VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ukazují, jak se budovaly zítřky

Náchod /FOTOGALERIE/ -  Mixéry a vysavače, které používaly ženy snad v každé domácnosti, starý fotografický přístroj Flexaret, kotoučový magnetofon, rozhlas po drátě, horské sluníčko nebo přístroj s typickým oranžovým balónkem, kterým lékaři měřili tlak.

4.2.2013 1
SDÍLEJ:

NA VÝSTAVĚ v náchodském muzeu jsou k vidění i předměty, které provázely všední život v letech 1948-1989. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Dnes už si na ně lidé vzpomenou maximálně tak při zhlédnutí nějakého filmu z období socialismu. Skončily v lepším případě na půdách, v horším na skládkách. Dřív to vše však byly předměty, které provázely každý den.

Nahlédnout do každodenního života obyčejných lidí za socialismu v letech 1948 až 1989 nyní mohou návštěvníci multimediální výstavy nazvané „Jak jsme budovali (ne)šťastné zítřky". Začala v pátek v Regionálním muzeu v Náchodě na Masarykově náměstí a potrvá do konce března.

„Zaujalo mě, že tady na fotografiích poznávám lidi, se kterými jsem dříve pracoval," zavzpomínal jeden z návštěvníků Jaroslav Faltys. Zastavil se i nad vystavenými předměty: „To je součástí mého mládí. Támhleten mixérek, to si pamatuji, když ho maminka přinesla poprvé jako novou věc, jak jsem to obdivoval. To bych tipl, že to bylo tak v padesátém třetím roce."

Návštěvníci se mohou zastavit třeba i u výstřižků z Rudého práva, které psalo o tom, že v Hronově zvítězila tamní přádelna v soutěži textilních závodů a roste tam nejmodernější tkalcovna v socialistické republice, nebo u fotografií davů na náchodském náměstí v únoru 1948 či fotografií ze sklizní. Na to vše dohlíží podobizna prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.

Dále život připomínají figuríny oděné do dobového oblečení včetně mladé pionýrky či hračky, s nimiž si hrál kdejaký dnešní dospělák. Některé z nich si přitom udržely kvality a pochází od významných designérů. Dobu ilustrují také „bruselská" křesílka z 60. let. Za zmínku stojí i exponát obří propagandistické malby od náchodského výtvarníka Karla Hýbla, který v roce 1948 vyměnil tvorbu náboženských motivů za angažovanou grafiku a malbu.

Výstavu pracovníci muzea připravili tak, aby zaujala širokou škálu návštěvníků včetně školních skupin. Zájemci mají možnost oživit si vzpomínku na dobu socialismu pomocí audiovizuálních, hmotných, písemných a obrazových prostředků a exponátů. Ti mladší se pak mohou s tímto obdobím seznámit, neboť už je pro ně mnohdy vzdálené.

„Nemá za cíl dobu hodnotit, ale spíše ji prezentovat tak, aby si návštěvník, který socialismus nezažil, mohl vytvořit vlastní názor na to, jak se v socialistickém Československu dříve žilo," říká ředitel muzea Petr Landr.

Přibližují všední osudy

Namísto textů z učebnic o době socialismu jsou na výstavě prezentovány také různé osudy lidí žijících za socialistické éry šťastně i nešťastně. „Nebylo naším cílem upozorňovat na významné osobnosti, které bojovaly s režimem. Spíše naopak ukazujeme medailonky lidí, kteří se radovali z toho, že si pořídili nový automobil a neřešili Kubánskou krizi, zkrátka lidi, kteří v té době žili, měli své starosti související s dětmi, s prací, kteří žili normálním životem," vysvětluje Landr.

Výstava je doplněná o slovníček komunistického Československa s hesly jako Tuzex, pracovní sobota, melouch či kádrový posudek. Návštěvníci si také mohou porovnat ceník zboží a služeb z roku 1989 se současností. V rámci výstavy je možno zhlédnout krátké dokumentární filmy.

Autor: Pavel Bednář

4.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení