"Dřív jsem ho tolik nevnímal. Občas šel s manželkou na procházku a jen jsme se pozdravili. Pak jsem ho několikrát zahlédl v televizi ve vojenském a řekl jsme si, hergot, toho chlapa odněkud znám,“ řekl Deníku Pavel Cejnar, jehož obydlí je jen coby kamenem dohodil od chalupy, kam již dlouhá léta jezdí generál se svojí ženou Evou.

Nejvíc se mu generálovi ve výslužbě líbí, že si na nic nehraje. I proto má nejen jeho plnou podporu ve volbách, ale také neobyčejný billboard, který mu Cejnar vyrobil před Vánocemi.

„Nejlépe je to vidět v noci, když se to rozsvítí. Je na něm napsáno Pavel na Hrad. No ale pro jistotu jsem tam ještě přidal jedno písmenko, které jsem však zatím zakryl. Ale doufám, že nakonec bude za pár dní aktuální,“ řekl u vlastnoručně vyrobeného nápisu Cejnar a ukázal na zatím pečlivě zakryté diody. Po strhnutí krycí pásky se objeví písmenko ě, které symbolizuje pevnou touhu Cejnara, že generála uvidí po druhém kole na Hradě.

Na této pozici by jej rád viděl i starosta malé obce se sedmi stovkami obyvatel Tomáš Kulhánek. Podle něj by také bylo krásné, kdyby se právě východní Čechy staly jakousi mekkou novodobých českých prezidentů. „Jen kousek dál na Trutnovsku je přeci pověstný Hrádeček Václava Havla. A teď bych byl rád, kdyby i my jsme tu měli chapupu pana prezidenta,“ řekl Kulhánek, který také stál jako občanský navrhovatel na kandidaturu Petra Pavla na prezidenta ČR.

Petra Pavla navštívila v jeho volebním štábu i neúspěšná kandidátka Danuše Nerudová
Pavel vyhrál první kolo prezidentské volby. O Hrad se utká s Babišem

„Známe se dlouhodobě a pan generál je úžasný člověk, který se zapojuje do dění v obci. Nemá také problém, když udělá všechny věci na své zahrádce, zajít do hospody a dát si s námi pivo. A nebo jeho oblíbený tataráček,“ doplnil starosta obce, která mohla Pavlovi učarovat také tím, že se jen kousek od jejích hranic nachází pozůstatky druhoválečného příhraničního opevnění v čele s pevností Dobrošov. „Ta je odsud vzdušnou čarou dva a půl kilometru. A když jdeme s panem generálem na procházku, tak naše kroky směřují většinou sem,“ doplnil Kulhánek.

Svojí nenuceností a pohodovou náladou si možný budoucí český prezident získal i další řadu místních obyvatel. „Je to normální chlap. Nejvíc sem jezdí v létě. A i když byl v tom Bruselu a měl tu ochranku, tak si na nic nehrál,“ řekl před volební místností jeden z místních obyvatel. Jako normálního člověka bez manýrů jej vidí také prodavač místního Konzumu.