„Smyslem akce je rozvést debatu o budoucnosti Evropského kulturního a přírodního bohatství jejich přiblížení evropské a světové veřejnosti. Jan Školník zde bude prezentovat, jak lze skloubit přírodní a kulturní bohatství tohoto příhraničního regionu a pokusí se ukázat, že i příhraniční regiony mohou být a jsou obohacujícím prvkem Evropy," vysvětluje zástupce Královéhradeckého kraje v Bruselu René Příhoda, a dodává, že je nejen on velmi hrdý, že se takováto území v České republice nacházejí.

DOSTANOU BROUMOVSKO NA MAPU UNESCO?

„Je to jedinečná příležitost sejít se u jednoho stolu se všemi, kteří nějak participují na zapsání Broumovska na seznam evropského kulturního bohatství UNESCO," říká královéhradecký europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) který dnešní setkání pořádá společně se Zastoupením Královéhradeckého a Jihočeského kraje v Bruselu.

Zdechovský se dlouhodobě snaží splnit svůj volební slib, aby Královéhradecký kraj měl svoji kulturní památku na seznamu kulturního dědictví světového významu.

CÍLE: ZVÝŠIT POVĚDOMÍ O BROUMOVSKU

„Pro zápis tohoto unikátního souboru kostelů a kláštera jsme v minulosti udělali už opravdu mnoho. Spolupracujeme jak s Agenturou pro rozvoj Broumovska, tak s děkanem Broumovských kostelů Martinem Lanžim a mnoha dalšími. Kardinál Dominik Duka nám dokonce udělil svou oficiální záštitu nad přípravou dokumentace pro zápis," připomíná Zdechovský.

„Od tohoto setkání v Bruselu očekáváme zvýšení povědomí o broumovské oblasti, a o tom, že jsou zde památky a oživovací aktivity, které mohou být příkladné pro další podobné památkové soubory a periferní oblasti Evropy a jako takové mohou být v budoucnu zapsatelné na seznamy kulturních dědictví, ať již European Heritage Label či UNESCO," vysvětluje význam bruselské mise Jan Školník.

Tato akce není první, která se v Bruselu ohledně Broumovských pamětihodností koná. Na přelomu roku 2014 a 2015 proběhla v Bruselu výstava Tempus Fugit: Pro život kostelů Broumovska.