Důvodem pro vyhlášení konkurzů na ředitele škol, kteří k 1. lednu 2012 byli ve funkci více než šest let, je novela školského zákona. Podle ní bude nově ředitel školy jmenován na vedoucí pracovní místo zřizovatelem na základě vyhlášeného konkurzního řízení na období šesti let.

„V Náchodě se tato situace týká jedenácti školských zařízení, mezi které patří základní školy Komenského a Masarykova a také menší školy v městských částech Babí, Běloves a ve Starém Městě," informovala tisková mluvčí radnice Nina Adlof.

Jak dodala, počet mateřských škol je totožný. Řadí se mezi ně školky Myslbekova, Alšova, Vítkova, Vančurova a Komenského. Výběrové řízení se rovněž týká Střediska volného času Déčko.

Uchazeči o tyto ředitelské posty předvedou postupně své kvality a plány před výběrovou komisí, kterou tvoří nejen starosta města Jan Birke, ale i místostarostka Drahomíra Benešová, vedoucí odboru sociálních věcí a školství Pavel Schuma, zástupci za krajský úřad a za českou školní inspekci či zástupci jednotlivých škol a školských rad, což se týká pouze škol základních.

„Mě osobně budou zajímat především koncepce a vize jednotlivých uchazečů o budoucím rozvoji a fungování škol," sdělil starosta Jan Birke.

Jednou z těch, kterých se toto výběrové řízení týká, je i ředitelka MŠ Vítkova Blanka Posnarová. Ta se domnívá, že novela zákona je postavena i proti dobrým ředitelům.

„Zákon by měl být takový, aby bylo možné ředitele v případě nespokojenosti klientů z funkce odvolat, ale proč dělat konkurzy tam, kde vše klape a rodiče jsou spokojení," uvedla Posnarová s tím, že výběrové řízení je sice velmi stresující, ale své plány do budoucna má předem pečlivě připravené.

Výsledky, o nichž rozhodne rada města, by měly být známy koncem tohoto měsíce.