VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelé si místo za katedrou vyměnili s žáky

Velké Poříčí - K svátku Dne učitelů dostali žáci z místní základní školy příležitost vyzkoušet si, jaké to je stát za učitelskou katedrou a nebo řídit chod školy. Jednodenní zkušenost ukázala, že to není tak jednoduché.

1.4.2014
SDÍLEJ:

ŠKOLÁCI POCHOPILI, že stát za katedrou zas není tak jednoduché, jak si mysleli. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

„Sedět na pozici ředitele bylo dost těžké, ale zvládl jsem to. Určitě bych nechtěl být ředitelem na žádné škole, nebavilo by mně to, je to strašná nuda a nezáživné papírování. Sedět celý den za stolem a hrabat se v nesmyslných papírech, tak to není nic pro mně," zhodnotil pozici ředitele školy Šimon Mach.

Zjistili, že učit není jednoduché

Všichni školáci, kteří si vyzkoušeli roli učitelů, byli spokojení a snažili se svou roli zvládnout s plným nasazením. Na konci vyučování si ale oddechli a do učitelské profese se nikdo z nich nepohrne.

Na jejich výkony dohlíželi inspektoři, kterými byli rovněž žáci školy, a jejich snahu hodnotili.

„Bylo zajímavé sledovat, jak se s tím někteří poprali. Většina to ale zvládala. Našli se ale výjimky, kde to byla docela katastrofa. Děti nové kantory poslouchaly, ale zase byly extrémy, že si vyučující nedovedli zjednat pořádek, vůbec s nimi nemluvili a děti jim potom lezly po lavicích a dělaly si, co chtěly. Ale jinak to bylo dobrý a užili jsme si to," shrnuli výkony alternativních učitelů Tomáš Horáček, Jakub Slezák a Jan Hubka, kteří zastávali roli inspektorů.

Jak se ke své nové roli stavěli „jednodenní" učitelé, namátkově kontrolovalo i vedení školy. „Škola pořádá každoročně ke Dni učitelů a výročí J.A.Komenského projektový den „Škola naruby". To učitelé přenechají výuku žákům, aby si také vyzkoušeli, co taková práce s dětmi obnáší. Žáci z osmé třídy se postavili za učitelské katedry a předváděli, jak si představují výuku podle sebe," popsala akci zástupkyně ředitele Jana Vitverová.

Cílem je, aby se školáci naučili vystoupit před dětmi, komunikovali s nimi a dokázali si získat autoritu a pozornost. Devátá třída dělala kontrolní orgán, inspektory a vedení školy. Jejich úkolem bylo spravedlivě ohodnotit jednotlivé přístupy k žákům. „Průběžně jsme na výuku dohlíželi také my, ale hodnocení je těžké. Úspěchy byly střídavé. Někdo se snažil, ale nebylo to ono, jiný měl naopak přirozenou autoritu a šlo mu to samo. Takový žák už to má v sobě," poznamenala zástupkyně a dodala: „Jsme rádi, že si to vyzkoušeli. Poznali, co to obnáší zvládnout plnou třídu neposedných dětí."

Všichni školáci byli spokojeni a líbilo se jim to. I přesto se žádný zájemce, který by chtěl dělat učitele, nenašel. „Doufáme, že to ale po prožitých zkušenostech pochopí a naši práci ocení a možná se budou snažit být i hodnější," přála by si Jana Vitverová.

Svátek si užili i učitelé

Před obědem se ještě všichni sešli na chodbě školy, kde se konalo vyhodnocení celého dne. To dopadlo dobře a nikdo v roli učitele úplně nezklamal, i když mu to třeba nešlo podle jeho představ.

Školáci ukázali, že nezapomněli ani na své učitele a k jejich svátku jim předali alespoň květinu.

Autor: Jiří Mach

1.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení