Cílem jízdy desítek traktorů bude hranice s Polskem, kde se potkají s polskými kolegy. Protest organizuje Okresní agrární komora Náchod. Policie o čtvrtečním protestu ví, bude ho monitorovat a dohlížet na dodržování pravidel silničního provozu. Lze předpokládat, že se budou tvořit kolony. „Nechceme blokovat dopravu, ale poukázat na problémy, které se týkají všech,“ vzkazují zemědělci národu.

Zemědělci mají několik srazových míst. Tak například farmáři z Broumovska a Policka mají sraz v 9:15 u kruhového objezdu na výjezdu z Polici nad Metují ve směru na Náchod, kam také budou společně pokračovat. Traktory ověšené českými vlajkami pojedou tzv. Petrovickými zatáčkami na Hronov a odtud dále až k hraničnímu přechodu. „V Náchodě-Bělovsi stroje postupně zastaví v pravém jízdním pruhu. V 10 hodin přijede předseda Regionální agrární komory KHK Jiří Černý, který se zde setká se zástupci zemědělců z Polska," uvedla Rita Pernicová z Agrární komory Náchod.

Radim Vajsar přidělává na traktor vlaječku. K plánované cestě na protest zemědělců nakonec nedošlo. Ve čtvrtek se ale už chtějí připojit.
VIDEO: Špona v oku zabránila traktoristovi vyrazit protestovat do Prahy

Z Martínkovic na Broumovsku vyrazí ku Náchodu nejméně tři červené traktory. Jaroslav Šafář se rozhodl teprve ve středu odpoledne, že se k protestu zemědělců přidá. „Jsem naprosto apolitický člověk a hodně mi vadí, že se na tom zviditelňují soudruzi politici," říká s tím, že pondělní demonstrace v Praze byla v tomto směru ukázková. V tom vidí velký rozdíl například mezi námi a sousedním Polskem, kde zemědělci jsou na silnicích vidět už delší dobu. „Byli jsme předminulý týden podpořit náš stav v Polsku na poměrně velké demonstraci a tam to má úplně jiné grády," říká.

Vzhledem k tomu, že se protestů zúčastní i zemědělci od Bohuslavic či Nahořan, tak na možné komplikace v dopravě v souvislosti s výjezdem traktorů upozorňuje řidiče i novoměstská radnice. „V souvislosti s nájezdem techniky (předpokládá se cca 50 vozidel zemědělských strojů) mohou i v Novém Městě nad Metují v dopoledních hodinách vzniknout krátkodobé dopravní komplikace. Situace bude monitorována Městskou policií i PČR."

Proti čemu budou zemědělci 22. února protestovat?

Nosným tématem demonstrace jsou protesty proti Evropské komisi, která podle názoru nespokojených zemědělců ztratila zpětnou vazbu s každodenní realitou života. „Chceme řešit hlavní tři priority, u nichž věříme, že je široká shoda napříč zemědělci," říkají zemědělci. Ve zkratce se jedná o protest proti Green Dealu, administrativní náročnosti hospodaření a byrokratických tlaků (zemědělci dnes musí plnit téměř 400 administrativních povinností) a proti bezcelním dovozům zemědělských komodit na území EU, kde zemědělci nemusí dodržovat shodné podmínky hospodaření.

Protest rolníků v polském příhraničním městě Kudowa-Zdrój v pátek 8. února.
Nespokojení rolníci v Kudowě-Zdrój protestují. Do boje vyjeli s traktory

„Chceme zkrátka hospodařit bez nadměrných a nesmyslných byrokratických požadavků. Chceme také ochránit trh před produkty, které jsou vyrobené bez respektování podmínek pro zemědělce ze zemí EU a prodávat za ceny, které pokryjí výrobní náklady a mírný zisk, abychom měli za co zlepšovat podmínky pro chovaná zvířata, udržovat pestrost krajiny a chránit životní prostředí," chtějí se domoci základních podmínek pro úspěšné a udržitelné zemědělské podnikání, které bude atraktivní i pro mladou generaci a bude zdrojem kvalitních a bezpečných potravin.

Odkud a kam pojede zemědělská technika:

Cílem je hraniční přechod v Bělovsi, kde by se protestující zemědělci měli v 10 hodin setkat se svými polskými kolegy.

Vyrážet se bude po trasách:

Broumov – Police nad Metují – Hronov – Náchod – Kudowa-Słone
Žďár nad Metují – Hronov – Náchod – Kudowa-Słone
Jaroměř – Dolany – Česká Skalice – Náchod – Kudowa-Słone
Nahořany – Náchod – Kudowa-Zdrój,
Bohuslavice – Nové Město nad Metují – Náchod – Kudowa-Słone