„Zatloukala jsem hřebík, skládala jsem kostku, malovala a říkala básničku. Potom jsem dostala dárky," pochlubila se ve čtvrtek Viktorka Žďárská, která v červenci oslaví šesté narozeniny. Spolu s rodiči se přišla zapsat do Nové třídy Masarykovy školy.

Tato nově vzniklá třída s nižším počtem žáků nabídne dětem nejen individuální přístup, ale i slovní hodnocení a projektovou výuku.

„Zájem rodičů o Novou třídu předčil naše očekávání," uvedla zástupkyně ředitele Jana Žaludová. Dodala, že zápis škola připravila takový, aby děti do třídy vstupovaly bez obav, s důvěrou a v psychické pohodě. „Proto jsme jim přichystali vícero aktivit, aby si mezi nimi mohly vybrat. Sledovala jsem při tom, zda jsou praváci či leváci, hovořila jsem s nimi a tím mohla posoudit, jak jsou na tom s řečí a zda je potřeba něco logopedicky docvičit," popsala zástupkyně ředitele.

Tímto způsobem bylo možné při běžné aktivitě zjistit vše potřebné a nebylo nutné děti zkoušet například z geometrických tvarů nebo počítání.

„Novou třídu jsme si vybrali, protože bychom rádi pro naši dceru to nejlepší, aby byla šťastná, spokojená a usměvavá, aby se učila s lehkostí, zapálením a nadšením, aby se učila sama pro sebe a uměla si najít v životě svůj směr," vysvětlila důvody výběru Karolína Žďárská, maminka Viktorky.

Výuka v Nové třídě bude od září probíhat jak projektově, tak se budou využívat Montessori pomůcky, z nichž některé byly u zápisu.

Zápisy do prvních tříd se konaly včera a ve čtvrtek ve všech náchodských základních školách. „K zápisu se mělo dostavit 214 dětí s trvalým pobytem v Náchodě, které do konce srpna letošního roku dovrší šesti let a další děti z okolních obcí, které nezřizují základní školu. Mezi ně patří Kramolna a Vysokov," uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

K zápisu také mělo přijít 45 dětí, kterým byl v loňském roce udělen odklad školní docházky. „Celkově se náchodské školy chystají otevřít jedenáct až dvanáct prvních tříd," dodala mluvčí.