Michal Burget se zabývá nejen olejomalbou, ale i grafikou a kresbou. „Přecházím plynule z jednoho do druhého, protože když člověk dělá jednu techniku dlouho, potřebuje se odreagovat," vysvětluje. „Je to úplně jiná práce, když vezmete štětec do ruky, nebo když pracujete s plechem," dodává umělec, jehož obydlí zdobí nespočet obrazů, které patří do fantaskního realismu. Každý v nich vidí to, co mu představivost dovolí. „Vzrušuje mě kontrast přírody a podivného objektu. Kdybych měl malovat pouze přírodu, to mě nebere. Potřebuji tam mít nějaký rozpor," prozrazuje. Malování se věnuje asi pětadvacet let a přiznává, že v tomto oboru není lehké se prosadit a uživit. 

To, že mohl nejen svá díla, ale i prostory, ve kterých vznikají, ukázat veřejnosti, přivítal s nadšením. „Myšlenka je to výborná. Jen škoda, že se o akci mezi lidmi moc nevědělo," lituje Michal Burget.

Přesto několik zájemců do malého domku naproti základní škole trefilo. „Je to úžasná akce a hlavně velká zkušenost pro naše děti. Vidí, jak obrazy vznikají," říká Jitka Klímová, která přijela až ze Suchého Dolu.

Do ateliéru Michala Burgeta zavítala i Irena Rutarová z Police nad Metují, která také zkouší malovat, i když prozatím jen amatérsky. „Navštívili jsme s dětmi více otevřených ateliérů a v každém jsem mohla načerpat inspiraci a zeptat se na to, co mě zajímalo," uvádí mladá maminka.

Jen nedaleko domku malíře Michala Burgeta měl otevřené dveře své dílny i řezbář Lubomír Zeman. Ve vilce, která má v sobě uměleckého ducha už po předchozím majiteli, ukazoval, jak z kusů voňavého lipového dřeva vznikají betlémy a jednotlivé figurky. „Výrobě betlémů se věnuji už asi jedenáct let. Přivedl mě k tomu můj otec, který je také vyřezával, a zřejmě jsem to po něm podědil," uvádí usměvavý řezbář. Zároveň přiznává, že ho k této činnosti donutila i finanční krize. „Zkusil jsem to. První výtvory byly všelijaké, ale postupně jsem se zdokonaloval, pracoval lépe a rychleji," uznává skromně.

Betlémy také vystavuje. Jeho největší, který postupně vyráběl šest let, měří tři metry a dvacet centimetrů. Skládá se ze staré židovské čtvrti v Náchodě, která se nacházela za radnicí, nejstaršího náchodského kostela ve Starém Městě, najdete v něm i statek z 19. století, Rybárnu, Karlovo náměstí či zámek. Vše podle dobových obrázků.

Den otevřených ateliérů uspořádalo Středisko amatérské kultur y Impuls v Hradci Králové. Cílem je vytvořit tradiční a vyhledávanou akci, která bude atraktivní pro návštěvníky a přínosná pro umělce.