VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Územní řízení na hypermarket na místě Tepny se opět rozeběhlo

Náchod - Územní řízení na výstavbu hypermarketu a parkoviště na místě někdejší Tepny v Náchodě se opět rozeběhlo. O tématu diskutovali na svém pondělím jednání i náchodští zastupitelé.

23.9.2015 6
SDÍLEJ:

Místo po zbourané textilce Tepně.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Jeden z nich Jan Ježek na pokračování územního řízení své kolegy upozornil. Uvedl též, že se domnívá, že investor v projektu žádné větší změny, které požadovali například odpůrci stavby v podobě, jak je navrhována, neudělal. „Doufal jsem, že se investor pokusí záměr zlidštit, že tam bude snaha o nějaké drobné byť jen kosmetické změny. Bohužel, investor předložil úplně stejný záměr," řekl Jan Ježek.

Veřejné projednávání žádosti investora se uskuteční 13. října od 9 hodin v zasedací místnosti v budově Městského úřadu Náchod v Palachově ulici. „Závazná stanoviska dotčených orgánů, námitky účastníků řízení a připomínky veřejnosti musí být uplatněny nejpozději při veřejném ústním jednání, jinak se k nim nepřihlíží," uvádí ve vyhlášce, kterou se řízení oznamuje, Andrea Lipovská, vedoucí odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu v Náchodě.

O vydání rozhodnutí na umístění stavby žádá už od listopadu 2012 teplický podnikatel Jaroslav Třešňák a jeho společnost JTH Holding. Územní rozhodnutí bylo náchodským stavebním úřadem vydáno vloni v srpnu. Nadřízený Krajský úřad Královéhradeckého kraje však toto rozhodnutí letos v dubnu zrušil. Podle nynější veřejné vyhlášky, kterou se veřejné jednání oznamuje, byla žádost doplněna o hlukovou studii, závazné stanovisko hygieny.

Souhrnná technická zpráva byla doplněna o údaje o souladu záměru s platnou územně plánovací dokumentací.

„Předmětem záměru je stavba obchodního areálu funkčně rozděleného na parkoviště pro zákazníky, zásobovací dvůr, průchod areálem a dva stavební objekty obchodní galerie s hypermarketem. Napojení obchodního areálu pro zákazníky je navržen o z ulice Plhovská, zásobování pak ulicí Za Továrnou, která bude pro tyto účely upravena rozšířena," shrnuje se ve vyhlášce.

Vyslyší investor prosby města?

Jan Ježek uvedl, že město mělo s investorem jednat o tom, jaké změny například ohledně zeleně či přístupu pro pěší připraví výměnou za to, že mu město poskytne část Tepenské ulice pro zásobování. Chtěl vědět, jestli tato jednání probíhají a v jaké jsou fázi. Starosta Jan Birke uvedl, že schůzku s investorem by spolu s místostarostou Tomášem Šubertem rádi uskutečnili během čtrnácti dnů. „Uvidíme, jestli je možné ještě se s ním na něčem domluvit ohledně zeleně a tak dále a vůbec jestli jsme v situaci, kdy bude ochotný se o tom vůbec bavit," řekl Birke.

Jan Ježek upozornil na rozlohu plánovaného hypermarketu ve srovnání s náchodským náměstím a na to, aby se zastupitelé zamysleli nad tím, jaké veškeré dopady by stavba měla. „Pak se zkuste dívat na lidi, kteří se snaží záměr změnit či zvrátit, ne jako na škůdce, ale jako na lidi, kteří mají toto město rádi a snaží se, aby fungovalo, jak má," dodal.

Starosta Birke na to reagoval slovy, že nikdo z vedení města nemá radost z toho, že by tam měla stát „takováto krabice".

Hypermarket by přinesl problémy

Odpůrci stavby nesouhlasí s tím, jak vypadá hypermarket a obří parkoviště, namítají, že to je proti charakteru území tak, jak je dáno územním plánem. Místo obří stavby by tam měla podle nich být spíše bloková zástavba. Upozorňují také na dopravní zatížení, které by hypermarket přinesl už tak složité dopravní situaci ve městě. Problémem však je, že areál nepatří městu, ale soukromému subjektu.

Minulé zastupitelstvo už vloni pověřilo vedení města jednáním o koupi menší části areálu, 5476 metrů čtverečních pozemku. Na menší části areálu by město mohlo podle některých návrhů vybudovat třeba klidovou zónu. Odkupu se majitel, společnost JTH Holding, nebránila. Po žádosti města, zda by byla ochotna pozemek odprodat, však předložila návrh na cenu 2844 korun za metr čtvereční. Tato cena se opírala o znalecký posudek provedený výnosovou metodou jako součásti podnikatelského záměru obchodního centra. Taková cena však byla pro město příliš. Radnice proto nechala zhotovit jiný posudek na cenu obvyklou, který ji stanovil na 1800 korun za metr. S tím nakonec vedení společnosti JTH Holding souhlasilo, byť původně nechtělo jít pod 1990 korun. Nakonec ale letos zastupitelé záměr, který umožňoval odkup menší části areálu, zrušili. Cena byla totiž i tak problematická.

Větší pozemek o rozloze 25 tisíc metrů čtverečních, na kterém má vyrůst hypermarket, investor prodat nehodlal, a to s ohledem na závazky k obchodním řetězcům. Kdyby ano, pak leda za cenu, která by mu uhradila veškeré náklady. To je ovšem pro město velmi vysoká částka, kterou kdyby zastupitelé odhlasovali, vystavovali by se riziku žaloby, že nepostupovali jako správní hospodáři a špatně nakládali s majetkem města.

JTH Holding získal pozemky o výměře přes 31 tisíc metrů čtverečných v dražbě v roce 2007 za cenu celkem 18 milionů korun. Jenže investoval do projektů a příprav na stavbu hypermarketu, hradil demolici a kdyby od záměru upustil, musel by se zřejmě vypořádat i s obchodním řetězcem, s nímž ho vážou obchodní smlouvy na to, že hypermarket v místě postaví. Ostatně proto také odprodej celého areálu nebyl zatím pro společnost aktuální s ohledem na platnou smlouvu s obchodním partnerem, která je pro ně závazná. Kdyby ano, pak by se jednalo o ceně k jednání dokonce 2 844 korun za metr, což znamená asi 71 milionů za celý areál.

Autor: Pavel Bednář

23.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Průvodci, delegáti 14 900 Kč

Průvodci v kulturních zařízeních PRŮVODCE/-KYNĚ - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRŮVODCE/-KYNĚ - POKLADNÍ; SEZONNÍ TURISTICKÝ PROVOZ V BARUNČINĚ ŠKOLE., Pracovní poměr na dobu určitou (5 měsíců), možná i dohoda o pracovní činnosti (částečný úvazek). Zaměstnání je vhodné i pro absolventy/-ky. Pracovní dny: úterý až neděle; turnusový systém služeb. Pracovní zařazení v 5. platové třídě (pracovní smlouva). , Náplň práce: doprovázení návštěvníků expozice, reprodukce průvodcovských textů s poskytnutím základních informací pro návštěvníky; prodej vstupenek, drobný prodej knih a dalšího turistického sortimentu; výpomoc při organizaci turistického provozu a údržby muzejních pracovišť., Požadavky: výpis z rejstříku trestů; spolehlivost, dochvilnost, časová přizpůsobivost; vhodné společenské vystupování., Nabízené výhody: stravenky, dovolená., Kontakt e-mailem: sekretariat@muzeumbn.cz. Pracoviště: Muzeum boženy němcové v české skalici - pracoviště, Boženy Němcové, č.p. 9, 552 03 Česká Skalice. Informace: Tel.: 491 451 285 / linka 103, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 900 Kč

Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů OBSLUHA STROJŮ - povrchová úprava a zušlechťování kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky). Směnnost: dvousměnný provoz - pracovní doba od 05:30 hod. do 14:00 hod., od 15:00 hod. do 23:30 hod., Požadavky: spolehlivost, pracovitost., Kontakt - p. Yuhas Eduard, tel.: +420 777 929 220 (v době od 09:00 hod. do 11:00 hod.), e-mail: eduardyuhas@email.cz (zaslání životopisu)., Místo výkonu práce: Žabokrky 50, 549 31 Hronov.. Pracoviště: Elegant group s.r.o. - provozovna, 549 31 Hronov 1. Informace: Eduard Yuhas, +420 777 929 220(od09:00hod.do11:00hod.).

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol UČITEL/-KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA - specializace "Matematika / Fyzika / Přírodopis". Pracovní poměr na dobu určitou do 30.6.2018 (zástup za dlouhodobou nemoc)., Vzdělání dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých, zákonů, ve znění pozdějších předpisů., Platové zařazení: 12. platová třída (plat od 26.020,- Kč do 33.930,- Kč - dle výše praxe)., Kontakt - Mgr. Lokvencová Radka; tel.: 491 428 345 (od 07:00 hod. do 15:00 hod.), e-mail: zstgmnachod@zstgmnachod.cz (zaslání životopisu) nebo osobně na adrese Náchod, Bartoňova 1005.. Pracoviště: Základní škola t. g. masaryka náchod, bartoňova 1005, Bartoňova, č.p. 1005, 547 01 Náchod 1. Informace: Radka Lokvencová, +420 491 428 345(od07:00hod.do15:00hod.).

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 28 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA pro minutkovou kuchyni. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme kuchaře/kuchařku do hotelové kuchyně, (minutková kuchyně). Specialistovi v tomto oboru nabízíme smluvní mzdu a nadstandartní podmínky.. Pracoviště: Lázně 1897, s.r.o. - provozovna, Lázně, č.p. 79, 552 11 Velichovky. Informace: Zdeňka Pasáková, +420 727 964 087.


Park na příjezdu do Náchoda ozdobí silueta zámku
4

Park na příjezdu do Náchoda ozdobí silueta zámku

Generali play off hokejové Tipsport extraligy - 5. čtvrtfinále: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.
26

Hradec má problém, Liberec má mečbol

V Ratibořicích se bude točit film Voda nad vodou

Ratibořice - Herecký dům Viktorka v Ratibořicích má novinku. Jeho vedení oznámilo zaručenou zprávu, že se v měsíci květnu bude na Viktorce natáčet nový česko – slovenský film Voda nad vodou.

Pirát silnic odjel z místa činu

Náchodsko - Pět středečních dopravních nehod připravilo pro dopravní policisty opět pestrou přehlídku nevhodného chování účastníků silničního provozu. Jen v jednom případě za nehodu nemohl řidič, ale lesní zvěř, která mu vběhla do cesty.

Pásy jsou důležité, ale ne každý je měl při jízdě zapnuté

Náchodsko – Náchodští policisté z dopravního inspektorátu se v rámci celostátní dopravně bezpečnostní akce TISPOL zaměřili v uplynulém týdnu při kontrolách řidičů nejen na dodržování rychlostních limitů a absence alkoholu za volantem, ale také na používání pásů, zádržných systémů nebo držení hovorových zařízení za jízdy.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT