Ve čtvrtek večer se ve 20 hodin v broumovském hotelu Veba sešlo šestnáct zastupitelů zvolených za ČSSD, KDU–ČSL, VV a TOP 09, kteří zde podepsali koaliční dohodu. „Zastupitelé zvolení do Zastupitelstva města Broumova ve volbách, které se konaly ve dnech 15. a 16. října 2010, jmenovitě za ČSSD Eva Bilíková, Lubomír Franc, Ibrahim Kanzouri, Milan Kotrnec a Arnošt Obst, za KDU-ČSL Šárka Rambousková, Jiří Ringel, Jiří Veselý a Petr Staněk, za Věci veřejné Pavel Fröde, Miroslav Frömmel, Josef Vlček a Arnold Vodochodský, za TOP 09 Kamil Slezák, Miroslav Švábl a Jan Vodochodský jsou připraveni spolu otevřeně jednat a hledat věcnou shodu ve prospěch Města Broumova,“ píše se v koaliční dohodě singované všemi výše jmenovanými zastupiteli.

Současně se tito zastupitelé dohodli na následujícím složení vedení města: Milan Kotrnec se stane novým broumovským starostou, Kamil Slezák místostarostou a Arnošt Obst, Jiří Ringel, Jiří Veselý, Arnold Vodochodský, Pavel Fröde budou novými radními.

Proč nebude Jiří Ringel starostou Broumova?

Povolební vývoj situace v Broumově a hlavně podoba výrazně většinové koalice možná leckoho překvapila. Mnozí se ptají, proč nebude starostou Jiří Ringel, který dostal od broumovských voličů nejvíce hlasů.

Vysvětlení nabízí společné podkrytí „pokličky“ vyjednávačů za KDU–ČSL a VV:
Nežijeme v demokracii přímé, nýbrž zastupitelské. Od uzavření voleb již tedy není suverénem volič, ale jím zvolení zastupitelé. Jsou to totiž pouze a právě oni, kdo na ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolí starostu, místostarostu a městskou radu.

Jiří Ringel sice získal nejvíce hlasů jako jednotlivec a pro voliče zřejmě byl žádoucím starostou, ale více voličských hlasů, a tím i mandátů, dostala ČSSD. Protože pro faktického lídra sociální demokracie hejtmana Lubomíra France bylo původní preferovanou variantou pokračování spojenectví se současnou starostkou a sdružením Stěnava, nebyl pro zvolení Jiřího Ringela za starostu reálný prostor.

Zástupci KDU–ČSL a VV se proto dohodli, že v zájmu prosazení změny na radnici, bude jejich nabídka vůči ČSSD a TOP 09 velkorysá a jediné na čem trvají je většina KDU–ČSL a Věcí veřejných v radě města. Proto došlo k dohodě stvrzené podpisy 16 zastupitelů podle které by starostku Libuši Růčkovou z ODS měl vystřídat Milan Kotrnec z vítězné ČSSD a post místostarosty byl ve shodě většiny „posvěcen“ nynějšímu vedoucímu strážníkovi broumovské městské policie Kamilu Slezákovi. Jiná varianta by zřejmě podpořena nebyla.