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovněprávní vztah: pracovní poměr nebo dohoda o provedení práce. Jednosměnný provoz, plný pracovní úvazek., Místo výkonu práce: ZAHRADNÍ PRODEJNÍ CENTRUM v Broumově., Požadavky: praxe v oboru., Životopis je možné zaslat na e-mail: f.gami@seznam.cz, popřípadě na adresu ZAHRADNÍ CENTRUM, Tylova 509, 544 01 Dvůr Králové nad Labem.. Pracoviště: Michal janďourek - procovistě broumov, Zahradní, č.p. 303, 550 01 Broumov 1. Informace: Michal Janďourek, . Potravinářství - Potravinářství Pekař 15 000 Kč Pekaři PEKAŘ/-KA - "Pekařství U Zvonu". Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, noční provoz., Kontakt telefonicky - p. Dörr Radim, tel.: 603 588 843.. Pracoviště: Radim dörr, Pod Kapličkou, č.p. 1189, 547 01 Náchod 1. Informace: Radim Dörr, +420 603 588 843. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč Sociální pracovníci specialisté v oblasti veřejné správy ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Broumov. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Broumov vyhlašuje podle § 7 zákona č. 312/2002 Sb. výběrové řízení na funkci odborného referenta odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Broumov., Pracovní poměr na dobu určitou (zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou - srpen 2020)., , Druh práce: správní činnosti v oddělení sociálně-právní ochrany dětí. , Místo výkonu funkce: správní obvod obce s rozšířenou působností., Platové podmínky dle uznané odborné praxe (10. platová třída)., Termín nástupu: 1. 11. 2018 (případně po dohodě)., , Předpoklady pro vznik pracovního poměru: dosažení věku 18 let; způsobilost k právním úkonům; státní občanství České republiky, popřípadě cizí státní občanství a trvalý pobyt v České republice; bezúhonnost; ovládání jednacího jazyka; vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání., , Další požadavky: odborná způsobilost podle § 110 z. č. 108/2006 Sb., o sociálních službách; praxe sociálního pracovníka na úseku sociálně-právní ochrany dětí, případně v jiné oblasti sociální práce, vítána; dobrá komunikativnost, pečlivost, časová flexibilita, asertivita; orientace v právních předpisech na úseku sociálních věcí; znalost uživatelské práce s PC - MS Word, MS Excel, elektronická pošta, internet, datové schránky; řidičské oprávnění sk. B. , , Místo, způsob podání přihlášky: písemné přihlášky se podávají osobně v podatelně Městského úřadu Broumov, případně se zasílají poštou, a to na adresu uvedenou v tomto oznámení., Adresa pro zaslání přihlášky: Městský úřad Broumov, Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ, třída Masarykova 239, 550 01 Broumov., Lhůta pro podání přihlášky: do 12. 10. 2018., Obsah přihlášky: jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana; datum a podpis uchazeče., K přihlášce se připojí tyto doklady: životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením; ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., , Bližší informace o nabízené pracovní pozici získáte u Mgr. Alice Benešové, zastupující vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí (tel.: 491 504 325), či u Ing. Miloše Andrše, vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví (tel.: 491 504 332)., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město broumov, třída Masarykova, č.p. 239, 550 01 Broumov 1. Informace: , . Potravinářství - Potravinářství Pekař 15 000 Kč Pekaři, cukráři (kromě šéfcukrářů) a výrobci cukrovinek PEKAŘ/-KA / CUKRÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, třísměnný provoz., Požadavky: vyučení v oboru nebo v oboru podobném, praxe min. 1 - 2 roky v oboru, zručnost, zdravotní způsobilost, schopnost práce v kolektivu, spolehlivost., Zaměstnanecké výhody: stravenky, odměny., V případě zájmu kontaktujte zaměstnavatele telefonicky v dopoledních hodinách na tel.: 777 766 776, e-mailem: kadlec.dag@seznam.cz nebo osobně v dopoledních hodinách na adrese 5. května 1043, Červený Kostelec (p. Dagmar Kadlecová).. Pracoviště: Radek geisler, 5. května, č.p. 1043, 549 41 Červený Kostelec. Informace: Dagmar Kadlecová, +420 777 766 776.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střet srny s autem

Hradečtí hasiči jsou mistry republiky ve vyprošťování u dopravních nehod.
14

Hradečtí hasiči jsou mistry republiky ve vyprošťování u dopravních nehod

Lupiče lákala odstavená auta, vloupal se do nich rozbitým okénkem

Nové Město nad Metují - Dvě krádeže, při kterých se zloděj vloupal rozbitým okénkem do aut a vykradl je, nyní šetří policie. 

OBRAZEM: Místo náklaďáku helikoptéra

Pec pod Sněžkou - Vrtulník pomáhá stavařům při dopravě stavebního materiálu na trasy, které se v Krkonoších opravují, především jde o úsek mezi Růžovou horou a Sněžkou. Jinak než letecky se tam materiál dopravit nedá. 

Milenci v Adršpachu už jsou zase čistí

Adršpach - Poprask, který před třemi týdny způsobil nápis "21. srpen FŮJ" na skalním útvaru Milenci v Adršpašských skalách, ukončili v pondělí místní horolezci.

Vítězem pátého kola je Petr Drašnar

Náchod – Vítězem pátého kola TIP ligy Náchodského deníku se stal Petr Drašnar z Náchoda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT