Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uplynulo dvaadvacet let od sametu

Náchodsko - Uplynulo dvaadvacet let od události, která zcela změnila dějiny naší republiky. Pamětníci časů „temně” minulých jistě na 17. listopad 1989 a následné změny vzpomínají zcela jinak než současní studenti a mládež, kteří plně využívají veškerých možností dnešní demokratické doby.

18.11.2011 1
SDÍLEJ:

Položením květin, zapálením svíček a tichou vzpomínkou uctili starosta města Náchod Jan Birke a místostarostové Tomáš Šubert a Drahomíra Benešová památku událostí 17. listopadu 1989.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Včerejší státní svátek, jenž je symbolem boje za svobodu a demokracii, uctili v mnoha městech našeho regionu. Nejinak tomu bylo i v Náchodě, kde starosta Jan Birke a místostarostové Tomáš Šubert a Drahomíra Benešová položili květiny a zapálili svíčky u památníku Obětem komunismu a u sousoší Nejsvětější Trojice na Masarykově náměstí.

„Mrzí nás, že jsme se tohoto pietního aktu zúčastnili sami, ale je třeba si tyto události připomínat,” uvedl starosta Jan Birke. „Žijeme v demokracii, v nových možnostech, a přestože řada lidí má poslední dobou s tímto systémem problém, máme všichni stejné šance a možnosti,” řekl starosta s tím, že jaký život povedeme, taková bude i demokracie a celkový obraz státu.

„To, že lidé nepřišli vzpomenout, je buď známkou jejich spokojenosti, nebo brzy zapomínají a jsou k těmto věcem liknaví. Myslím si, že pokud je jistým způsobem klid, tak je to také dobře,” řekla Drahomíra Benešová.

Jak se dívá na uplynulých dvaadvacet let Jiří Škop, místostarosta Police nad Metují? Pod co by se podepsal a co by nejraději škrtl?

Podepsal by se pod „zvonění klíčů”

„Podepsal bych se právě pod to zvonění klíčů v roce 1989, a nikdy mě nikdo nepřesvědčí o tom, že za komunistů bylo lépe! Nepodepsal bych se pod opatření a lži, skrze které si vládní strany některých vládních uskupení kupovaly voličské hlasy či voličskou věrnost, a jejichž plody sklízíme již dnes, a budeme sklízet ještě řadu let,” je přesvědčen Jiří Škop.

Největším plusem je podle něj postupné uvědomování si svobody v každém člověku, a dále i správné chápání situace, kdy každý má vedle svých nezadatelných práv i určité povinnosti, bez jejichž plnění dochází k destrukci demokracie a k nastolování anarchie.

„Největším mínusem je nedostatek etiky a morálky v jednání lidí mezi sebou, bující závist, nepřejícnost, pomlouvačnost, a snadné vítězství lži a výmluv, které uvnitř společnosti dusí její vývoj a neposouvají naši republiku tím správným směrem,” zakončil polický místostarosta, který dle svých slov nepřestává věřit, že „jednou budem dál”.

Podle Jana Holého, kulturního referenta Městského úřadu České Skalice, bylo největším kladem změn po sametové revoluci v listopadu 1989 celkové uvolnění společnosti. „Najednou můžeme cestovat bez složitého schvalovacího procesu úřadů, můžeme veřejně říkat, co si myslíme,” uvedl Jan Holý.

Podle jeho názoru se ale z lidí postupně vytratila jakákoliv morálka a odpovědnost. „Politici nahoře berou peníze, o kterých se většině národa ani nezdá a přitom ještě kradou zleva doprava. Momentálně vůbec nevím, koho bych šel volit. Nevadí mi utahování opasků, opravdu je potřeba šetřit. Vadí mi ale, že to všechno zaplatíme my dole a ti nahoře se tomu jen smějí!” prohlásil kulturní referent českoskalické radnice.

Mínusem je placené dětské zdravotnictví

„Vyškrtla bych náhražky z potravin, které se tu hodně rozšířily a s dalším zvyšováním DPH ještě víc rozšíří, už to není vůbec k jídlu! Dalším mínusem jsou placené zdravotnictví hlavně pro děti a nedostatek školek,” uvedla Lenka Vernerová, mladá maminka na mateřské dovolené z Police nad Metují, které se dále nelíbí, že se z vězení staly „penziony”.

„Zavedli jsme nové slovo „nepřizpůsobiví” a je do nebe volající, že obyčejní občané makají a tito nepřizpůsobiví se jen vezou na státních příspěvcích,” myslí si Lenka Vernerová. (reh, sýk)

18.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení