VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Chrámových stěnách opět hnízdí sokoli, průchod omezen

Teplice nad Metují -Také letos v terénech Chráněné krajinné oblasti Broumovsko již dlouho před předpokládaným zahnízděním sokola stěhovavého, probíhal monitoring a pozorování na tradičně obsazovaných hnízdištích. Omezení přístupu bude zrušeno po ukončení úspěšného hnízdění – zřejmě počátkem června

15.4.2009
SDÍLEJ:

Stejně jako v minulých letech bude samice sokola hlídat hnízdo v Chrámové stěně. Foto: Josef Vrána

Sokoli se na těchto stanovištích objevovali nepravidelně již od podzimu a s větší intenzitou pak zejména v únoru a březnu, kdy svá teritoria obsadili. Jedná se výhradně o skalní terény v našich pískovcových oblastech, a to v národních přírodních rezervacích Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny.

I letos, tak jako v loňském roce je naděje minimálně na dvě hnízda s mláďaty. Jako nejnadějnější a nejzkušenější se jeví pár v Teplických skalách v lokalitě Chrámové stěny, který zde již na konci března zahnízdil. Proto Správa vydala nařízení č. 1/2009, jímž na části turistického okruhu skalním městem, dočasně omezila přístup veřejnosti. Jedná se prakticky o úsek v délce cca 200 m pod Chrámovými stěnami, kde z důvodu klidu při hnízdění nelze projít.

Sokol stěhovavý je plachý pták a pokud by rodič sedící a zahřívající vajíčka, nebo čerstvá mláďata byl vyrušen a odletěl, pravděpodobně by došlo k zastuzení snůšky a úhynu zárodků, nebo mláďat. I později hrozí nebezpečí, že mláďata by vyplašenými rodiči nebyla dostatečně chráněna před pálícím sluncem, nebo před loupeživými predátory.

Mladým ptákům hrozí nebezpečí od krkavců, výrů a jestřábů, nezkušenému mláděti může ublížit i agresivní poštolka, která v něm vždy spatřuje potenciálního nepřítele a podniká na něho prudké útoky.

Vedení Správy CHKO Broumovsko věří, že dobře pochopitelné omezení, kvůli kriticky ohroženému sokolu stěhovavému, nikoho neodradí od návštěvy skal. Zvláště, pokud si chápající návštěvník uvědomí, jakou odměnou nám všem bude pohled na úspěšně odchovaná vylétnuvší sokolí mláďata.

Ukončení hnízdění a první lety mláďat se již dnes dají přibližně stanovit a podle všeho tento slavnostní okamžik nastane v prvním červnovém týdnu. S tím bude samozřejmě spojeno i zprůchodnění pod Chrámovými stěnami pro turisty, kteří, pokud se budou chovat dostatečně klidně a tiše, mohou samozřejmě mláďata také spatřit.

Správa CHKO Broumovsko děkuje všem návštěvníkům skal, kteří respektováním opatření ochrany přírody napomůžou úspěšnému vyhnízdění jednoho z nemnoha párů sokolů stěhovavých, kteří v současnosti na území České republiky hnízdí.

Autor: Jiří Špreňar

15.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení