VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úroveň čekáren na nádraží na Náchodsku se různí

Náchodsko - Nádražní čekárna. Toto sousloví vyvolává v mnoha lidech odpor. Lidé si obvykle vybaví špinavou místnost plnou bezdomovců a špíny.

24.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucei

S tím ale nesouhlasí majitel čekáren, České dráhy (ČD). „Bezdomovci a podobná individua se obvykle objevují v odbavovacích halách a ne přímo v čekárnách.


Většina železničních nádraží v náchodském okrese má pro cestující k dispozici čekárnu. Ne všechna tato zařízení jsou v ideálním stavu a jsou mnohdy doplněna starým mobiliářem. Cestující, kteří čekají na svůj spoj na nádraží v Náchodě, se převážně soustřeďují do prostoru u výdejny jízdenek, protože čekárna na prvním nástupišti je z technických důvodů uzavřena. Ve vestibulu jsou kovové židle, ale je jich poměrně málo. Zejména mládež proto k sezení hojně využívá parapety oken. Také zde se čas od času zdržují bezdomovci, ale ne ve větší míře než na jiných nádražích, která je přitahují jako příslověčný magnet. Právě včera však Deník na jednoho z nich na nádraží narazil. „Já jsem na nádraží každý den, ale v jeho budově se moc nezdržuju když není zima. Většinou jsem venku nebo u kiosku,“ řekl nám Pepa, který žije na ulici už patnáct roků.


Zatímco náchodské nádraží se nemůže příliš chlubit kulturním prostředím pro cestující veřejnost, zcela naopak je tomu v Červeném Kostelci. Tam prošla budouva rozsáhlou kompletní rekonstrukcí a nabízí prostory pro cestující, které mohou na jiných místech okresu jenom závidět. Nádraží nabízí čistou a vkusně upravenou čekárnu s automatem na kávu. Také venkovní prostory jsou ve velmi dobrém stavu. S bezdomovci žádné problémy nejsou, protože se nádraží nalézá poměrně daleko od centra města a jeho součástí není restaurace.


Železniční stanice v České Skalici by potřebovala celkovou rekonstrukci jako sůl. Omšelá budova, občas rozbité sklěné výplně u hlavního vchodu nejsou moc dobrou vizitkou. I když je přes noc čekárna zavřená, jednu dobu hned brzy z rána tu přespával jeden z místních bezdomovců. Cestující si stěžovali na zápach, který v čekárně panoval. „Já chápu, že se člověk může dostat do svízelné sociální situace, ale řešením určitě není přespávání na nádraží. Kromě toho ten zápach je docela hrozný,“ uvedla Marie Malíková, která jezdí do České Skalice za prací vlakem z Jaroměře. V čekárně je teď cedule, která vymezuje pobyt v čekárně v závislosti na platný cestovní doklad.


Současný trend jak u nás, tak obecně v Evropě, je nahrazovat čekárny buď místy na čekání v halách stanic, v přístřešcích na nástupištích, nebo čekáním v bistru nebo v restauraci,“ řekl Deníku Petr Šťáhlavský z tiskového odboru ČD. Počet čekáren obecně klesá a do budoucnosti lze očekávat, že z našich nádraží klasická čekárna postupně zcela zmizí. Náhradou mají být čekárenské zóny. Špinavé a nebezpečné okolí nádražních budov je problémem i v jiných státech, ale na Západě už několik let za pomoci policie a vyhlášek proti bezdomovcům bojují. „Naší snahou samozřejmě je dostat problémové lidi z nádraží,“ uvedl Petr Šťáhlavský. S vykazováním těchto osob ze stanic pomáhá policie, lidé se na nástupištích stále bojí. O sebe i o své osobní věci. Tam, kde to jen trochu lze, se ČD snaží uzavírat prostory alespoň na noc. „Zahájili jsme projekty modernizací stanic, jež mají eliminovat místa, která by byla zajímavá pro bezdomovce. Například odstranění lavic, na kterých lze spát, odstranění nejrůznějších architektonických prvků umožňujících posedávání, polehávání, spaní a podobně,“ doplnil Šťáhlavský.

(hyš, ška)

24.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení