Domovský klub už letos úspěšně reprezentovala na Mistrovství republiky juniorů v plachtění v Křižanově, kde v ženské kategorii obsadila třetí příčku.

„Mohlo to být lepší, ale částečně jsem si to v několika disciplínách pokazila sama. Ale i tak jsem s výsledkem spokojená. Podmínky byly dobré a na Vysočině se létalo dobře, i když občas bylo takové počasí, že nás většina skončila v poli. To bylo nepříjemné, ale zvládlo se to. Odlétalo se devět disciplín, což se málokdy povede. Užila jsem si to a nabrala další zkušenosti," okomentovala mistrovství republiky juniorů Klára Teichmannová.

Dnes začíná mistrovství světa
Mistrovství světa v Dánsku začíná dnes, ale jak prozradila, odjela už o týden dříve, aby si mohla ještě něco natrénovat. Je prý potřeba něco odlétat a seznámit se s terénem.

„Jsem zvědavá, jak se tam bude létat, ale myslím si, že podmínky moc ideální na plachtění nebudou. Je to blízko od moře, tak bude vlhký vzduch a všude jsou roviny. Bude asi foukat nevyzpytatelný vítr. Problémem bude, že se bude létat mezi dvěma dopravními letišti, a tak bude i málo prostoru k manévrování. To se bude muset dost hlídat. Když se vlétne do vzdušného prostoru dopravního letiště, tak to automaticky diskvalifikuje disciplínu," popsala Teichmannová.

Za reprezentaci České republiky bude létat devět žen a ve třídě s Klárou budou tři. V týmu bude létat s Petrou Papežíkovou a Pavlínou Horáčkovou. Obě to jsou prý zkušené závodnice, které už mají několik velkých závodů za sebou. Moc se těší, a to nejen na létání, ale prý i na to, že pozná novou zemi. O Dánsku totiž slyšela, že to je krásná zem, a tak je zvědavá.

Na závodech bude, jak očekává, veliká konkurence. Sjedou se tam nejlepší plachtařky z celého světa. V její třídě jich bude létat sedmnáct.

„Je to moje první mistrovství světa. Létala jsem zatím jen na mezinárodních závodech, i když byly také dobře obsazené špičkovými piloty, ale na mistrovství ještě ne. Celá komunikace na takovýchto závodech probíhá v angličtině, tak ji musím ještě pořádně procvičit. V českém týmu ale budeme komunikovat rodným jazykem a budeme spolupracovat. Na těchto závodech se vyhlašuje jak tým, tak i jednotlivci. Je to proto, když náhodou jedné disciplína nevyjde, tak aby to nepocítil celý tým na umístění," vysvětlila Klára Teichmannová.

O umístění nechce spekulovat
O umístění nechce předem spekulovat, ale kdyby se dostala do první poloviny, bylo by to prý bylo super. Vzhledem k tomu, že v Dánsku bude světová špička, nechce si dávat velké naděje. Určitě to prý bude těžké, ale také půjde o další velkou zkušenost, která ji posune dál.

Mistrovství světa končí 15. srpna, v tentýž den, kdy ve Velkém Poříčí začínají Orlíkovské přeháňky, ale ani ty si prý nenechá ujít. „Letos budu na Orlíkovských přeháňkách také létat. Přijedu ale až po jejich zahájení, tak jeden nebo dva dny za mě někdo poletí, asi můj otec. Myslím, že to bude po mistrovství světa takové oddychové létání," dodává Klára Teichmannová.⋌