VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředníci se opět vzdálí od občanů. Občanský průkaz nezhotoví všude

Náchodsko - Avizované zjednodušení jednání s úřady a přiblížení se úředníka k občanovi, které slibují vlády od devadesátých let, nadále předvádí svůj pravý opak.Nemilé překvapení o kterém se moc nemluví, čeká na občany menších města a obcí, kteří si budou chtít od dnešního dne nechat zhotovit nový občanský průkaz.

1.12.2011
SDÍLEJ:

O občanské průkazy mohli včera lidé v Polici nad Metují žádat naposledy. Jak uvedla matrikářka Dagmar Hambálková (vpravo), této možnosti využilo dvakrát více lidí než obvykleFoto: DENÍK/ Věra Sýkorová

Ještě30. listopadumohli žadatelé zajít na matriku, kam stačilo přinést fotografii, vyplnit žádost a nový občanský průkaz si zde pak i vyzvednout. Tuto službu budou ode dneška zajišťovat jen obce s rozšířenou působností: to znamená v Náchodě, Broumově, Jaroměři a Novém Městě nad Metují.

I na těchto místech ale situaci už za dva týdny zkomplikuje odstávka systému, kterou si vyžádá počítačové propojení databází cestovních dokladů a občanských průkazů. Zhruba od poloviny prosince do konce roku si tak nebude nikdo moci zažádat o vydání nového OP. Odstávka je nezbytná kvůli naplnění novely zákona o občanských průkazech. Ta vstupuje v platnost od 1. ledna 2012 a k elektronicky čitelným pasům, které se v České republice vydávají od roku 2006, přibudou tak od Nového roku také občanské průkazy opatřené čipem.

Na světě je tak další krok, který občanům komplikuje komunikaci s úřady. „I když se nám to nelíbí, tak s tím nic dělat nemůžeme. Stejně veškerý hněv naštvaných občanů padne na naše hlavy,” očekává kritiku starostka Hronova Hana Nedvědová.

Vrásky na čele tato novela dělá i vedení hronovského Domova odpočinku ve stáří Justynka.

„Prozatím nevíme jak budeme tuto situaci řešit, jelikož v našem zařízení je většina obyvatel imobilních a nedovedu si představit jak budeme s těmito lidmi cestovat do Náchoda, čekat ve frontě a jak si to úředníci představují s focením u nepohyblivých jedinců, které jeden člověk nezvládne a zdejší personál je natolik vytížen, že není možné zajišťovat větší doprovod,” vyjmenovává komplikace ředitelka Justynky Jitka Ansorgová.

„Doposud jsme to řešili tak, že v případě potřeby přišel fotograf do Justynky a klienta nám vyfotil třeba na vozíku, nebo na posteli a na matriční úřad jsme to měli pár kroků, kde nám doklady ochotně vyřídili. Na této novele je vidět, že vláda ani poslanci takto daleko nad zákony nepřemýšlejí a schvalují nesmysly, které obyčejným lidem ztrpčují život,“ neskrývá rozhořčení ředitelka Ansorgová.

Ani občanům se další „klacek pod nohy” pochopitelně nelíbí. „Jak bude dále úřednická byrokracie pokračovat? Za chvíli budeme jezdit za úředníkem do Hradce Králové, nebo snad až do Prahy, aby si tam mohli vytvořit nová pracovní místa a snížit tak nezaměstnanost pro známé,“ pronesla rozlobeně žena středních let čekající na konci listopadu na vyřízení žádosti o nový občanský průkaz. (jim)

1.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní nehoda dvou osobních automobilů v Jaroměři.

Zaparkoval nárazem do auta a lampy

Přišli: M. Malý (vlevo stojí), po jeho levici M. Hofman, J. Mach (vlevo sedí), S. Polomský (uprostřed sedí) a J. Macháček (vpravo sedí). Děkovali předseda KFS V. Andrejs (vpravo stojí), předseda OFS P. Vítek (uprostřed stojí) a místopředseda OFS P. Vokál.

Rodina fotbalových osobností má nové členy

Sloup šel k zemi, náraz neustál

Lhota pod Hořičkami - Profesionální hasiči ze stanice Jaroměř zasahovali v pátek 8. prosince před polednem u dopravní nehody v části Světlá.

Hronovské hokejisty nevzkřísila ani trenérská rošáda

Náchodsko - Dalšími zápasy pokračovaly v neděli krajské hokejové soutěže.

Auto skončilo na střeše v potoce

Jívka - Osobní automobil skončil v neděli okolo poledne mimo komunikaci na střeše v potoce.

Hokej v regionu: Choceň porazila lídra v prodloužení

Východní Čechy - Krajské hokejové ligy na Pardubicku a Královéhradecku pokračovaly dalším kolem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT