„Nechci nikterak čpět síru na úředníky, neboť jsem si byl vědom rizika provozování klubu. Došla jim už ale trpělivost a zavřeli nám to. Nemám jim to za zlé, naopak jim děkuji, že byli tak trpěliví a nechali klub navzdory nedostatkům fungovat,“ říká provozovatel klubu Stanislav Pitaš.

Hlavním kamenem úrazu, která byla tou poslední kapkou, byla chybějící vzduchotechnika.

„Ventilátory, které byly donedávna dostačující už dostačující nejsou a nevhodné jsou i skladové prostory. Zdá se mi to jako úplná blbost, že nemohou být prázdné sudy od piva a lahví vedle plných sudů a lahví,“ kroutí hlavou nad některými předpisy hygieny, které postrádají selský rozum.

Když minulý týden na sociálních sítích trochu po švejkovsku konstatoval „Tak nám zavřeli klub Eden“, a stál před otázkou, jestli je na čase jednu fajn životní etapu etapu uzavřít a začít se připravovat na důchod, zvedla se během chvíle ohromná vlna podpory. „Ani ve snu mě nenapadlo, že klub má takové množství příznivců,“ byl signatář Charty 77 příjemně zaskočen podporou lidí, kteří hned začali vymýšlet, jak získat potřebných 300 tisíc na klíčovou vzduchotechniku.

„Že by 300 mániček nedalo po tisícovce,“ reagoval na facebooku Milan Sokolíček za skupinu nejčastějších návštěvníků klubu. „Přidám půlku rouškovného, ať to státní rozhazování má nějaký hlubší smysl,“ našel Josef Šritr možnost jak užitečně využít navržený příspěvek pro důchodce.

Že se nejednalo jen o mlácení prázdné slámy se ukázalo během necelých tří dnů. V pondělí odpoledne byl založen transparentní účet a za necelých 16 hodin se vybraná částka vyšplhala na 52 tisíc korun a do včerejšího odpoledne poslalo na podporu klubu více než 70 dárců bezmála 180 tisíc korun. Mnozí z nich připojili i vzkazy typu „Ať Eden žije dál“ či „Na big beat“.

„Peníze se použijí na rekonstrukci klubu, aby vyhověl požadavkům patřičným úřadům. Tak velkou podporu klubu jsem opravdu nečekal a lidé mne přesvědčili, že to dáme. Doufám, že koncert Krausberry v pátek 24. října bude už opět v klubu,“ věří Stanislav Pitaš, že se Eden opět stane hudebním rájem.